Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie lampy LED 18650 panelem solarnym

03 Kwi 2018 20:00 1221 10
  • Poziom 17  
    Chciałbym zmodyfikować podwórkową lampę LED o parametrach:
    LED: 22pcs, 2.2W
    Light color: White
    Luminous flux: 450 LM
    Knob D: Sensitivity to light in light sensor mode
    Knob T: Light duration in PIR sensor mode
    Light duration: 15s-3min (adjustable)
    Battery: 3.7V 1200mAH Li-on 18650
    Charging time: 2 days (depend on light intensity)
    Working time: 6-8h (continuous lighting)
    Solar panel: 5.5V 180mA

Niestety w środku poza 18650 znajduje się tylko płytka na której są wtyczki z przewodami od czujnika, LEDów, włącznika i zasilania oraz 2 (DWA!) rezystory i nic więcej, żadnego modułu ładowania czy czegokolwiek związanego z ładowaniem i zastanawia mnie czy w takiej postaci w miarę długo da się utrzymać sprawny akumulator czy może warto dołożyć jakiś moduł ładowania, tylko jaki? Obecnie przy zachmurzeniu w dzień z panela wychodzi nawet 4.5V w słoneczny powinno wyjść 5.5V, które deklaruje producent, więc co w miarę prostego i małego zastosować aby ładowało do max. 4.2V i po naładowaniu odcinało dopływ prądu? Chyba, że jest jakiś inny sposób rozwiązania tego problemu, a może obecne rozwiązanie jest wystarczające?

Może taki układ wystarczyłby (przykładowe zdjęcie z wyszukiwarki Google):
    Parametry urządzenia to:
    The input voltage: 4.35-6 v (recommended voltage 5 v)
    Charge cut-off voltage: 4.2 V + / - 1%
    Maximum charging current output: 1000 ma
    The battery overcharge protection voltage: 4.28 V
    Battery overcharge lifting voltage: 4.00 V
    The battery discharge protection voltage: 3.0 V
    Battery discharge termination voltage: 3.2 V
    Battery: over-current protection current 3 a
    The board size: about 2.5 * 1.65 CM
    Light state: no load the light not bright, red light for recharging, is full of green light.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    Jakbyś się uparł to tak, ale ogólnie ogniwa 18650 nie lubią tych ładowarek. Najlepsza byłaby ładowarka typowo do tych ogniw. Używanie tego modułu nie będzie stanowić zagrożenia, ale może wpłynąć na żywotność baterii.
  • OptexOptex
  • Poziom 17  
    Ale dzięki takiemu modułowi ogniwo będzie lepiej traktowane i dłużej utrzyma parametry niż bez tego pozostawiając tylko panel i dwa rezystory na po drodze czy zupełnie nic to nie zmieni?

Dodatkowo jaki konkretnie moduł z mniejszych/prostszych byłby dużo lepszy niż zaproponowany przeze mnie?
  • Poziom 43  
    burixon000 napisał:
    Jakbyś się uparł to tak, ale ogólnie ogniwa 18650 nie lubią tych ładowarek. Najlepsza byłaby ładowarka typowo do tych ogniw. Używanie tego modułu nie będzie stanowić zagrożenia, ale może wpłynąć na żywotność baterii.
    Proszę to uzasadnić - dlaczego 18650 nie lubią tych ładowarek, albo przestać pisać bzdury.

To jest dedykowana ładowarka do akumulatorów litowych z dedykowanym do akumulatorów litowych układem DW01A, będącym zabezpieczeniem tychże.
  • Poziom 17  
    Też mi się tak wydawało, bo wszędzie są informacje, że właśnie nadają się do 18650, a fakt, że mają max. 1A prądu mi nie przeszkadza, bo i tak panel solarny nie osiągnie takiego prądu, a chodzi mi o to, aby coś zabezpieczyło 18650 przed nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem. Na ogniwie nie ma producenta ani modelu, są tylko informacje o pojemności 1200mAh, napięciu 3.6V więc domyślam się, że jest to akumulator unprotect, chociaż nie należy do najlżejszych.
    Reasumując ten moduł sprawdzi się w moim zastosowaniu?
    Czy podłączając go pominąć (wylutować i połączyć) te dwa rezystory, które są na płytce czy zostawić jak jest?
  • Poziom 43  
    Nie sprawdzi się, ponieważ maksymalne napięcie wejściowe to 6V, a panel słoneczny daje więcej. Nie wierzysz, to pomierz panel miernikiem.
  • Poziom 17  
    Znaczy tak, mierzyłem i maksymalnie 4.5V pokazywało ale nie było to pełne słońce, bo akurat pogoda nie była idealna. Sprawdzę na pełnym słońcu. A da się w prosty sposób sprawić aby można było podać większy prąd czy ewentualnie zastosować dodatkowo przetwornicę step down? Gdy tylko napięcie przekroczy 6V moduł się uszkodzi czy zadziała jakieś zabezpieczenie?

Np. taką (zdjęcie znalezione w sieci):
    Step Down Module
    Condition: New
    Type: Mini-360
    Non-isolated step-down
    Synchronous rectification
    Size: approx. 17 x 11 x 3.8mm
    Input voltage: 4.75V-23V
    Output voltage: 1.0V-17V
    Current output: peak 3A, 1.8A long time
    Transfer efficiency: 96% ( highest)
    Swtiching frenquency: 340KHz
    Output ripple: 30mV(no-load)
    Load regulation: ±0.5%
    Voltage regulation: ±2.5%

Korzystam z takiej przy ogniwie Li-Po 3S, mam ustawione 9.5V i sprawdza się, tylko nie wiem jak w tym przypadku to będzie się miało do panela słonecznego.
  • Poziom 43  
    mrozilla napisał:
    Gdy tylko napięcie przekroczy 6V moduł się uszkodzi czy zadziała jakieś zabezpieczenie?
    To znaczy tak, układ scalony zastosowany TP4056 ma dopuszczalne napięcie tzw. absolute maximum w wysokości 8V. Teoretycznie powinien więc wytrzymać tyle.
    Musisz jednak pomierzyć jakie daje napięcie panel solarny przy pełnym oświetleniu słonecznym. To napięcie które podałeś 5,5V jest przy podanym obciążeniu podanym 180mA.
  • Poziom 13  
    Freddy napisał:
    burixon000 napisał:
    Proszę to uzasadnić - dlaczego 18650 nie lubią tych ładowarek, albo przestać pisać bzdury.

To jest dedykowana ładowarka do akumulatorów litowych z dedykowanym do akumulatorów litowych układem DW01A, będącym zabezpieczeniem tychże.

Akku 18650 są bardzo czułymi ogniwami. Są nie mówię, że nie wolno używać takiego modułu, ale ogniwa 18650 ładowane prądem ciągłym jaki daje taka ładowarka będą się grzały. Do akku tego typu istnieją specjalne ładowarki,które ładują metodą TC CC CV, czyli dostosowują prąd do poziomu naładowania akumulatora.
  • Poziom 43  
    Kolego burixon000, przeczysz sam sobie.
    Mam prośbę - poczytaj trochę o akumulatorach litowych i sposobie ich ładowania.
    Postaraj się zrozumieć co oznacza skrót CC/CV.
    Potem jak to dokładnie przeczytasz ze zrozumieniem, zacznij dopiero się wypowiadać w temacie. :)
  • Poziom 17  
    Zmierzyłem panel wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne i udało mi się uzyskać maksymalnie 6.7V aczkolwiek przez 95% czasu maksymalnie było to 6.5V i teraz się zastanawiam czy faktycznie jest sens dokładać w takiej sytuacji przetwornicę step-down skoro układ powinien wytrzymać 8V oraz czy w przypadku jeżeli bym ją dołożył odpowiednia będzie ta, którą zamieściłem startująca przy 4.75V czy może lepiej dołożyć taką, której wystarczy 4.5V, czy nawet już trochę większych rozmiarów ale startująca od 4.0-4.2, bo też takie widziałem.
    Zastanawia mnie jak to jest rozwiązane fabrycznie, że jakiś czas wszystko działa, po prsotu rezystory zmniejszają napięcie do 4.2V i tyle? Żadnej kontroli nad czymkolwiek? Można rozładować do 0V, ale nie naładuje się więcej niż powiedzmy 4.2V (nie mierzyłem rezystorów więc się domyślam).