Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Satel Perfecta podłączenie sygnalizatorów

Franzelot 05 Kwi 2018 23:36 3654 17
  • #1 05 Kwi 2018 23:36
    Franzelot
    Poziom 10  

Witam.
    Na 3 screenie są ustawienia wyjść:
    1 -0, 2 - 11, 3 - 1, 4 - 1,
    1, i 2 to wyjścia wysokoprądowe a 3 i 4 niskoprądowe. 1 i 2 wykorzystywane są do zasilania a 3 i 4 do sterownia. Czy te ustawienia oznaczają, że sterowanie jest z 3 i 4 a zasilanie obydwu sygnalizatorów z 2?
    Mam dwa sygnalizatory do podłączenia w perfecta 32wrl. O ile z podłączeniem dam sobie radę o tyle z ustawieniami mam problem. SP4001 miałem zamiar podłączyć sterowanie na out3 a spw250r pod out4 i ustawić OUT3 na 1-sygalizator zewn. a OUT4 na 2-sygnalizator wewnętrzny. Nie wiem jak mam ustawić OUT 1 i 2, żeby wykorzystać te wyjścia jako zasilanie dla obydwu sygnalizatorów.
    Upraszam o pomoc.

Moderowany przez suworow:

Wydzieliłem z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3369134.html

0 17
  • #2 06 Kwi 2018 07:47
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

1. Zamiast czekać na gotowca sam kolega może spojrzy do instrukcji gdzie opisane są typy wyjść i coś zaproponuje. Chętnie potwierdzimy kolegi przypuszczenia.
    2. Proszę spojrzeć w instrukcję SP 4001 i powiedzieć nam gdzie kolega chce podać tam to stałe zasilanie?
    3.Przy sterowaniu sygnalizatorem proszę uwzględnić maksymalną obciążalność wyjść i co na nich jest podawane/ zabierane.

Czekam na propozycje.
    pozdrawiam

0
  • #3 06 Kwi 2018 10:50
    Franzelot
    Poziom 10  

To może zacznijmy od początku. Nie oczekuję gotowca tylko pomocy, skoro ma być zrealizowana w taki sposób to zaraz wrzucę tutaj jak mam zamiar to wszystko połączyć i ustawić.
    Nie jestem instalatorem a to będzie druga centrala alarmowa w moim domu. Pierwszą uruchamiał mi kolega, który zajmuje się tym na co dzień, ale chciałbym teraz uruchomić sam, przy okazji czegoś się ucząc, żeby nie zawracać mu gitary z każdą pierdołą kiedy sobie coś wymyślę, albo będę chciał dołożyć jakiś element systemu. Więc upraszam o wyrozumiałość.
    Tutaj wrzucę screen z poprzedniego postu, żeby było wiadomo o czym pisałem na początku.
    Satel Perfecta podłączenie sygnalizatorów
    Za kilka minut edytuję tekst i dodam resztę moich wypocin

0
  • #4 06 Kwi 2018 12:18
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Franzelot napisał:
    ale chciałbym teraz uruchomić sam, przy okazji czegoś się ucząc

I to się chwali że chce kolega się uczyć, a nie "rżnąć na bezczela od kolegi z ławk"i ( tak to się zdaje mówiło w szkole)? ;)
    Jeżeli kolega chce się uczyć, to tak jak pisałem wcześniej proszę zajrzeć do instrukcji posiadanych sygnalizatorów, zobaczyć jaki mają pobór prądu i jak są wyzwalane. Potem proszę spojrzeć na posiadane wyjścia w centrali zobaczyć co podają, jaka jest ich obciążalność oraz zapoznać się z ich typami, próbując dopasować odpowiedni dla danego sygnalizatora. Ma kolega podane na co zwrócić uwagę, ograniczony powyższymi wskazówkami materiał z którym trzeba się zapoznać raptem do kilku stron. i oczekuję że kolega przeczyta, wyciągnie wnioski, i coś na tej podstawie zaproponuje. A jak czegoś nie będzie rozumiał dopyta/ zapyta.
    pozdrawiam
    ps.Nie pamiętam czy ta od perfecty, ale któraś z instrukcji od satela zawierała przykłady podłączenia różnych sygnalizatorów do central i tym proponuję się posiłkować, jak i oczywiście podobnymi tematami na forum.

0
  • #5 06 Kwi 2018 13:43
    Franzelot
    Poziom 10  

Patrząc na schematy z innych postów podłączenie wyglądałoby tak, ale to była CA-5 i tam był zastosowany jeszcze rezystor 2,2kOhm (pomiędzy Z8 a TMP obudowy, ale to chyba ze względu na CA5, w której tak trzeba zrobić)-screen1. W perfekcie nie doczytałem aby trzeba było stosować taki rezystor. Natomiast jak patrzę na informacje i schematy podłączenia sygnalizatorów to na moje prawidłowe połączenie powinno wyglądać w ten sposób-screen2.
    Satel Perfecta podłączenie sygnalizatorówSatel Perfecta podłączenie sygnalizatorów
    Do tego ustawienie centrali
    Satel Perfecta podłączenie sygnalizatorówSatel Perfecta podłączenie sygnalizatorów
    A może podłączyć SP4001 SO i SA pod OUT1 a SPW250R +12V pod OUT2+ i wtedy zaprogramować OUT1 jako sygnalizator zewnętrzny a OUT2 jako sygnalizator wewnętrzny?

Do całego systemu mam 7 czujek PIR Bosch (2EOL/NC) i jedną klawiaturę PRF-LCD. Będę dokładał 1 czujkę na górę na korytarz, ale nie ma problemu, ogarnę bez expandera, dwie czujki z jadalni i kuchni podłączę pod jedno wejście). Zasilanie czujek chciałem podłączyć pod AUX obydwa (na każdy po 4 czujki)

Przeglądając dalej ustawienia WE/WY, uważam, że OUT3 powinien być ustawiony na 3:Alarm włamaniowy.
    OUT1 sygnalizator zewnętrzny SA/SO+/-, a OUT 2 sygnalizator wewnętrzny +12V/COM.
    Czy taka konfiguracja będzie poprawna?

0
  • Pomocny post
    #6 07 Kwi 2018 09:45
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Franzelot napisał:
    A może podłączyć SP4001 SO i SA pod OUT1

O ile nie ma kolega potrzeby oddzielnego sterowania optyką i akustyką sygnalizatora ( czasy działania i powody wyzwolenia danego toru to jak najbardziej) Właśnie tak to się robi.
    Franzelot napisał:
    a SPW250R +12V pod OUT2+ i wtedy zaprogramować OUT1 jako sygnalizator zewnętrzny a OUT2 jako sygnalizator wewnętrzny?

Dla out jeden bedzie to jak najbardziej prawidłowe ustawienie. Przy out 2 juz nie koniecznie. To że wyjście nazwane jest sygnalizator wewnętrzny nie determinuje że trzeba tam podłączyć sygnalizator wewnętrzny. To po prostu oznacza sposób działania. ( Proszę sobie porównać np robiąc tabelkę sposób działania tych dwóch wyjść i ocenić jakie ma w tym kolega potrzeby) Proszę też zastanowić się kiedy wyjście typu "sygnalizator" uaktywnia się. Oczywiście wyzwolenie sygnalizatora wewnętrznego podłączył kolega prawidłowo. Co do samego ustawienia typu wyjścia out 3 to już zależy co chce kolega na nim sygnalizować. Może być ustawione jako syg zew, sygnalzitor wew, a jeżeli ma tylko sygnalizować alarmy włamaniowe to rzeczywiście jako alarm włamaniowy. Są w tym zakresie różne szkoły i różne potrzeby.
    Franzelot napisał:
    Do całego systemu mam 7 czujek PIR Bosch (2EOL/NC) i jedną klawiaturę PRF-LCD. Będę dokładał 1 czujkę na górę na korytarz, ale nie ma problemu, ogarnę bez expandera, dwie czujki z jadalni i kuchni podłączę pod jedno wejście). Zasilanie czujek chciałem podłączyć pod AUX obydwa (na każdy po 4 czujki)
    Jeden gość tu na forum kiedyś ogarnął kilkadziesiąt kontaktronów na jednej linii. Ten do był dopiero z siebie dumny. Szkoda że kolega nie napisał od razu że chce się uczyć, ale dziadostwa. Stawianie dóch czujek na jednej linii to ostateczność jak i robienie pętli sabotażowej przez dwa sygnalizatory.
    pozdrawiam

Ogarnął już mam nadzieję kolega różnice w sposobie działania sygnalizatorów Ten zewnętrzny wyzwalany jest przez podanie na niego zasilania ten wewnętrzny zasilany jest cały czas ( pytanie do kolegi czy musi ;)- proponuję wykonać próbę podłączając sobie na stole pod akumulator) a wyzwalany w sposób dodatkowy - i to można wykonać z wyjścia o niskiej wydajności prądowej.

0
  • #7 07 Kwi 2018 16:13
    Franzelot
    Poziom 10  

Mam co mam i muszę to jakoś sensownie ogarnąć, wiem, że nie powinno się czujek łączyć na jednej linii ale w tym wypadku muszę to zrobić (tymczasowe rozwiązanie). Jeśli chodzi o sabotaż to nie wiedziałem nawet, że jest to jakiś błąd w sztuce przy takim połączeniu. Sugeruje kolega, że sabotaż z czujek i sygnalizatorów i obudów podłączyć osobno? Czyli potrzebowałbym 3 wolne wejścia-w tej chwili nie mam takiego komfortu.
    W przyszłości będę kupował ekspander bo chcę dołożyć kontaktrony w okna przewodowe a także zrobić sterowanie rolet (opuść/podnieś) i sterowanie bramą garażową. Wtedy z ekspanderem będę mógł wszystko rozdzielić sobie, a na chwilę obecną zadowolić się muszę tym co mam i co mogę z tego zrobić.
    Co do SP4001 to optyka i akustyka dla mnie ma działać razem a SPW250R ma za zadanie ewentualnie wspomóc działanie zewnętrznego. Wiadomo, że tego na zewnątrz to wewnątrz raczej słabo słychać. Sygnalizatora mają działać przy każdym naruszeniu czujek a także przy sabotażu nic więcej od nich nie wymagam (no przynajmniej nie tego, żeby mi obiad zrobiły :) ).
    Ostatecznie to Ja bym wolał, żeby ten alarm nigdy u mnie ani u nikogo nie zadziałał (mam na myśli prawidłowe działanie), lepiej niech jest i sobie cicho siedzi.
    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam.

EDIT:
    No to mam problem. Podłączyłem klawiaturę jedną czujkę i sygnalizator wewnętrzny i cały czas wyje. Nie miałem akumulatora-myślałem, że to od tego, podłączyłem aku, nadal wyje. Podłączenie jak na screenie 2, czyli:
    OUT2+ --> 12V+
    COM --> COM
    OUT3 --> D
    COM --> TMP
    Z8 --> TMP
    Wszystkie ustawienia out w centrali jako niewykorzystane sygnalizator wyje, po ustawieniu OUT2 i OUT3 jako sygnalizator wewnętrzny dalej wyje, wyje nawet jak odłączyłem zasilanie-doi baterie.
    Co robię nie tak?

1
  • #8 08 Kwi 2018 00:44
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Franzelot napisał:
    Sugeruje kolega, że sabotaż z czujek i sygnalizatorów i obudów podłączyć osobno? Czyli potrzebowałbym 3 wolne wejścia-w tej chwili nie mam takiego komfortu.

Po tym co piszesz widać, że nie masz bladego pojęcia o tym co robisz... Poczytaj sobie o działaniu linii DEOL.
    Co do sygnalizatora wewnętrznego, po co Ci w nim migająca optyka?
    Chyba tylko po to, aby w ciemności włamywacz trafił do niego jak po sznurku i go unieszkodliwił.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #9 08 Kwi 2018 08:56
    252257
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 08 Kwi 2018 19:03
    252257
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #11 08 Kwi 2018 20:58
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Franzelot napisał:
    Sugeruje kolega, że sabotaż z czujek i sygnalizatorów i obudów podłączyć osobno? Czyli potrzebowałbym 3 wolne wejścia-w tej chwili nie mam takiego komfortu.
    To w końcu będzie kolega podłączał czujki w DEOL-u czy z pętlą sabotażową, bo się trochę w tym gubię? Jak w DEOL-u to niedawno ktoś pytał na forum jak podłączyć w ten sposób dwie czujki do jednej linii. Wystarczy przejrzeć tematy max z ostatniego miesiąca.
    bhtom napisał:
    Co do sygnalizatora wewnętrznego, po co Ci w nim migająca optyka?
    Chyba tylko po to, aby w ciemności włamywacz trafił do niego jak po sznurku i go unieszkodliwił.

37 minuta spektaklu wchodzi lokaj ( w żadnym wypadku nie jest to osobista wycieczka a tylko przykład) i zaprasza wszystkich do stołu. Problem w tym że codziennie niezależnie od tego jaki spektakl w danym dniu grają. Jest to Twój konik, to napisz artykuł odnośnie roli sygnalizatora wewnętrznego w systemie alarmowym. Będę wdzięczny, podobnie jak rzesze userów.
    Franzelot napisał:
    Wszystkie ustawienia out w centrali jako niewykorzystane sygnalizator wyje, po ustawieniu OUT2 i OUT3 jako sygnalizator wewnętrzny dalej wyje, wyje nawet jak odłączyłem zasilanie-doi baterie.
    Co robię nie tak?

Franzelot napisał:
    Ja napisałem u góry, że chce się czegoś nauczyć czyli nie mam zielonego pojęcia o tym co robię.
    Właśnie w tym jest problem deklaracje sobie a życie sobie. Deklarował nam kolega że chce się uczyć, a działa po omacku. Przecież pisałem że warto sobie poćwiczyć podłączając sygnalizator na stole bezpośrednio do akumulatora...Przecież narysował sobie w schemacie wyzwalanie tego sygnalizatora.....

0
  • #12 09 Kwi 2018 18:16
    Franzelot
    Poziom 10  

norbert.s. napisał:
    Kolego, wyje bo nie odwróciłeś polaryzacji wyjścia wyzwalającego sygnalizator, któregokolwiek, może być nawet niskoprądowe. Sygnalizator ten jest wyzwalany zanikiem masy lub plusa, w wypadku Perfecty ma być ustawiony na zanik masy -D. To wszystko w temacie sterowania tym sygnalizatorem.

A sprawdzałem to ustawienie, bo czytałem o tej polaryzacji, nie wiem jakim cudem nie zadziałało wcześniej, widać coś źle ustawiłem. Prawdopodobnie, że tylko OUT3 zaznaczyłem prawidłowo. Dziękuję tutaj był pies pogrzebany.
    suworow napisał:
    To w końcu będzie kolega podłączał czujki w DEOL-u czy z pętlą sabotażową, bo się trochę w tym gubię? Jak w DEOL-u to niedawno ktoś pytał na forum jak podłączyć w ten sposób dwie czujki do jednej linii. Wystarczy przejrzeć tematy max z ostatniego miesiąca.

Czujki w 2EOL/NC, Ja pisząc o sabotażu miałem na myśli podłączenie sabotażu z obudowy i sygnalizatorów pod zaciski COM/Z8. Tutaj Wejście mam ustawione jako NC a typ reakcji jako 24h sabotaż-podłączenie oraz ustawienie podejrzałem właśnie na forum.
    suworow napisał:
    Właśnie w tym jest problem deklaracje sobie a życie sobie. Deklarował nam kolega że chce się uczyć, a działa po omacku. Przecież pisałem że warto sobie poćwiczyć podłączając sygnalizator na stole bezpośrednio do akumulatora...Przecież narysował sobie w schemacie wyzwalanie tego sygnalizatora.....

Wszystko robię "na stole", leży wszystko rozbabrane podłączone tylko z jedną czujką, bez aku, sabotaż czujnika zawinięty na gumkę :P Sama prowizorka.
    Teraz tylko powiadomienia pozostaje ustawić i wszystko zmontować. Drugi sygnalizator podłączę już jak zamontuję obudowę z centralą tam gdzie być powinna. Schemat mam, o polaryzacji wiem, nie powinno być kłopotów. Jutro będę wszystko składał do kupy to oznaczę post jako rozwiązany.
    Dziękuję wszystkim za porady i cierpliwość.
    Pozdrawiam
    Piotr Urbański.

0
  • Pomocny post
    #13 10 Kwi 2018 01:49
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Panie Piotrze,
    Bez pośpiechu. Przyjrzy się Pan dokładnie konfiguracji a w szczególności opcjom wejść i wyjść i nie poprzestaje tylko na tym że skoro dało się uzbroić i zawyło po naruszeniu to już jest dobrze ;)
    " Elektronikę" która ewidentnie koledze nie leży ma już kolega za sobą. Teraz pozostaje logika, z którą wnosząc po wypowiedziach powinno być już lepiej. Ale zapytać, chociażby po to by się upewnić, nie zaszkodzi.
    pozdrawiam

0
  • #14 10 Kwi 2018 23:57
    Franzelot
    Poziom 10  

Zdemontowałem stary alarm, zamontowałem nowy i kolejny problem. Jak podłączam 1 czujkę na próbę na kablu 2m jest ok, jak podłączę czujkę, która wisi na ścianie, kiedy przejdę koło niej od razu sabotaż. Ma ktoś jakiś pomysł?

0
  • #16 11 Kwi 2018 00:12
    Franzelot
    Poziom 10  

Sabotaż za każdym razem. Mam 6 czujek, wszystkie podłączone jednakowo i jak popodpinam je do centrali, to obojętnie obok, której nie przejdę to od razu sabotaż. Jak podpinam tylko jedną na krótkim kablu to jest ok. Niemożliwe aby to była wina przewodów i to do wszystkich czujek.
    W apce Perfecta Control zawsze pokazuje jako pierwsza naruszona czujka z wejścia, a do niej nie podchodziłem. Może jest walnięta albo coś z przewodem? Mogłoby to powodować wtedy taki stan? Sprawdzę rano, jak narazie każde przejście koło czujek wywołuje alarm.

0
  • Pomocny post
    #17 11 Kwi 2018 21:48
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sabotaż występuje, gdy w obwodzie linii jej rezystancja wykracza poza sumę rezystancji charakterystycznej - dla Satela to 2k2 (plus pewien margines tolerancji - ok. 20%). Oraz oczywiście podczas rozwarcia linii. W czuwaniu dla DEOL-a w obwodzie rezystancja wynosi 1k1, przy naruszeniu linii 2k2.
    Albo pochrzaniłeś podłączenie, ale jeśli zrobione jest, jak na rysunku - jest ok. Zakładam, że nie ma jakichś udziwnień typu dwie czujki na jednej linii itd.;
    albo dałeś nie takie rezystory - 2,2 zamiast 1,1 kilooma (dlatego pytałem, czy bez naruszenia linii centrala coś pokazuje).
    Te sabotaże idą tylko z "naruszonej" linii, czy od razu z wszystkich?

Franzelot napisał:
    Może jest walnięta
    Może być, choć objawy byłyby inne. Czy czujka "ze stołu", ta działająca jest też powieszona na ścianie - jeśli nie, spróbuj podmienić.
    Franzelot napisał:
    albo coś z przewodem
    To wtedy miałbyś raczej sabotaż bezpośrednio po załączeniu zasilania. A tu - jak piszesz jest dopiero po naruszeniu...

0
  • #18 11 Kwi 2018 22:14
    Franzelot
    Poziom 10  

sharp od razu w punkt. Dzisiaj od rana walka co jest nie tak.
    Na początek chciałbym podziękować wszystkim za porady a także mobilizację do myślenia. Jak to Suvorov stwierdził, że z elektroniką jestem na bakier i miał rację. Sharp teraz dopełnił tego do czego doszedłem dzisiaj po południu ale nie mogłem odpisać (kręgle z rodzinką).
    Do łba mi nie wpadło, że Satel razem z centralą przysyła dwa komplety różnych rezystorów, jeden 1.1kOhm a drugi 2.2kOhm. Niestety nie znając oznaczeń, a założyłem błędnie, że wszystkie są jednakowej wartości, użyłem te 2.2kOhm, a sprawdzałem później miernikiem te, które mi zostały 1.1kOhm. Jak się okazało czujkę do testów miałem połączoną z rezystorami 1.1kOhm co wprowadziło mnie w błąd. A dłuższe odcinki kabli dokładały swoje i tu głupiałem.
    Wszystkie czujki dzisiaj połączyłem w NC a jutro zrobię prawidłowe 2EOL/NC z prawidłowymi rezystorami.
    Uważam temat za rozwiązany.
    Dziękuję wszystkim.

Dodano po 14 [minuty]:

Z pomocą ludzi z forum.

0