Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik krokowy jest za wolny, potrzebuję szybszego ale nie wiem jakiego.

Grzecho83 06 Apr 2018 09:51 1131 20
Automation24
  • #1
    Grzecho83
    Level 9  
    Witam, zbudowałem urządzenie do przewlekania tasiemek na medale, działanie widoczne na filmiku pod linkiem:Link
    Niestety nie znam się dobrze na silnikach większych niż do drukarki i źle go dobrałem. W załączniku karta techniczna silnika który kupiłem.
    Silnik odpowiada za ruch wózka z medalem, i to co widać na filmie to jest jego maksymalna prędkość.
    Koniecznie muszę wymienić silnik na szybszy, tylko nie chce znowu za słabego i tu potrzebna mi pomoc. Zależy mi żeby był co najmniej 5 razy szybszy, no i super by było żeby na obecnym zasilaczu pracował, mam taki zestaw:
    Transformator
    Moduł zasilacza
    soft start
    Może to być silnik krokowy lub serwo, lub jakiś inny z możliwością pozycjonowania. No i w komplecie musi być sterownik.

    Duży wpływ na prędkość ma pewnie też sam kod więc poniżej część odpowiedzialna za ruch silnika. Urządzenie działa na arduino Mega2560
    Code: c
    Log in, to see the code
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Automation24
  • #2
    kindlar
    Level 41  
    Jaki prąd masz ustawiony na sterowniku?
    Nie możesz zastosować większego koła na silniku aby zwiększyć prędkość liniową?
    Zmienna w programie, czas_kroku_max = 4000 czego dotyczy?
  • #3
    Grzecho83
    Level 9  
    sterownik jest zintegrowany z silnikiem i niestety nie ma opcji zmiany natężenia prądu, ustawiam tyko rozdzielczość kroków, ustawiona jest na 400 kroków na obrót czyli pełny krok. Większe koło to też mniejsza moc a już jest słaby.

    czas_kroku_max to zmienna do generowania rampy rozpędzania. jest to maksymalna długość impulsu step dla silnika, w czasie rozpędzania jest od tej zmiennej odejmowana w każdym kroku zmienna przyspieszenie aż do osiągnięcia wartości czas_kroku_min. Potem jest ruch jednostajny z impulsem STEP o długości czas_kroku_min.
    Napięcie z zasilacza to 40V
  • Automation24
  • #4
    Rzuuf
    Level 43  
    Grzecho83 wrote:
    Większe koło to też mniejsza moc ...
    Nieprawda! Zmiana koła nie zmienia mocy, tylko stosunek prędkości do momentu, ale ich iloczyn pozostaje stały.
    Grzecho83 wrote:
    ... już jest słaby.
    - a więc już jest za niski moment, a moment wiąże się z poborem prądu ("sławetne" F=B*I*L). Tu kłania się zasilacz: żaden silnik nie da więcej mocy, niż pobierze z zasilacza. oczywiście, nie wolni dostarczyć silnikowi za dużo mocy, bo jest ograniczenie termiczne wynikające z jego konstrukcji.
    Co trzeba zrobić: zmiana silnika i zmiana zasilacza.

    Silnik krokowy ma niską sprawność, korzystniejsze by było użycie np. motoreduktora, w którym skok "na wyjściu" byłby równy np. 1 obrotowi silnika
  • #5
    kindlar
    Level 41  
    Krokowiec przy maksymalnych obrotach ma prawie minimalny moment więc może gubić kroki. Impuls step to jeden krok, następny może się pojawić po określonym czasie. Czas przerwy pomiędzy impulsami warunkuje prędkość obrotową. Czas trwania impulsu nie jest istotny i dla tego sterownika wynosi chyba 1µs. Rozpędzając silnik zmniejsz się przerwę między impulsami (przyśpieszenie). Nie śledziłem twojego algorytmu sterowania więc się nie wypowiem.
    Można jeszcze podnieść napięcie gdyż sterownik toleruje do 50V a to ma znaczenie w przenoszonej mocy przy stałym prądzie maksymalnym.
  • #6
    Grzecho83
    Level 9  
    kindlar wrote:

    Można jeszcze podnieść napięcie gdyż sterownik toleruje do 50V a to ma znaczenie w przenoszonej mocy przy stałym prądzie maksymalnym.

    Boje się że to może być za mało, kupno nowego zasilacza to też czas który strace. Mam zgodę od szefa na kupno większego silnika więc taki mam plan, nie chce się bawić w modyfikacje obecnego rozwiązania. Myślę że serwo będzie tutaj lepszym rozwiązaniem. Pytanie jaki model i jaki zasilacz do tego.
  • #8
    Anonymous
    Level 1  
  • #9
    Grzecho83
    Level 9  
    Tak prowizorka a raczej prototyp. Pozycja odjazdu będzie zmieniana i będzie ich kilka. Tutaj jest pokazany tylko jeden etap przewlekania, potem wózek pojedzie na pozycję odcinania tasiemki i na kolejną do zgrzewania, na koniec do operatora który wymieni medal. Co do prędkości to tutaj jest około 0,5m/s. a co do momentu potrzebnego to gdybym miał doświadczenie nie szukał bym pomocy na forum. Wózek jest lekki, może być lżejszy, medal też niewiele waży ale jeśli ma być szybki to potrzebuje momentu większego przy dużych prędkościach, silnik krokowy im szybciej się kręci tym jest słabszy. Dlatego myślę że lepsze będzie serwo. Ale nie wiem jakie. Jeśli będzie potrzeba wymiany całości czyli zasilacz i napęd to nie ma problemu.
  • #10
    Anonymous
    Level 1  
  • #12
    Grzecho83
    Level 9  
    Na silniku mam koło KZ-T5/Z24-36 czyli na pełny obrót silnika karetka robi 116mm.
    Zgadzam się że arduino nie jest do tego najlepsze, ale już mam zamówiony pełny zestaw PLC, do tego w drodze są siłowniki pneumatyczne które zastąpią serwa modelarskie które też są zbyt wolne i długo nie popracują. Silnik do wózka być może będzie liniowy jeśli będzie taka potrzeba, bo będę miał na to budżet. Ale to będzie kolejna wersja, nowa konstrukcja, puki co muszę dopracować prototyp do testów. Na razie na arduino, chciałem jedynie silnik wymienić na mocniejszy i szybszy.
  • #13
    Anonymous
    Level 1  
  • #14
    Grzecho83
    Level 9  
    Słuchajcie a może to nie problem silnika, z dokumentacji wynika że max Pulse Input Frequency to 500kHz a to przy przełożeniu 116mm/obr powinno dać dość sporą prędkość, oczywiście kluczowy jest moment przy takiej prędkości ale przypomniało mi się właśnie że bez obciążenia, samo koło zębate też nie rozwijało zawrotnych prędkości. Może problem leży w kodzie. Nie mam niestety oscyloskopu żeby sprawdzić jak wygląda sygnał step, ale jak przyjrzycie się kodowi to nie jest on najlepszy (moim zdaniem). Mogę nawet zapłacić jeśli ktoś pokusi się o napisanie kompletnej funkcji (zwykły ruch z rampą o zadaną pozycję).
    Może problem jest w podłączeniu, szkoda że na filmie tego nie ująłem ale podłączenie silnika jest za pomocą płytki prototypowej, kabli stykowych typowych dla arduino i przewodu ethernet, bezpośrednio do wyjść arduino, a może trzeba zastosować jakieś oporniki, kondensatory itp. Nie znam się na elektronice niestety i tu może być problem. Może więc to nie kwestia silnika jak początkowo zakładałem.
  • #15
    Anonymous
    Level 1  
  • #16
    Grzecho83
    Level 9  
    Sygnał step mam pod zwykły pin podłączony, ten sprzętowy generator o który pytasz to masz na myśli wyjście PWM? Myślę że silnik lepiej b na tym pracował ale tam zdaje się nie mam możliwości wygenerowania np dokładnie 4000 impulsów żeby pokonać odpowiednią drogę, mogę jedynie sterować szerokością impulsu. Chyba że się mylę i jest taka możliwość
  • #17
    Anonymous
    Level 1  
  • #18
    Grzecho83
    Level 9  
    Chyba już mi powoli świta o co chodzi z tym liczeniem impulsów z PWM ale muszę jeszcze trochę poszukać w internecie. Co do PLC to mam już zamówiony zestaw z OMRON, w drodze jest też cały osprzęt pneumatyczny który zastąpi serwa modelarskie, czekam też na ofertę z Item24 na kompletna prowadnice liniowa z silnikiem i całą reszta. Prototyp zadziałał więc dostałem fundusze, i to całkiem spore. Ale to będzie kolejne urzadzenie, a mam jeszcze za zadanie w miarę możliwości usprawnić prototyp, początkowo myślałem że to wina silnika ale teraz skłaniam się bardziej do modyfikacji sterowania.
    @Radzio M. widzę że znasz się na rzeczy, ja jestem po budowlance i szczerze mówiąc całą wiedzę na temat automatyki czerpie z internetu, przydało by mi się parę porad w tym projekcie, zwłaszcza że z PLC mam zerowe doświadczenie. Jeśli godzinka rozmowy telefonicznej to nie byłby wielki kłopot to wyślij proszę na PW namiar i dogodną porę.
  • #19
    Anonymous
    Level 1  
  • #20
    Grzecho83
    Level 9  
    Dzięki za info, na pewno bardzo to pomoże. Jeśli chodzi o PLC to poruszam się tu po omacku jeszcze ale jest coraz jaśniej. Na targach Automaticon w zeszłym miesiącu zaproponowano mi kilka sterowników, wybrałem CP1L-EL20DT1-D z Omron, już zamówiony. W załączniku jest dokumentacja, z tego co wyczytałem to częstotliwość PWM jest chyba wystarczająca. A do obecnego rozwiązania w prototypie za radą znajomego automatyka kupiłem większy silnik http://sklep.cncprofi.com/silnik-serwo-krokowy-6nm-86x86-mm-enkoder-sterownik-servo-cnc.html. Mam nadzieję że to zadziała.
  • #21
    Anonymous
    Level 1