Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr marki Forscher - czy producent napisał prawdę?

Arseno-fosforek galu 13 Apr 2018 22:43 40626 182
e-mierniki
  • e-mierniki
    tplewa
    Level 39  
    Bieda z nędzą wrote:
    Zamówiłem taki miernik jak fs8218.
    Przetestuję go pod kontem posiadanego przeń profesjonalnego sprzętu i opinie napiszę.

Zrób foty w środku jak to jest wykonane...
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    No ale to jest przecież podstawa. Żaden standardowy użytkownik nie oczekuje dokładności 0,01%, a chce tego, aby nie musiał miernika sklejać taśmą klejącą, odgadywać co było pod daną pozycją przełącznika bo napisy się pościerały zaś sam przełącznik nie kontaktuje i trzeba trafiać w miejsce gdzie akurat łączy.
    Arseno-fosforek galu
    Level 8  
    Witam po raz kolejny.

Dodano po 9 [minuty]:

tplewa wrote:

To napiszę tak tylko w erze ;) a na serio:
    Brymen BM857s
    http://www.biall.com.pl/item,BM857s-Multimetr-TRMS-AC-DC-20kHz-RS232-Brymen,102020.html

ewentualnie droższy BM859s

tylko musisz niestety dołożyć...

Oglądałem oba w.w. przyrządy pomiarowe, na stronie producenta i muszę przyznać, że nie dostrzegłem różnic pomiędzy nimi. wyjątkiem jest cena, prosiłbym o nakreślenie zasadniczych różnic między nimi.
    Teraz pytanie do wszystkich; Czy miał ktoś może do czynienia z w.w. modelami BRYMEN'a oraz z Uni-T UT171A.- Proszę o opinie.
    Następna sprawa: nie wiem od czego zależy tempo i w ogóle ,,rozjeżdżanie'' się miernika, a ściślej mówiąc; jego parametrów. Chodzi o warunki użytkowania, wilgotność wys. temperaturę czy od niskiej jakości parametrów? Chciałbym otrzymać rzetelną i dokładną odpowiedź na to pytanko.
    Poruszę jeszcze temat zabezpieczeń w multimetrach. Jakie są ich rodzaje i skuteczność i do czego na prawdę służą?? Np:. takie forscher-y [z 1-go oraz 2-go filmu (początek posta) ] nie uszkadzają się, mimo losowego (w zasadzie każdego) położenia pokrętła funkcyjnego, w czasie gdy miernik jest podłączony pod napięcie sieci!- co za to odpowiada ??
    Aha, chciałbym jeszcze się dowiedzieć, jak zwie się funkcja dzięki której możemy zapisywać poszczególne pomiary w pamięci przyrządu, a jak ta dzięki której możemy podłączyć nasz przyrząd do komputera i czemu ona tak na prawdę służy (ta ostatnia) - przesyłanie danych zgromadzonych dzięki pierwszej z funkcji?
    Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedzi...

Dodano po 2 [minuty]:

Bieda z nędzą wrote:
    Zamówiłem taki miernik jak fs8218.
    Przetestuję go pod kontem posiadanego przeń profesjonalnego sprzętu i opinie napiszę.

Czekamy ;) :D
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Arseno-fosforek galu wrote:
    Następna sprawa: nie wiem od czego zależy tempo i w ogóle ,,rozjeżdżanie'' się miernika, a ściślej mówiąc; jego parametrów. Chodzi o warunki użytkowania, wilgotność wys. temperaturę czy od niskiej jakości parametrów?
    Dokładnie od tego co wymieniałeś. Dodatkowo starsze mierniki posiadały analogowe elementy kalibracyjne w postaci potencjometrów, obecnie kalibracja jest przeprowadzana programowo.

Poruszę jeszcze temat zabezpieczeń w multimetrach. Jakie są ich rodzaje i skuteczność i do czego na prawdę służą??
    Podstawowym zadaniem zabezpieczeń jest uchronienie operatora od obrażeń lub śmierci wskutek porażenia prądem. Podstawowe elementy zabezpieczające (poza odpowiednią konstrukcją obudowy i PCB) to warystory (MOV) oraz bezpieczniki wysoko-prądowe (HRC). Zadaniem warystorów jest doprowadzenie do przepalenia bezpiecznika po przekroczeniu napięcia znamionowego. Z kolei zadaniem bezpiecznika HRC jest bezpieczne zgaszenie łuku elektrycznego powstałego wskutek przerwania obwodu. Taki bezpiecznik kosztuje tyle co tani miernik w markecie (ok 20-30zł). Pewnym zabezpieczeniem jest też konstrukcja portów wejściowych i przełącznika zakresów. Odseparowanie zacisków prądowych i napięciowych, minimalizuje ryzyko doprowadzenia do zwarcia w obwodzie, a akustyczna sygnalizacja lub mechaniczna blokada, ogranicza możliwość przełączenia miernika na zakres prądowy, gdy przewody są w zaciskach napięciowych i na odwrót. Tego typu zabezpieczenia mają znaczenie głównie przy pomiarach obwodów o wysokiej energii, jak przemysłowe baterie akumulatorów, czy rozdzielnice energetyczne.
  • Helpful post
    Adamcyn
    Level 38  
    tzok wrote:
    Podstawowe elementy zabezpieczające (poza odpowiednią konstrukcją obudowy i PCB) to warystory (MOV) oraz bezpieczniki wysoko-prądowe (HRC).

Warto też wspomnieć o elementach GDT (Gas Discharge Tube).

To takie, moim zdaniem, udoskonalone neonówki :) , które stosowano również jako zabezpieczenia w niektórych starszych multimetrach analogowych.

Ich przewaga nad warystorami MOV, to m. innymi mała pojemność i obniżenie napięcia w stanie zadziałania do zaledwie kilkunastu woltów.

Więcej informacji na temat tych i innych zabezpieczeń w załączniku.
    tplewa
    Level 39  
    [quote="Arseno-fosforek galu"]
    tplewa wrote:

BM859 w stodunku do BM857 ma trochę lepiej zrealizowany tor pomiaru napięcia AC (między innymi TrueRMS do 100kHz vs 20kHz), w przypadku napięcia DC jest ciut lepsza bazowa dokładność (0.02% vs 0.03%) - choć tutaj warto zerknąć sobie w tabelki i zobaczyć jak to wygląda na konkretnych zakresach aby mieś pełny obraz.

Teraz pytanie do wszystkich; Czy miał ktoś może do czynienia z w.w. modelami BRYMEN'a oraz z Uni-T UT171A.- Proszę o opinie.

Co do wymienionych to miałem do czynienia z BM857, w domu natomiast używam między innymi BM869S (w sumie to niemal BM859 z dualnym wyświetlaczem). Jak wspomniałem te multimetry bardziej można porównywać z Fluke itp. niż z UNI-T. Zarówno jeśli chodzi o jakość zastosowanych materiałów jak i rozwiązań zabezpieczeń. Oczywiście w UNI-T patrząc na różną chińszczyznę jakoś tworzyw nie jest najgorsza, ale jednak mocno odstaje od tego co jest w Brymen/Fluke (np. holster to jest holster czyli kawał solidnej gumy dobrze chroniącej przed upadkami, a nie ozdoba imitująca holster jak to ma miejsce w wielu UNI-T).
  • e-mierniki
    Arseno-fosforek galu
    Level 8  
    Dziękuję za wszystkie informacje i rady
    przekazane od mojego ostatniego wpisu pod tym postem.
    Racja, Brymen BM857 byłby dobrzym przyrządem jak dla mnie, BM859 - jeszcze lepszym. Jednak cena (ok 1000zł za ten 2-gi) jest dle mnie zbyt wysoka.
    Zadam więc pytanie od innej strony...
    Czy ktoś wśród forumowiczów miałby na sprzedaż Brymena BM857, BM859 lub inny (porządny miernik) pokroju w.w. za cenę ok. 500zł?
    Czekam na ewentualne oferty...
    Proszę pisać, może się dogadamy co do ceny, aby obie strony były zadowolone.

P. S
    Życzę spokojnego wieczoru.
  • Helpful post
    tplewa
    Level 39  

Czy ktoś wśród forumowiczów miałby na sprzedaż Brymena BM857, BM859 lub inny (porządny miernik) pokroju w.w. za cenę ok. 500zł?

Z używanych można jeszcze patrzeć na Sanwa PC5000A (może się szybciej trafi bo była dodawana często w promocjach przez NDN do oscyloskopów itp.). Ewentualnie dozbierać do tych 500zł niecałe 200 i kupić BM857. Ewentualnie zainteresować się innymi modelami bo do 500zł można co prawda nie o zadanych parametrach, ale całkiem sensowne modele kupić.
  • Helpful post
    Abys
    Level 12  
    Bieda z nędzą wrote:
    Zamówiłem taki miernik jak FS8218 - miernik uniwersalny True RMS USB FS8218 Forscher
    Przetestuję go pod kątem posiadanego przezeń profesjonalnego osprzętu i opinię tu napiszę.

Witam, jak tam test?
    Możesz go rozkręcić i pokazać jak wygląda wnętrze?

Ciekawostka dla ludzi chcących kupić UT71E UNI-T:
    Multimetr marki Forscher - czy producent napisał prawdę?Multimetr marki Forscher - czy producent napisał prawdę?Multimetr marki Forscher - czy producent napisał prawdę?Multimetr marki Forscher - czy producent napisał prawdę?
    Arseno-fosforek galu
    Level 8  
    Witam wszystkich, przepraszam bardzo za moją kosmicznie długą nie obecność.
    Do puenty.: postanowiłem zaopatrzyć się w przyrząd pomiarowy z górnej półki.: uściślajać do marki FLUKE. Obecnie mam na oku 2 a nawet 3 modele. Są to:
    FLUKE 87, 287 (lub 189 II) oraz 87VI. Proszę wypowiedzieć się na ten temat i pomóc mi w podjęciu decyzji. Proszę też porównać stosunki: Wartość/cena poszczególnych multimetrów. Ewentualnie zaproponować coś innego, ale z tej samej jak gdyby półki.
    Gorąco pozdrawiam i z góry dziękuję...
    pipałosia
    Level 26  
    U mnie w firmie używają FLUKE , nie znam modeli cen również. Od sierpnia do listopada to chyba w kalendarzu kilka dni minęło. Pewnie już coś posiadasz, pochwal się co nabyłeś.
    tplewa
    Level 39  
    @Arseno-fosforek galu

Ja bym brał Fluke 87 (w wersji jaka obecnie jest dostępna czyli chyba V, choć kolega pisze że już chyba VI wyszła), Fluke 287 odradzam (mam Fluke 289) - jak potrzebujesz rejestrator ok ale sprzęt ten ma swoje mankamenty (gdzieś o nich nawet tutaj wspominałem dokładniej w innych tego typu tematach).

Choć jak wspomniałem warto też rozważyć to co wspomniałem czyli Brymen. Jakością od Fluke nie odstaje, a cena niższa. Sam używam i Fluke, Brymen i jeszcze kilku innych dobrych marek...

@Abys O multimetrach UniT w cenach 700zł i więcej to lepiej nawet nie wspominać - pisałem już tutaj o tym wiele razy.
  • Helpful post
    Abys
    Level 12  
    Sam zastanawiam się nad multimetrem od Brymen'a. Potwierdza się opinia w internecie że są to dobre mierniki jakościowo i mają lepszą elektronikę, umiejscowienie gniazd i dobre ich zabezpieczenie też bierze się uwagę. Taki bezpiecznik jaki montują do UniT za 700zł a taki do Brymen (patrz załącznik)
    Multimetr marki Forscher - czy producent napisał prawdę? Multimetr marki Forscher - czy producent napisał prawdę?
    Ceramiczny(428zł) vs szklany(730zł), o wykonaniu złącz już nie wspomnę. A to zdjęcie które podałem to Brymen bm235 który jest polecany i jest w rozsądnej cenie.

Zastanów się nad miernikiem Brymen, cena dużo mniejsza od Fluke a myślę że nie odstaje tak jakością.
    Poczytaj sobie opinie, są bardzo pozytywne i ludzie mają je latami i nic się nie dzieje.
    BM235 https://www.tme.eu/pl/details/bm235/multimetry-cyfrowe-przenosne/brymen/

https://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=11...C1813&used_params=2%3A45315%3B1785%3A11966%3B

@tplewa Dokładnie, sam się przekonałem do ich jakości jak głębiej poszukałem opinii. Nie warto sobie nimi głowy zawracać, są lepsze mierniki w tej cenie. Trzymają lepiej kalibrację,są dokładniejsze,bezpieczniejsze,tańsze,.. można tak wymieniać..
  • Helpful post
    tplewa
    Level 39  
    @Abys

Powiedzmy sobie tak w domu używam Brymen-ów, miałem kupować do domu właśnie Fluke 87 ale wygrał ceną BM 869s i tak jakoś rozpoczęła się przygoda z tą firmą. W sumie Fluke 87 miałem kupować ze względu na to że Fluke 289 przy pracy z w.cz. (większe moce) potrafi się zawiesić itp. Generalnie na temat firmware w nim można by trochę pomarudzić... Wykonanie niby ok, ale niestety BGA więc większy dzwon o ziemię czuje że może mu zaszkodzić...

W tej cenie Brymen oferuje bardzo dobry stosunek jakości do możliwości i parametrów. Nie mówię że Brymen to ideał bo ma też swoje minusy, ale takie które można przełknąć przy tej cenie. W firmie to już różnie są nawet jakieś Uni-T których staram się nie dotykać bo wiele mnie w nich drażni... Co nie zmienia faktu że jest kilka Uni-T np. UT61E które jak się nie ma kasy można kupić - ale biorąc pod uwagę cenę np. z Aliexpress (a nie tą co jest u nas). Ja jestem osobą która mimo wszystko woli dozbierać kasę niż wydawać pochopnie na coś tańszego. Bo jak to mówią kupując tanie kupuje się dwa razy (ot życie w praktyce mnie tego nauczyło)...
    tzok
    Moderator of Cars
    Akurat UT-61E jest bardzo słabo wykonanym i zabezpieczonym miernikiem, UT-139C jest jakościowo o wiele lepszy, ale niestety tylko 6000 counts. Niemniej jeśli chodzi o zabezpieczenia to nie ustępuje temu BM235. Zła opinia o UNI-T jest właśnie głównie przez te pseudo laboratoryjne mierniki i kilka drogich, a niezbyt dobrze wykonanych jak np. seria UT-61. Ale Brymen jak najbardziej jest dobrym wyborem.
    tplewa
    Level 39  
    tzok wrote:
    Zła opinia o UNI-T jest właśnie głównie przez te pseudo laboratoryjne mierniki i kilka drogich, a niezbyt dobrze wykonanych jak np. seria UT-61

Największym problemem tych mierników jest ogólnie cena za jaką są sprzedawane w naszym kraju oraz to że sprzedawcy/dystrybutorzy chcą je pozycjonować w trochę zbyt wysokiej klasie mierników (sam często w sklepach słyszę od sprzedawców jak osobie kupującej wciskają bajer że to sprzęt profesjonalny). Jak by były tańsze wiele można by im było wybaczyć np. podawanie bzdurnych danych typu CAT IV 600V na obudowie itd. W cenach jak np. w Australii (czyli te podawane na EEVBlog przy oecnie) czy na Aliexpress jak najbardziej ok bo w tych cenach nie można wiele wymagać.
    Arseno-fosforek galu
    Level 8  
    tplewa wrote:
    @Abys
    Generalnie na temat firmware w nim można by trochę pomarudzić... Wykonanie niby ok, ale niestety BGA więc większy dzwon o ziemię czuje że może mu zaszkodzić...

pipałosia - W pracowni, nadal korzystam z niezawodnego Unigor'a 6E, który jest legendą austriackiej produkcji. Jego zabezpieczenia są wyjątkowo dobre i skuteczne, (mowa o bezpieczniku elektromagnetycznym). Zabezpieczenie cholernie drogie, natomiast ijego regulacja jest czasochłonna i musi zostać wykonana bardzo precyzyjnie (ale ten temat już był przeze mnie omawiany w innym poście). Jednakże nadal nie zakupiłem żadnego cyfrowego, którym mógłbym się pochwalić...

Dodano po 1,12 [minuty]:

tplewa wrote:
    @Abys
    Powiedzmy sobie tak w domu używam Brymen-ów, miałem kupować do domu właśnie Fluke 87 ale wygrał ceną BM 869s i tak jakoś rozpoczęła się przygoda z tą firmą.

tplewa - jak już zacząłeś promować tego Brymen'a BM 869s to opowiedz coś jeszcze o nim, podaj kilka istotnych cech, które sobie cenisz.

Nie zapomnij jednak o wadach, które KAŻDY sprzęt musi posiadać.

Powiedz mi, czy ten przyrząd umożliwia komunikację z komputerem, (przesyłanie zarejestrowanych wartości, wyświetlanie na monitorze jakiś przebiegów), i jakie ona oferuje możliwości. [Z tego co wiem, ten fluke 287, daje opcję łączenia PC, bodajże przez port szeregowy USB.]

Dodano po 5 [minuty]:

tplewa wrote:
    @Abys
    Powiedzmy sobie tak w domu używam Brymen-ów, miałem kupować do domu właśnie Fluke 87 ale wygrał ceną BM 869s i tak jakoś rozpoczęła się przygoda z tą firmą.

tplewa - jak już zacząłeś promować tego Brymen'a BM 869s to opowiedz coś jeszcze o nim, podaj kilka istotnych cech, które sobie cenisz.

Nie zapomnij jednak o wadach, które KAŻDY sprzęt musi posiadać.

Powiedz mi, czy ten przyrząd umożliwia komunikację z komputerem, (przesyłanie zarejestrowanych wartości, wyświetlanie na monitorze jakiś przebiegów), i jakie ona oferuje możliwości. [Z tego co wiem, ten fluke 287, daje opcję łączenia PC, bodajże przez port szeregowy USB.]
    Proszę mi powiedzieć, czy zamieszczony na zdjęciu multimetr to oryginalny BM 869s, czy jego podróbka ?
    Arseno-fosforek galu
    Level 8  
    Jeśli ktos miał do czynienia z Bymenami BM 857S 859S i wspomnianym 869s, proszę się wypowiedzieć na ich temat, i ewentualnie jakiś polecić lub odradzić, z mądrym i nietuzinkowym uargumentowaniem.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i z góry bardzo dziękuję.
    tplewa
    Level 39  
    @Arseno-fosforek galu

Hmm czy promuje to nie wiem, zwróciłem bardziej uwagę że może to być alternatywa dla Fluke. Jak wspomniałem 287/289 odradzam, a jak pogrzebiesz po elektrodzie to znajdziesz przynajmniej kilka dziwnych przypadłości tego sprzętu które w tej klasie cenowej nie powinny występować (dla mnie to jeden z gorszych zakupów jakie zrobiłem). Natomiast jak wspomniałem Fluke 87 jak najbardziej bo to sprawdzona i solidna konstrukcja, może nie powala na obecne czasy parametrami ale ten sprzęt wytrzyma sporo.

Co do pokazanego na zdjęciach i generalnie Brymen-a to robi multimetry dla kilku firm. Ten wygląda na jakiś brandowany... Ja kupowałem w TME i u dystrybutora na PL czyli w firmie Biall (zależy gdzie cena była akurat lepsza) - nie mam na tyle wiedzy by się wypowiedzieć czy to oryginał czy nie. Najlepiej pisać do producenta (kontakt bardzo dobry więc powinni szybko odpowiedzieć).

Co do łączności z PC to tak można dokupić interfejs https://www.tme.eu/pl/details/kitbu-86x/mierniki-oprogramowanie/brymen/ - normalnie multimetr ma w sobie diody na podczerwień więc interfejs zapewnia izolację galwaniczną. Niestety nie kupowałem bo nie miałem akurat potrzeby rejestrować tym multimetrem, więc nie znam możliwości z tym związanych.

Jak potrzeba coś do rejestrowania/logowania to jest np. Brymen 525 z takimi funkcjami...

Co do wad to chyba największą są stosunkowe małe kąty widzenia na LCD. Na biurku itp. to w zasadzie nie przeszkadza, ale używając multimetru gdzieś w terenie w trudnych warunkach gdzie nie ma zbyt wielu możliwości jego ustawienia może to być kłopotliwe.

Tak co więcej mogę napisać... trzyma zdeklarowane parametry, solidne wykonanie jeśli chodzi o obudowę i holster (nabijam się że można nim spokojnie komuś głowę rozwalić i multimetr nie ucierpi). Elektronika dobrze zabezpieczona, CAT IV 1000V, niezależny certyfikat UL itd. Dla niektórych wadą jest stosowanie stosunkowo drogich bezpieczników.

Wiele na temat tego multimetru tzn. 867 i 869 można znaleźć na youtube tzn. różne testy, porównania itp.
    kogiel
    Level 16  
    Wracając do tematu.
    Kupiłem miernik firmy Forscher FS707, niestety wygląda na chiński klon, o ile pomiar napięcia prądu i rezystancji mieści się w normie, to z pomiarem częstotliwości i wypełnienia są totalne jaja np: producent zapewnia, że na napięciu AC można mierzyć do 100 kHz, a powyżej 100 Hz miernik "głupieje", natomiast przełączając go na zakres powyżej 100 kHz pokazuje dobrze do 999,9 kHz później pokazuje 100,0 kHz, dopiero po przełączeniu na zakres częstotliwość/wypełnienie pokazuje 1,000 MHz, podobnie sprawa wygląda z true RMS, powyżej 100 Hz miernik pokazuje totalne bzdury
    Dodatkowo Bargraf 100 punktów, przeskakuje co 3 kreski ;-)
    tplewa
    Level 39  
    @kogiel

Może ten typ tak ma... było powiedziane że to jest china a nie jakiś producent... Można go spotkać pod nazwą ANENG Q1 i na tym filmie widać że przynajmniej bargraf działa tak jak kolega wspomina:

Natomiast co do TrueRMS nie znalazłem nigdzie informacji do ilu on chodzi, może właśnie do 100Hz skoro producent nic nie deklaruje w danych technicznych ;)
    kogiel
    Level 16  
    Rzeczywiście miernik wygląda identycznie, ale co ciekawe na filmiku widać, że przy 1kHz ANENG pokazuje właściwe napięcie, "głupieje" dopiero przy 3kHz, natomiast Forscher dużo wcześniej pokazuje głupoty ;-)
    tplewa
    Level 39  
    kogiel wrote:
    Rzeczywiście miernik wygląda identycznie, ale co ciekawe na filmiku widać, że przy 1kHz ANENG pokazuje właściwe napięcie, "głupieje" dopiero przy 3kHz, natomiast Forscher dużo wcześniej pokazuje głupoty ;-)

Poszukaj na elektrodzie gdzieś pamiętam był temat odnośnie którejś wersji ANENG i TrueRMS (testowany z generatorem i różnymi sygnałami), nie jestem pewny ale chyba było też coś o Q1... Może kogoś uda ci się złapać z takim multimetrem i porównasz czy np. twój nie jest uszkodzony itp.
    SylwesterB
    Level 11  
    kogiel wrote:

Wszystkie te nowe konstrukcje Aneng , Forscher, itp. są oparte o ten sam procesor pomiarowy tylko różnie oprogramowany.
    I wszystkie nie są za specjalne do pomiaru częstotliwości tzn. dla niskich poziomów czyli np. sygnałów audio m.cz. itp. mierzą dobrze
    ale wraz ze wzrostem napięcia ich możliwość pomiaru częstotliwości spada logarytmicznie , dotyczy to też niektórych modeli FLUKE.
    W trybie pomiaru częstotliwości 2,5 VAC 5 mHz mierzą bez problemu (FS8218 do 50mHz).
    W trybie pomiaru napięcia 100 kHz to max dla Forschera 707 - jak przekroczy pewną wartość napięcie+ częstotliwość to się zabezpiecza i wyświetla 0000

Mam sporo mierników i do pomiarów częstotliwości przy wyższych napięciach najlepiej sprawdzają się stare konstrukcje tyle że są dość powolne
    i zazwyczaj nie za bardzo zabezpieczone przed błędami pomiarowymi więc łatwiej uszkodzić. Do przetwornic halogenowych używam MS8229.
    Oczywiście działają też inne modele różnych producentów ale ważne żeby konstrukcyjnie były starsze niż jakieś 4 lata bo około 4 lat temu pojawiła się nowa rodzina procesorów pomiarowych których Używają Aneng , Reachmeter, Forscher itp.
    Specter_eu
    Level 1  
    Witam
    W sumie to tylko czytam elektrodę a nic nie piszę :)
    ale teraz napiszę :
    Kupiłem ten Forscher FS707 przed świętami. Fajnie wyglądał , fajnie działał ale mniejsza o to.
    Po kilku dniach użytkowania podłączyłem na złączu mA pod napięcie około 420V ( przetwornica tv LCD) tylko huknęło :). wiadomo amperomierza nie zabezpieczy się inaczej niż bezpiecznikiem bo bocznik musi iść szeregowo. Rozbieram żeby zobaczyć - czarno , procesor pomiarowy nie ma "dekla" wystrzelił , jakbym podłączył na złączu 10A to skończyło by się na wymianie bezpiecznika bo jest duży bocznik a miliamperomierz to ma bocznik w procesorze.
    Napisałem maila do producenta że spaliłem i co teraz ? (znalazłem gdzieś w necie stronę) , odpisali szybko ale dość lakonicznie: "proszę odesłać multimetr do nas".
    Myślę sobie na pewno jak zajrzą do środka i zobaczą że spalony na "węgiel" to mnie pognają z tą reklamacją ale co miałem do stracenia ? 10 zł na wysyłkę pocztą ekonomiczną - wysłałem.
    Minęły może 3 dni - zadzwonił gość z serwisu i mówi że multimetr spalony po podłączeniu wysokiego napięcia na zwarcie bocznika mA i że trzeba uważać bo tego się nie zabezpieczy inaczej jak bezpiecznikiem itd, itp..........
    I na drugi dzień po rozmowie z gościem z serwisu Forscher - Kurier przywiózł mi nowy egzemplarz. :D
    Pierwszy raz coś takiego mi się przydarzyło. Większość producentów to odrzuca gwarancje z byle powodu.
    tplewa
    Level 39  
    Specter_eu wrote:

Pierwszy raz coś takiego mi się przydarzyło. Większość producentów to odrzuca gwarancje z byle powodu.

No tutaj jak by odrzucili to nie ma się co dziwić. Natomiast często firmy odrzucają bo ludzie właśnie często uszkadzają z własnej winy i potem ratunku - gwarancja :)

Inna sprawa można dobrze zabezpieczyć, lepszego miernika takim czymś nie uwalisz...
    elektrons_
    Level 2  
    Coś mi się zdaje że amperomierz to spalisz zawsze jak podłączysz napięcie równolegle.
    W najlepszym wypadku spali się tylko bezpiecznik - przy niższych napięciach , przy wyższym napięciu jest ryzyko że zanim strzeli bezpiecznik pójdzie napięcie na procesor pomiarowy.