Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Videoton Halka - Przestrojenie UKF

04 Kwi 2018 23:26 1179 8
  • Poziom 37  
    Witam.
    Od jakiegoś czasu odrestaurowuję ten odbiornik lecz dziś popełniłem błąd za który obcego bym pewnie "zjechał".

Generalnie standardowo odpaliłem UKF i szukałem silnej stacji odbieranej w lustrze no ale była cisza. Usunąłem kondensator C3 na transformatorze wejściowym usuwając wstępny filtr pasmowy i zwarłem L29. Pojawił się odbiór w okolicach 104~108MHz (dwie najsilniejsze stacje w okolicy). Idąc za ciosem usunąłem kolejną cewkę skracającą L10 (wzmacniacz wjeściowy) i na pewnego zmniejszyłem pojemności równoległe o 1/3.

Głowica coś odbiera ale poza pasmem UKF niestety.

Nie jestem pewien jaka jest pośrednia w tym odbiorniku. Przypuszczam, że 10,7MHz ale to tylko moje przypuszczenia narzucone przez bardziej współczesne odbiorniki.
    Ktoś z kolegów może to potwierdzić? Chciałbym uruchomić tą głowicę poza radiem i zamontować już wstępnie zestrojoną.

Czy poza C24 i C8 powinienem ruszać coś w wariatorach?
  • PCBway
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Pośrednia - AM= 460kHz, FM = 10.7MHz.
  • PCBway
  • Poziom 23  
    Witam,
    Jeśli wystarczy Ci zakres 88 - 102, 103 MHz, to wystarczy, że wywalisz cewki skracające, usuniesz kondensatory C8 i C24 a zamiast C3 dasz trymer 3 - 20 pF. Przestroiłem tak 5 sztuk tych radyjek. Czułość zadowalająca, choć można jeszcze poprawić przez założenie lampy ECC88 w głowicy. Pośrednie takie, jak napisał kolega powyżej. Duży problem w tym radiu to permanentny przydźwięk, daj znać gdybyś zechciał z nim powalczyć :)

Pozdrawiam!
  • Poziom 37  
    Cieszę się że jest odzew. Radio jak najbardziej dalej do przewalczenia.

Generalnie zapoznałem się z schematem i wydaje mi się, że wiem jak to działa. Przy czym chyba tylko mi się wydaje...

Na początek chciałem uruchomić samą heterodynę i teraz pytanie powinna pracować na + czy na - 10,7 względem częstotliwości odbieranej?

Cewki skracające usunięte.
    Cały czas wydawało mi się, że za częstotliwość generacji heterodyny odpowiada właśnie C24 którego mam usunąć? Natomiast to dodatkowe uzwojenie wzbudzające/mieszające z szeregowo podłączonymi kondensatorami 10p pasowało mi jako dopasowanie wyjścia wzmacniacza w.cz (mogę się mylić).

Obecnie zmniejszyłem C24 na 18p i C30 i C31 na 5.6p i max co uzyskałem to marne 84MHz.

Wrócę do układu jak pisałeś i zobaczę co to da. Generalnie na odbiorniku kontrolnym sygnał zanika powyżej tej częstotliwości.

C8 chyba bym zostawił bo to jedyny kondensator w obwodzie selektywnym wzmacniacza w.cz (ale to już inna sprawa).
    Generalnie jak coś "grzebię" to lubię dokładnie wiedzieć co robię stąd moje pytania.
    Pozdrawiam

Dodano po 5 [godziny] 12 [minuty]:

Radio przestrojone odbiera kilka stacji ale za to jak! Ten sprzęt całkiem ciekawie brzmi.

Temat głowic wariometrycznych pozostawiam otwarty (co i jak i dlaczego) bo czekają na mnie DML i DSTL'e już na głowicach Elwro ponoć trudniejsze.

Jednego DML'a będę miał dłużej więc jest szansa na obszerne eksperymenty i testy. Z dostępnych sprzętów mam oscyloskop oraz analizator widma/odbiornik SDR i generator 0 - 150MHz.
  • Poziom 37  
    Ciekawostka. Co prawda nie mierzyłem bo mi się już wybitnie nie chciało ale mam wrażenie ze po założeniu dekli głowica obsługuje szersze pasmo.

Mówisz, że wzmacniacz germanowy brzmi lepiej od tej lampy? Te radia chyba różniły się tylko modułem wzmacniacza (osobna płytka).

Mam też chyba uszkodzoną jedną ECL bo po chwili grania kanał gra trochę ciszej. Sytuację ratuje balans.
  • Poziom 23  
    mkpl napisał:
    Ciekawostka. Co prawda nie mierzyłem bo mi się już wybitnie nie chciało ale mam wrażenie ze po założeniu dekli głowica obsługuje szersze pasmo.

Może być - po założeniu dekli zmieniają się pojemności i indukcyjności pomiędzy elementami a obudową, dlatego "fine tuning" należy robić zawsze po złożeniu wszystkiego do kupy.
    mkpl napisał:
    Mówisz, że wzmacniacz germanowy brzmi lepiej od tej lampy? Te radia chyba różniły się tylko modułem wzmacniacza (osobna płytka).

Takie jest moje wrażenie, choć dźwięk prostego SE w Halce również może się podobać. Chopin ma prawie 4 razy większą moc, lepiej wysterować tym kolumny.
    mkpl napisał:
    Mam też chyba uszkodzoną jedną ECL bo po chwili grania kanał gra trochę ciszej. Sytuację ratuje balans.

Zamień lampy miejscami i będziesz miał odpowiedź. Przyjrzyj się też kondensatorom C165, C179, lubiły tracić pojemność.
    Kiedyś zrobiłem taki mini poradnik dot. tych odbiorników - załączam dla potomnych.
  • Poziom 37  
    Tak też zrobiłem i dźwięk się poprawił czyli podstawka do czyszczenia - wymiany.
    Z tym opisem to kupa dobrze zrobionej roboty. Skasuj załącznik i wstaw co najmniej za 20pkt.

Ciekawa jest ta asymetria w stereodekoderze jeden kanał ma rezystor szeregowy R447 a drugi już nie (na moim schemacie są dwa).

Chopin faktycznie piękne radio. Halka mimo niskiej mocy (szacuję na 3W) muszę przyznać wystarczająco głośno gra. Wczoraj słuchałem jej cały dzień przy drobnych pracach remontowo budowlanych i było super.

Kolumn oryginalnych nie mam. Współpracuje z ZG10S2 na "szmacianym" GDN16/10. Na dniach spróbuję na kobaltowych 16-stkach. Brzmieniowo muszę przyznać, że jest lepsza od radmora 5412 a i nawet względem niskich tonów (akurat na tych głośnikach) jest od radmora 5102.

Do stareodekodera wchodziła żarówka taka z podłużną bańką? Bo z schematu wynika że 6.3V 0.1A. Poprzednik wstawił zwykłą "rowerową" i upalił tranzystor w dekoderze.

Skala widzę też raczej jakoś dziwnie 15V.

Jak czyściłeś PCB? Demontaż i mycie czy mycie w całości?

W kwestii elektrolitów zmierzyłem wszystkie i większość miała deklarowane +10/-20% (raczej bliżej -20%). Kilka sztuk mimo poprawnej pojemności miało upływność - wymiana.
  • Poziom 23  
    Punktów za załącznik nie chcę - a nuż się komuś przyda i dzięki temu uratuje fajne radio od zezłomowania. Często robię notatki przy naprawach, jak znajdę czas i chęci to coś podobnego zrobię do DMT/L, DST/L i Tesli Dirigent Stereo (jak tylko uporam się z p.cz. w tym odbiorniku).
    W stereodekoderze rezystory na wyjściu są w obu kanałach - po prostu błąd w schemacie. Na innym schemacie i tym do Chopina już jest OK.
    Oryginalne kolumny do Halki mam, ale dźwięk z nich jest lichy. Za to zregenerowałem MiniMax'y od Chopina - to już zupełnie inna bajka.
    Wskaźnik stereo to żarówka E10 z właśnie podłużną bańką, jak skalowa, z tym, że max 100 mA, inaczej, jak w Twoim przypadku może polecieć tranzystor. Skalowe są zwykłe 6,3V 300 mA zasilane z żarzenia, w oryginale również z podłużną bańką.
    Chassis z PCB myję całe w izopropanolu, czasem do strasznego brudu używam środka do czyszczenia felg (chyba K2), jak pokazała praktyka, nie szkodzi elementom, a po kilkunastu sekundach od spryskania brud bardzo łatwo schodzi, czasem płuczę wodą, ale wtedy trzeba dłużej suszyć.
    Pozdrawiam.