Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC RS232 lub USB połączenie przez WiFi zarządzanie i monitorowanie

1st 05 Kwi 2018 21:25 738 15
  • #1 05 Kwi 2018 21:25
    1st
    Poziom 17  

Witam,
    nie chcę ciągnąć kabli do monitorowania stanu UPSów w domu, a zbliża się lato i częste przerwy w dostawie prądu u mnie :-(
    Stąd pomysł aby zarządzać i monitorować ich stan przez WiFi, ale potrzebna jest jakaś przejściówka.
    Znalazłem coś takiego "WIFI ESP8266 sterowanie RS232 - ESP-01S" https://abc-rc.pl/esp8266,, ale nie wiem czy to spełni moje założenia.
    Poradźcie proszę.
    [edit]
    Oczywiście jeśli znajdzie się przejściówka USB do WiFi to będę jeszcze bardziej zadowolony i nie interesują mnie rozwiązania za ponad 100zł, mam 4 UPS do "obskoczenia", schemat kabla USB:
    Drugi "problem" UPSy mają 3 gniazda z podtrzymaniem i jedno bez - "przelotkę", co chciałem zrobić to gdy zabraknie prądu włączała się lampka pokojowa.
    Wymyśliłem żeby podłączyć przekaźnik np taki https://www.tme.eu/pl/details/rm87n-p-230vac/...tromagn-miniaturowe/relpol/rm87n-2011-35-5230 do wyjścia "przelotka" styki 1, 4 i gdy zabraknie prądu przekaźnik zewrze styki podłączone do gniazd z podtrzymaniem styki 2 i 5 i zaświeci lampkę.
    Trochę lipa że przekaźnik będzie pobierał prąd cały czas! Na pewno można to zrobić "ładniej".
    Poradźcie...

Pozdrawiam

0 15
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 05 Kwi 2018 22:15
    Sareph
    Poziom 19  

1st napisał:
    Znalazłem coś takiego "WIFI ESP8266 sterowanie RS232 - ESP-01S" https://abc-rc.pl/esp8266,, ale nie wiem czy to spełni moje założenia.
    Powiedziałbym, że nie, bo to nie ma RS232. Ale...

http://pinoutguide.com/UPS/apc_0625_cable_pinout.shtml < twierdzi, ze w niektórych UPSach na gnieździe RJ50 są sygnały RS232. Jeśli na Twoim są, to wtedy zamiast się bawić w USB, wystarczy taki moduł jak powyżej + konwerter poziomów napięć CMOS <-> RS232.

A monitorowanie ich przez sieć jest faktycznie wygodne, mam akurat dwa SC620 z dorobionym ethernetem. ;)

Co do problemu numer dwa, w starszych wersjach w gnieździe DB9 był dostępny sygnał sygnalizujący pracę na akumulatorach, może jest w wersji z RJ50, może nie - nie wiem, internety na ten temat milczą, ale jakby był to można go użyć do sterowania triakiem, czy czymś takim.

0
  • CControls
  • #3 13 Kwi 2018 15:25
    1st
    Poziom 17  

Niestety UPSy które mam nie mają wyjścia RS232 (APC Back-UPS CS 500)

co zresztą potwierdza schemat:
    apc_back_c...50_500.pdf Download (451.39 kB)

Czy w takim wypadku macie koledzy jakiś pomysł aby monitorować ich stan via WiFi? Jakiś most UPS-USB->WiFi ----- WiFi->USB-PC.
    Są 4 takie urządzenia rozsiane po domu.

Pozdrawiam

0
  • #4 13 Kwi 2018 18:47
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 13 Kwi 2018 19:59
    1st
    Poziom 17  

Oj, myślałem że to się prościej da zrobić... jak trzeba coś programować to słabo.
    Może jakieś prostsze pomysły (kup klocek, skonfiguruj, podłącz :-) )

Pozdrawiam
    [edit]
    na portalu aukcyjnym znalazłem MINI TERMINAL CHIPPC XTREME PC EX6050NG 333MHZ za 69 zł, chyba nie da się taniej tego ogarnąć.
    Dodatkowo jest pełny support APC - Powerchute Bussines działa na SuSe, RedHat i Windowsach, więc odpada pisanie softu.

Ale może można taniej i żeby Powerchute natywnie to wspierało?

0
  • #6 13 Kwi 2018 20:56
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 14 Kwi 2018 09:45
    Sareph
    Poziom 19  

1st napisał:
    na portalu aukcyjnym znalazłem MINI TERMINAL CHIPPC XTREME PC EX6050NG 333MHZ za 69 zł, chyba nie da się taniej tego ogarnąć.
    Moze po prostu raspberry pi zero W/orane pi zero? Pierwszy na allerogo aktualnie za 70pln, drugi na ali za <50 na alledrogo ~58.

0
  • #8 14 Kwi 2018 10:26
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 14 Kwi 2018 10:29
    JacekCz
    Poziom 36  

A nawet i KUPIĆ 20 tych Pi .... co z tego, bez implementacji?

Stos USB (a USB to "tylko" kabelek, a w tej rurze mogą płynąc tak ogromnie różne rzeczy ....) ... a "stos Wifi", co prawdopodobnie jest błędem koncepcyjnym, raczej TCP/Wifi....
    Stawiam tezę, że z definicji nie da sie zrobić uniwerslanego konwertera USB/Wifi/Ethernet. Można myślec (de facto za pomocą inteligencji komputera komputera) skonwertować jeden z trybów (albo jeszcze węższe: dla jednej aplikacji???), choć i to jest wymaga gwałcenia (do przemyślenia jedno krótkie słówko: host)

0
  • Pomocny post
    #10 14 Kwi 2018 10:34
    Sareph
    Poziom 19  

nowyARM napisał:
    Armata na wróbla.

JacekCz napisał:
    A nawet i KUPIĆ 20 tych Pi .... co z tego, bez implementacji?

EKHEM. Po pierwsze:

1st napisał:
    Oj, myślałem że to się prościej da zrobić... jak trzeba coś programować to słabo.

Po drugie: https://wiki.debian.org/apcupsd

nowyARM napisał:
    Do ceny Rasbery trzeba doliczyć koszt karty SD.

Może trzeba, może nie - bo ma kilka niepotrzebnych.

nowyARM napisał:
    W stosunku do uC troche pradu to bierze. Od strony UPS wystarczy STM32 za ok 15zł. Po stronie kompa może nic a jeśli już to STM za 8..10zł. W najgorszym przypadku (dwa prcoki) dodając koszt pozostałych elementów jak złącza itp, które w przypadku Rasbery pewnie też byłyby potrzebne, koszt będzie zdecydowanie niższy niż Rasbery czy Orange ZERO.

Wszystko super, napiszesz kod? ;) Bo mówisz do człeka, który sam ma dwa UPSy APC podłączone do eth za pomocą F107. Ale skoro autor wątku tutaj woli uniknąć zbytniego wdawania się w programistyczne (i jak rozumiem konstrukcyjne) szczegóły, to nie zaproponuję mu "sobie stos USB napisz". A *-pi mają wszystko czego potrzebuje, włącznie z softem, w najgorszym razie brakuje paru skryptów.

0
  • Pomocny post
    #11 14 Kwi 2018 11:00
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 14 Kwi 2018 11:04
    Sareph
    Poziom 19  

nowyARM napisał:
    Tak,

A, to przepraszam, milej zabawy zatem o ile to rozwiązanie zostanie wybrane.

nowyARM napisał:
    Takie argumenty do mnie nie trafiają, ja tez moge napisać:
    Może ma niepotrzebne F1411, F103 pasujące PCB, złącza to wszystko będzie miał za darmo.
    Ani F411 ani F103 nie mają eth (juz o wifi nie mówiąc, bo zdaje się nacisk był na *wifi*). Ale poza tym - sensem tego co chciałem przekazać jest: póki nie określił co mu jest potrzebne i czego nie ma a co ma, to nie ma co mówić, że coś będzie "wymagane do kupienia". Może będzie, może nie, a nawet jakby było to autor już sobie zdecyduje czy mu się to opłaca czy nie. Bo ja nie napisałem "a tego na pewno nie będzie musiał kupić, bo z pewnością ma" tylko "może". Czytanie ze zrozumiem, czy coś. Oraz z mojej strony koniec tego offtopu.

0
  • #13 14 Kwi 2018 11:07
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 14 Kwi 2018 13:17
    1st
    Poziom 17  

Właśnie rozważałem zakup rapsbery albo NanoPi Duo z Wifi, mam tam wszystko czego potrzebuję.
    USB, WiFi, bezproblemową obsługę agenta Powerchute APC debian, cena 41zł, a nie szukałem jeszcze najtaniej :-)
    Być może od początku powinienem napisać że najprościej gdyby to działało w oparciu dostępnym od producenta, w rozwiązaniu z PI niczego nie muszę programować, są gotowe klienty pod Linuxa, które serwer odpytuje co jakiś czas.
    Kolega @Sareph najlepiej zrozumiał moje potrzeby, brak umiejętności programowania i łatwość konstrukcji.
    @nowyARM oczywiście że na naukę nigdy nie jest za późno, ale nauka też kosztuje, nie dość że "ślęczenie" monitorem (prąd) to jeszcze roboczogodziny :-) I dodatkowo ..."Od strony UPS wystarczy STM32 za ok 15zł. Po stronie kompa może nic a jeśli już to STM za 8..10zł. "... to już 30zł, a gdzie reszta, jakaś płytka, drobiazgi? Całe 10zł taniej niż PI, ale na pewno mniej prądu żre i czegoś więcej bym się nauczył (w rok zapewne to mało :-) )

Dziękuję za konstruktywną dyskusję. Dam znać jak to wyszło :-)

0
  • #15 15 Kwi 2018 20:16
    1st
    Poziom 17  

Co wybrać?
    NanoPi NEO Air-LTS czy NanoPi A64, biorąc pod uwagę moje potrzeby (USB, WiFi, obsługę Powerchute APC).
    Jest jakaś wyprzedaż i A64 kosztuje $20 (ma dodatkowo HDMI, Ethernet)
    a NEO Air $28 jest mniejszy ma złącze do zewnętrznej anteny WiFi, eMMC, Bluetooth

Nie biorę zbytnio pod uwagę procesorów i ich prędkości, bo do moich celów nie ma to większego znaczenia.

0