Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer odpala z opóźnieniem - czarny ekran, brak pikania

dominikaxalex 05 Apr 2018 17:11 1242 6
    dominikaxalex
    Level 5  
    Witam,
    po włączeniu komputera wentylator chodzi, ale czarny ekran na monitorze, a głośniczek nie pika. Wentylator po chwili zwalnia i znów pracuje w normalnym tempie. Komputer w takim stanie jest przez jakies 10-15 sekund, po czym w końcu na ekranie coś się wyświetla.
    Jestem totalnie zielona w tych sprawach i chciałam się tylko poradzić co to może być.

Komputer był składany jakieś 2-3 lata temu z różnych części, mało użytkowanych.
    Ostatnio został zakupiony nowy dysk główny, ponieważ poprzednio komputer odwalał to samo, tylko znacznie dłużej się nie włączał + fpsy w grze na poziomie 10-30 i nie dało się grać (przedtem 80-120). Komputer był formatowany, od nowa wgrywany. Kolega go ogarniał i stwierdził że być może to jakiś wirus (?) po czym wyskoczył błąd dysku i przy wgrywaniu windowsa, komputer dysku nie widział. Zakupiłam, więc nowy. Wszystko było cacy, ale odpaliłam League of Legends i fpsy na poziomie 60-120, w połowie gry nagły spadek i zamrożenie do 3 fpsów. I jakoś od początku nowego dysku podobny problem. Wentylator chodzi, monitor czarny, komputer nawet nie pika, tylko wentylator zwalnia i znów przyspiesza i po paru sekundach już ekran się wyświetla. W trakcie użytkowania wszystko jest okej.

Podłączałam inny monitor - bez zmian. Gdzieś wyczytałam, że wszelkie rozdzielniki i pierdolniki podłączone do kompa tez mogą zakłócać. Odłączyłam - od razu zaskoczył, jednak tylko raz, potem znów było to samo ;D
    Kondensatory na płycie głównej są w porządku, wszystko dociśnięte (tak mi się wydaje), komputer był czyszczony miesiąc temu. Zamierzam wymienić baterię i pastę termiczną, cokolwiek to da

Sprzęt jaki używam:
    BIOS: BIOS Date: 07/22/10 16:02:56 Ver: 08.00.14
    Processor: Pentium(R) Dual-Core CPU E6500 @ 2.93GHz (2 CPUs), ~2.9GHz
    Memory: 4096MB RAM
    Available OS Memory: 4096MB RAM

Card name: NVIDIA GeForce GTS 250
    Manufacturer: NVIDIA
    Chip type: GeForce GTS 250
    DAC type: Integrated RAMDAC
    Display Memory: 2797 MB

Dysk to Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX).

Zanim komputer oddam do serwisu, chciałam się tylko poradzić, może już tutaj ktoś rozwiąże mój problem :D
    Podejrzewam, że to po prostu przestarzałe podzespoły komputerowe i wypadałoby je wymienić na nowe, ale obawiam się, (albo się po prostu nie znam) że ten komputer prędzej mi pierdyknie niż zakupię nowe części, a żal mi dysku głównego, na który się wykosztowałam.
    icosie
    Level 34  
    Witam

Zamieść smart dysku z programu Crystal Disc Info oraz podaj model zasilacza.

Pozdrawiam
    dominikaxalex
    Level 5  
    icosie wrote:
    Witam

Zamieść smart dysku z programu Crystal Disc Info oraz podaj model zasilacza.

Pozdrawiam

Model zasilacza: tracer 400W highlander

Komputer odpala z opóźnieniem - czarny ekran, brak pikaniaKomputer odpala z opóźnieniem - czarny ekran, brak pikania
    icosie
    Level 34  
    Na pewno trzeba wymienić zasilacz z czarnej listy. To on może być sprawcą problemów z komputerem.

Dyski są w idealnym stanie. Oprócz dziwne częstego niepoprawnego wyłączania zasilania.

Dodatkowo trzeba by sprawdzić temperatury i napięcia podczas stresu.

Do tego potrzebny jest program HWinfo włączony w trybie "sensors only". Wcześniej trzeba zainstalować również program FRAPS i odpalić go przed HWinfo.

Po włączeniu HWinfo odpalić grę i pograć minimum 5-10 min. Screeny ze wszystkich parametrów załączyć w temacie.
    dominikaxalex
    Level 5  
    310artur wrote:
    Kondensatory do oględzin. W zasilaczu i na płycie głównej.

Napisałam u góry, że kondesatory na płycie są w dobrym stanie . W zasilaczu nie sprawdzałam, bo ja tam się boję grzebać, żeby bardziej nie zepsuć. Poproszę brata, żeby sprawdził
    310artur
    Level 43  
    Zasilacz nie gryzie jeśli się do tego prawidłowo zabierzesz. Podstawa (chyba oczywiste) odpiąć od sieci elektrycznej. I druga sprawa rozładować kondensatory (np. włączyć zwierając zielony z czarnym po odpięciu od sieci), Po takim zabiegu w zasilaczu prądu nie ma - jest jak płyta główna a nawet lepiej bo to jednowarstwowe solidne PCB - tak łatwo się nie uszkodzi.