Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Napęd Nice Robus 600 - sterowanie pilotem działa tylko z bliskiej odległości

03 Kwi 2018 15:13 819 15
  • Poziom 3  
    Witam,

Tak jak w temacie sterowanie pilotem napędem Nice Robus 600 działa tylko z bliskiej odległości ok 1m - działa wtedy bez zarzutu. Niestety Z dalszej nie reaguje. Fotokomórki wyczyściłem. Miga kontrolka BLUEBUS.
    Ktoś ma jakiś pomysł?

Dzięki z góry
    Jacek
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Zobacz co z anteną jak i przewód w w jakim jest stanie. Za mało piszesz od kiedy tak się dzieje? czy zawsze już tak miałes?

jacksailor napisał:
    Miga kontrolka BLUEBUS

1 migniecie na "s" wszystko ok.
  • Poziom 3  
    Usterka pojawiła się nagle. A ten przewód do anteny to który?
    Tak jak pisałem napęd działa z pilota tylko przy zbliżeniu go na odległość 1m. Po dddaleniu - nic nie działa, poza pilotem który wysyła sygnał. Sprawdzałem na 3 pilotach.

No i jeszcze jeden objaw - po ręcznym otwieraniu nie jestem w stanie teraz docisnąć klamry i zamknąć kluczykiem...
  • Poziom 28  
    Kabel antenowy poniżej odbiornika radiowego po prawej stronie. O ile był robiony zestaw komplet i ze sztuką producenta to antena znajduję się w lampie ostrzegawczej.
  • Poziom 24  
    nie ma w pobliżu jakiś chińskich stacji pogodowych, nie pracują zasilacze impulsowe w pobliżu napędu ? Tanie stacje pogodowe potrafią skutecznie zakłócić częstotliwość radia, podobnie badziewiaste zasilacze impulsowe.
  • Poziom 3  
    Wygląda na to że jakiś sąsiad sprawił sobie zabawkę która zakłóca działanie mojego radia... :-(
    Odłączyłem oryginalną antenę i podpiąłem kawałek drutu przy ziemi i trochę pomogło, ale zdecydowanie zmniejszyłem zasięg.
    Ma ktoś jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić bez wymiany radia/pilotów na pracujące na innej częstotliwości?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    I tak nie masz możliwości zmiany częstotliwości bo siłownik współpracuje tylko z SMXI lub OXI i obydwa są na 433,92MHz
  • Poziom 3  
    A nie można jakoś zakłócić zakłócającego? Może zrezygnuje z urządzenia jeśli przestanie mu działać.
    Nie bardzo jestem w stanie namierzyć winowajcę.
  • Poziom 28  
    Najlepiej było by podmienić odbiornik czy to w nim nie wina, lub swój o ile masz SMXI podłączyć na krótko i sprawdzić gdzieś indziej w zaciszu.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:

I tak nie masz możliwości zmiany częstotliwości bo siłownik współpracuje tylko z SMXI lub OXI i obydwa są na 433,92MHz

Ma możliwość zmiany częstotliwości nawet w obrębie Nice.
    Jest odbiornik rodziny OXI - nazywa się OXIFM - na 868 MHz - i do niego piloty Opera 868 MHz.
    Oczywiście możesz zastosować dowolny inny system na 868 MHz (niemal każdy producent ma w ofercie taki system z odbiornikiem uniwersalnym - np Proxima 868 lub FAAC SLH, Normstahl, Hormann - przykłady) .
    Ale obie opcje wiążą się z kosztami - krajowy system - odbiornik w okolicach 100-150 zł, piloty 50 zł, zagraniczny (włoszczyzna) - odbiornik ok 200 zł, piloty - 50-70 zł. O niemcach nie piszę bo ceny mają niestrawne.

A ogólnie dobrze by było (jak napisał przedmówca) podmienić odbiornik. Może twój po porostu padł a spiskowo doszukujemy się zagłuszaczy....

Co do zamykania wysprzęglenia - w trakcie zatrzaskiwania poruszaj bramę w obie strony - może blokada wskoczy. Jeśli nie - pozostaje ci rozbiórka i sprawdzenie mechanizmu wysprzęglającego.
  • Poziom 15  
    Proponowałbym w module radia poprawić luty na złączu i filtrze ceramicznym
  • Poziom 28  
    kotbury napisał:
    Jest odbiornik rodziny OXI - nazywa się OXIFM

A to nie jest tak że oxi jest analogowy a oxifm cyfrowy?? dopytuje się tylko.
    Ne jest. WSZYSTKIE są cyfrowe i mają podobny sytem kodowania. 868 rózni się od 433 częścią radiową (inna częstotliwość i FM a nie AM) oraz tym, że obsługuje tylko 1 rodzaj pilotów czyli One/Opera (zresztą Nice na 868 innych nie robi). Wersja 433 jest multi - obsługuje piloty ONE i wszystkie inne piloty NICE 433 (Flo, Flor, Smilo).
  • Poziom 28  
    Nie o to mi chodziło żle się spytałem i żle mnie zrozumiałeś, to że pilot komunikacja cyfrowa wiadomo, mi chodziło to wyjście do podłączenia do płyty w przypadku smxi jest analogowy czyli pinologia wejścia to nic innego jak zasilanie i wyjścia analogowe kanałów w w przypadku tych nowych odbiornikó radiowych też jest wyjście analogowe??

Bo z tego co wiem opera została stworzona do cyfrowej komunikacji.
    To jasność.
    Odbiorniki OXI wewnętrzne ze złączem SM - czyli "zapalniczki" (zarówno 433 jak i 868) mogą komunikować się szyną Bus T4 z centralką mającą też taką szynę (np Robus 600 i wyższe ,skrzydłowa MC824H ..). Odbiornik może wtedy dekodować do 15 różnych poleceń oraz niektóre jego funkcje da się ustawiać programatorem O-View podpiętym do centrali. Taki odbiornik wpięty do centrali bez busa działa jak starsze - jak to nazywasz - "analogowe" - czyli SMILO (SMXIS) lub FLOR (SMXI) więc ma 4 tranzystorowe wyjścia i obsłuży max 4 funkcje.
    Odbiornik OXI zewnętrzny czyli OX2 ma tylko 2 wyjścia przekaźnikowe bez możliwości podpięcia do busa (znaczy na siłę ma, ale wejście jest schowane wewnątrz obudowy i podpina się kablem).
    PS. Wszystkie nowsze odbiorniki NICE (w tym wszystkie "zapalniczki") w mniejszym lub większym stopniu (czyli np katalogowanie i robienie backupu pilotów, zarządzanie pilotami i cerytyfikatami itp) można obsłużyć programatorem O-Box.
  • Poziom 3  
    Ktoś zakłócał sygnał, skróciłem kabel anteny i pomogło, ale trzeba było być blisko.
    Na szczęście ktoś przestał zakłócać i problem sam się rozwiązał.