Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Hotair
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satelita z pudełka od zapałek :)

ikko 04 Kwi 2018 19:36 5928 9
 • Satelita z pudełka od zapałek :)

  Witam.
  W ramach kwietniowego żartu zrobiłem na szybko z tego co było pod ręką, sztucznego satelitę klasy femtosatelita.

  Masa: 20.2g
  Częstotliwość: 433Mhz
  Moc: 500mW
  Antena: dipol półfalowy 2x 165mm

  Zasięgu powinno wystarczyć do komunikacji z niską orbitą.

  Zasada działania:
  Satelita co 15 sekund nadaje swój identyfikator.
  Stacja naziemna składająca się z podobnego transceivera, nasłuchuje oczekując identyfikatora. Po jego odebraniu, wysyła naszą wiadomość podając swój identyfikator i identyfikator odbiorcy.. To taki satelitarny SMS. Jeśli stacja naszego odbiorcy odpowie na sygnał satelity własnym identyfikatorem, dostanie w odpowiedzi naszą wiadomość.
  Umożliwia to komunikację międzykontynentalną bez pośrednictwa nikogo innego, chociaż może minąć wiele godzin, zanim odbiorca odbierze naszą wiadomość.

  Zrobiony by rozbudzić ospałą po zimie wyobraźnię żart, ale na Ziemi działa :)


  Fajne!
 • HotAir
 • #2 04 Kwi 2018 21:38
  Arek_v1
  Poziom 12  

  Jakich modułów komunikacyjnych użyłeś?

 • HotAir
 • #3 05 Kwi 2018 13:21
  PiotrLenarczyk
  Poziom 6  

  Raczej, nie na Ziemi - ale dopóki jest w atmosferze... Kiedyś rozmawiałem ze specjalistą i sporym wyzwaniem jest promieniowanie i wysoko naładowane cząstki - po roku z zawartości większości popularnych pamięci jest pasztet. W tanich i lekkich nośnikach dochodzi problem drgań. Oczywiście, niezależnie od budżetu i wahań temperatury:) Naziemnie zniknął problem arytmetyki - popularny laptop z GPU, to aż za dużo do wykonywania obliczeń;)

 • #4 05 Kwi 2018 16:36
  Arek_v1
  Poziom 12  

  Podobno procesory ARM potrzebują dodatkowego układu do korekcji błędów w pamięci, avr są podobno na to bardziej odporne.
  Tempera na pewno przestroi kwarc w nadajniku.

 • #5 06 Kwi 2018 18:30
  tplewa
  Poziom 37  

  ikko napisał:

  Zrobiony by rozbudzić ospałą po zimie wyobraźnię żart, ale na Ziemi działa :)


  Może żart może nie... co prawda nie satelita ale zerknij np. na projekty nadajników, trackerów itd. do balonów stratosferycznych robione przez Tomka SP9UOB... Ewentualnie innych osób co puszczają takie balony, można sobie zobaczyć ile przy takich wysokościach czasem trzeba się nakombinować i rozwiązać problemów :)

 • #6 06 Kwi 2018 23:38
  ikko
  Poziom 11  

  tplewa napisał:
  co prawda nie satelita ale zerknij np. na projekty nadajników, trackerów itd. do balonów stratosferycznych robione przez Tomka SP9UOB...

  Oo.. Dzięki! Godne inspiracji.
  Doczytałem dzięki temu, że przy 2 mW da się osiągnąć 40km zasięgu w polu widzenia (RMF98W mają czułość: -148 dbm). Jak widać nie w mocy siła i w prawdziwych projektach to uwzględnię. Znalazłem też informację o uzyskaniu dwukierunkowej komunikacji na odległość 2700km ($50SAT), z użyciem modułów RFM22B o mocy 100mW i kierunkowej anteny naziemnej z trackerem.

  Co do promieniowania..
  Istnieją mikrokontrolery z wbudowaną pamięcią FRAM odporną na promieniowanie (MSP430FR5739-EP). FRAM mnie ciekawi od jakiegoś czasu, ale nie miałem jeszcze z nią kontaktu.

  Ideą było rozbudzenie ciekawości i własnych poszukiwań, oraz pozostawienie wartości merytorycznych w tym co inni osiągną zapoznając się bliżej z podobną tematyką. Sam "projekt" nie miał jej reprezentować.
  Złożenie całości z pary modułów nie jest wyczynem. Wierzę, że są tu ludzie potrafiący stworzyć cały system Iridium w lepszej wersji, ale siedzą cicho (bo taka praca). Są też ludzie szukający gotowych rozwiązań i tacy, którzy sami szukają nowych inspiracji i potrafią zrobić po researchu dużo więcej :)

 • #7 07 Kwi 2018 00:32
  Pong.Chu
  Poziom 21  

  ikko napisał:

  Co do promieniowania..
  Istnieją mikrokontrolery z wbudowaną pamięcią FRAM odporną na promieniowanie (MSP430FR5739-EP). FRAM mnie ciekawi od jakiegoś czasu, ale nie miałem jeszcze z nią kontaktu.


  W zasadzie elektronika konsumencka dostępna w sklepach nie lata w kosmos (w poważnych zastosowaniach), stosuje się głównie dedykowane produkty, z procesorów np. takie:
  http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceD...AEROSpaceRadHardProcessor_E_US_050615_web.pdf
  a z układów programowalnych FPGA to seria RTAX produkowana przez Actel/Microsemi albo układy tolerujące promieniowanie (Xilinx). Stosuje się zabezpieczenia są na kilku poziomach: przede wszystkim proces technologiczny musi być odporny na promieniowanie (RTAXy są tylko raz programowalne, w technologii anti-fuse), dodatkowo stosuje się 'memory scrubbing' czyli cykliczne odczytywanie i zapisywanie pamięci wraz z ew. korekcją. Do tego moduły komunikujące się ze sobą po wymianie danych później odczytują wysłane dane i weryfikują je. W kosmos nie poleci żaden układ w obudowie BGA, tylko z nóżkami albo na małych kolumienkach (zamiast kulek jak w BGA są kolumny/pręciki).
  W wielu wypadkach układy scalone do aplikacji kosmicznych to są 'cywilne' produkty, które przesły testy, pakowane w specjalne obudowy (tzn. chipy zamiast w plastik są pakowane w ceramiczne obudowy).
  Gdy nie istnieje produkt o wymaganych właściwościach robi się tzw. up-screening. Kupuje się 1000 sztuk danego scalaka, wszystkie wyprodukowane w tej samej serii, a następnie bada się parę sztuk i mierzy się na nich zamianę parametrów pod wpływem promieniowania. Jak taki scalak zachowa swoje parametry po pochłonięciu dawki jest kwalifikowany jako zdatny.
  Prócz tego każda płytka PCB jest wygrzewana w próżni, poddawana wibracjom, testom ESD i EMC.
  Wszystko zalezy od tego, w jaką misję wysyłasz swoją elektronikę - jak ma latać nisko nad Ziemią i bipać przez tydzień to w zasadzie można wszystko wpakować ale jak leci w głęboki kosmos i ma żyć przez 4 lata to trochę staranniej się wszystko robi.

 • #9 08 Kwi 2018 00:30
  Pong.Chu
  Poziom 21  

  Marek_Ertew napisał:
  Pong.Chu napisał:
  W kosmos nie poleci żaden układ w obudowie BGA

  Nie dotyczy laptopów będących na wyposażeniu chociażby ISS ;)
  https://i.stack.imgur.com/KOx82.jpg


  Jak laptop się nie włączy to misja będzie trwała dalej ;) Tutaj chodzi o rozszerzalność termiczną układu scalak-kulki-płytka, elektronika np. w laziku marsjańskim doznaje wielu cyklów grzanie-chłodzenie.