Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux Mondo Z1171 - Szczotki do wymiany?

Sebestian 04 Apr 2018 00:10 1767 7
 • #1
  Sebestian
  Level 10  
  Witajcie,

  W trakcie zwykłej pracy silnik odkurzacza 'elegancko' przestał działać. Najpierw przerywało pracę slinika, po chwili tylko 'buczenie'. Żadnego swądu, dymu, spięcia w sieci, itp. Regulator mocy był używany sporadycznie, więc raczej nie zużył się (obecnie mogę nim regulować poziom buczenia ;). Przejrzałem forum i jest szansa, że tylko szczotki do wymiany. Może macie inne sugestie?

  Z góry dziękuję za wsparcie.
 • #2
  yanes
  Level 29  
  Ja myślę, że on już swoje zrobił i albo wymiana na nowy silnik, albo nowy odkurzacz. Ja w takim momencie kupuje kolejnego electroluxa .
 • #3
  Sebestian
  Level 10  
  Fakt, swoje lata ma - zakupiony w 2003 lub 2005 - ale do końca śmigał mi bezawaryjnie (ZERO problemów). Prawie zawsze na pełnych obrotach - sporadycznie używałem regulacji mocy. Myślisz, że 'tamten' sprzęt nawet z klasą 'odchodził' ze służby? Żadnych dziwnych wystrzałów, zapachów, dymu, spięć. Kiedyś chciałem mu profilaktycznie szczotki sprawdzić/wymienić, ale o ile pamiętam wszystko miał w środku obudowane blachą i profilaktycznie zrezygnowałem, bo jestem amatorem i to na szynach.

  Jak to miałaby być wymiana silnika, to logiczne, że kupię nowy.
  Ale w szczotki mógłbym jeszcze zainwestować.

  Odkurzacz Electrolux
  Model: Z1171 Mondo
  Typ:MA3
  PNC 9102841-39
  S/N 30530392
 • #4
  yanes
  Level 29  
  Jak pomoże wymiana szczotek to daj znać bo mam dwa Electroluxy, które podobnie zakończyły żywot. Do szczotek się można dostać pomimo, że silnik jest tak szczelnie obudowany. Sam rozebrałem Silencera, ale zrezygnowałem z naprawy bo gdzieś tu na forum pisało, że to się już nie opłaca.
 • #5
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Raczej obstawiam na zatarty silnik - łożyska. Wyciągasz silnik, jak wirnik obraca się lekko - złom, jak z oporem masz przyczynę.
  Były dwa typy silników w jednym łożyska wymienisz, w drugim nie, wrzuć foto silnika.
 • #6
  Sebestian
  Level 10  
  Odkurzacz rozmontowałem, oczyściłem, wtyczki wyciągnąłem, włożyłem, to samo ze szczotkami. I odkurzacz ruszył. Jak na sprzęt z 2003 roku jestem w szoku.
  Szczotki chyba dopiero w połowie swojej żywotności -w załączeniu. Jedna ma taki mały blaszany łącznik - jak na zdjęciu, druga nie ma. To zapewne tzw. termik.
  Zdjęcie silnika w załączeniu - poglądowo.
  Pozostaje jeszcze to wszystko skręcić, znając moje zdolności - jeszcze nie będę się cieszył.

  Electrolux Mondo Z1171 - Szczotki do wymiany?
  Electrolux Mondo Z1171 - Szczotki do wymiany?
  Electrolux Mondo Z1171 - Szczotki do wymiany?


  Dodam jeszcze, że tak jak wczoraj silnik delikatnie buczał (suwak na maks. moc), tak dzisiaj - przed rozkręceniem odkurzacza - na mniej niż sekundę uruchamiał się z bardzo małą mocą - możliwe więc, że gdzieś po prostu nie było styku.
 • #7
  Sebestian
  Level 10  
  No i mam czas, by to skręcić. Ostatnie pytanie, dla Was pewnie głupie: czy gąbkę - filtr ułożyłem poprawnie? W sumie nie pasuje mi przykrywanie elementów silnika, ale po odciskach na tej gąbce mam wątpliwości.

  Electrolux Mondo Z1171 - Szczotki do wymiany?
 • #8
  Sebestian
  Level 10  
  Problemem okazał się regulator mocy. Suwak, choć używany sporadycznie, gdzieś po prostu czasami nie łączy (i wtedy silnik wchodzi w agonalną moc lub zaczyna buczeć). Może ścieżki suwaka się utleniły, albo sama płytka gdzieś się uszkodziła. Sam silnik działa bez zarzutu, choć odkurzacz po złożeniu jakby ciut słabszy i szybciej się grzeje, ale to może w/w gąbkę nie tak ułożyłem ;/
  Ważne, że wnętrze przeczyszczone, że Mondo nadal odkurza, brzmi jak przed usterką i nic się nie kopci ;p

  Póki co - dziękuję za uwagę.