Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ładowarka Li-ion TP4056 ma zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ogniw

E8600 03 Apr 2018 18:58 5373 6
    E8600
    Level 39  
    Witam czy ktoś sprawdził na własnej skórze czy ładowarka TP4056 z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem poniżej 2,5 V ma zabezpieczenie przed przypadkową zamianą biegunów podłączonego ogniwa. Chodzi o taki układ jak na 1 zdjęciu.

Czy ładowarka Li-ion TP4056 ma zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ogniw

Na swojej skórze się przekonałem, że tańsza wersja po odwrotnej polaryzacji nadaje się do kosza. Jakby ktoś nie wiedział jaka foto poniżej.

Nie chciał bym mieć znów niemiłej niespodzianki wiec pytam czy ktoś to sprawdził. Mam jeszcze 10 ogniw GSM do naładowania a tam łatwo o wypadek przy tak blisko umieszczonych pinach.
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    E8600 wrote:
    Chodzi o taki układ jak na 1 zdjęciu.
    Na zdjęciu masz opisane że zabezpieczeniem jest DW01A w którego dokumentacji jest że napięcie zasilania nie może być odwracane, a więc pewnie strzeli pierwszy.
    E8600
    Level 39  
    Dokładny schemat.
    Niby jest podwójny mosfet ale on zabezpieczy w taki wypadku bardziej sam układ TP4056.

Upaliłem już 2 x TP4056 bez zabezpieczenia. Może, znajdzie się ktoś co wypróbował wersję "zabezpieczoną".
    Po uszkodzeniu układ podaję na wyjściu takie samo napięcie co na wejściu a LEDy przestają świecić.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Nie wziąłem pod uwagę R5 - ograniczy prąd podczas odwrotnego podłączenia więc DW01A nie ulegnie uszkodzeniu.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    E8600 wrote:
    Upaliłem już 2 x TP4056 bez zabezpieczenia. Może, znajdzie się ktoś co wypróbował wersję "zabezpieczoną".

Logicznie rozumując, odwrotnie zasilony układ zabezpieczający nie wysteruje żadnego z tranzystorów mosfet. Ponieważ są połączone anty-szeregowo, będą stanowiły przerwę w obwodzie.
    E8600
    Level 39  
    krzysiek_krm wrote:
    Logicznie rozumując, odwrotnie zasilony układ zabezpieczający nie wysteruje żadnego z tranzystorów mosfet. Ponieważ są połączone anty-szeregowo, będą stanowiły przerwę w obwodzie.

Tak ale nie wiadomo czy rezystor jest wystarczającym zabezpieczeniem dla DW01A przy odwrotnej polaryzacji. Ogniwa li-ion nawet rozładowane dysponują dużymi prądami.
    jarek_lnx wrote:
    Nie wziąłem pod uwagę R5 - ograniczy prąd podczas odwrotnego podłączenia więc DW01A nie ulegnie uszkodzeniu.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    E8600 wrote:
    Tak ale nie wiadomo czy rezystor jest wystarczającym zabezpieczeniem dla DW01A przy odwrotnej polaryzacji. Ogniwa li-ion nawet rozładowane dysponują dużymi prądami.

Na Twoim miejscu dokonałbym pewnej modyfikacji tego układu, popartej rzecz jasna uprzednim eksperymentem.
    Prąd zasilania układu zabezpieczającego jest na poziomie kilku µA, myślę że można ten zabezpieczający rezystor zwiększyć do wartości, powiedzmy 1 kΩ, co ograniczy prąd do kilku mA przy naładowanym ogniwie. Ten spadek napięcia nieco zaburzy działanie detektora, ale będzie on na poziomie kilku mV, chyba można przeboleć.
    Dodatkowo możesz na kondensatorze filtrującym "nalutować" diodę Schottky'ego małej mocy o małym napięciu Vf, która zabezpieczy układ przed nadmiernie ujemnym napięciem zasilania.