Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka AEG L72270VFL - Uszkodzenie modułu po zalaniu płynem

stiff12 05 Kwi 2018 19:10 639 6
  • #1 05 Kwi 2018 19:10
    stiff12
    Poziom 20  

Pralka działała bez zarzutu, lecz w końcu stanęła ze względu na zapchany wylot z bębna do pompki odpływu dużą ilością monet. Jednak po przechyleniu pralki i transporcie na prawym boku wylał się płyn do płukania na panel wyświetlacza i częściowo do modułu.
    Po załączeniu zasilania mówiono, że w module było słychać cichy odgłos jakby "smażenia" w efekcie czego ciemno na wyświetlaczu i cisza.
    Na zdjęciu widać małe uszkodzenia, lecz myślę, że trzeba wymienić układ z przetwornicy i te elementy uszkodzone. Co Panowie na to?

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Kwi 2018 06:36
    stiff12
    Poziom 20  

Pralkę włączył klient i mnie wezwał. Moduł i wyświetlacz osuszone dokładnie. Brak reakcji.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Kwi 2018 10:56
    Loker
    Poziom 38  

stiff12 napisał:
    wylał się płyn do płukania na panel wyświetlacza i częściowo do modułu

stiff12 napisał:
    Moduł i wyświetlacz osuszone dokładnie

A nie sądzisz, że przy zalaniu tego typu substancją płytkę przydałoby się przede wszystkim umyć, a dopiero potem suszyć?

0
  • #4 10 Kwi 2018 21:10
    piotrdr3
    Poziom 11  

stiff12 napisał:
    Po załączeniu zasilania mówiono, że w module było słychać cichy odgłos jakby "smażenia" w efekcie czego ciemno na wyświetlaczu i cisza.
    Na zdjęciu widać małe uszkodzenia, lecz myślę, że trzeba wymienić układ z przetwornicy i te elementy uszkodzone. Co Panowie na to?
    Proponuję sprawdzić rezystor R57 który robi za bezpiecznik jak walnięty do wymiany. Jak walnięty R57 to pewne że poleciał scalak U3 powinien wykazywać zwarcia. Do sprawdzenia również dławik L2 oraz diody D4, D5, D6, D7. Po sprawdzeniu tych elementów i wymianie powinien przynajmniej zaświecić wyświetlacz.

0
  • #5 11 Kwi 2018 14:47
    stiff12
    Poziom 20  

Przetwornica z układem C3 i rezystorem są ok, jutro jadę do tej pralki i sprawdzę jeszcze raz dokłądnie. Dziękuję za uwagi.

0
  • Pomocny post
    #6 11 Kwi 2018 16:23
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najpierw w takich przypadkach trzeba płytę umyć bo na zdjęciach nie bardzo widać jakie są uszkodzenia. Pomierz napięcia na elektrolitach , czy jest równe 5V oraz czy na kondensatorach C 15 , C16 obok procesora nie ma zwarcia i czy sam procek się nie grzeje.

0
  • #7 12 Kwi 2018 18:18
    stiff12
    Poziom 20  

Wymieniłem całą przetwornicę z układem chociaż napięcia były w granicach 5V. Po wymianie też są dokładnie 5V. Niestety na C15 i C16 mam zwarcia. Po podłączeniu do pralki wyświetla mi błąd 8E, ale to wyświetlanie nie jest w takim kolorze jasnopomarańczowym jak świecił wyświetlacz tylko jakby na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Nie da się nic uruchomić więc podejrzewam uszkodzenie procka i koniec naprawy.

0