Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odłączyć Piec, Włączyć Termę. Jak?

06 Kwi 2018 10:13 552 8
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

Od razu przepraszam ale jestem zielony w temacie instalacji wody i ogrzewania.

Posiadam piec węglowy (piecekamionna. pl/ z-kanalem-pionowym) bez podajnika. W kotłowni mam zainstalowany ten kocioł oraz termę. Obecenie używam tylko kotła aby ogrzewać wodę która idzie do kranów oraz grzejników ale skończył się sezon grzewczy i robi się za gorąco i chciałbym tylko ogrzewać wodę użytkową bez grzejników dlatego chciałbym odciąć piec i podłączyć termę do podgrzewania wody.

Problem jest w tym, że w kotłowni jest sporo rur i zaworów i nie mam pojęcia co gdzie zakręcić/odkręcić, aby woda przechodziła przez termę i szła tylko i wyłącznie do kranów już nie przez kocioł i nie do grzejników.

Załączam filmik na którym widać całą instalację w kotłowni oraz kilka zdjęć. Wiem, że ciężko może na podstawie tego powiedzieć co mi co mam zrobić ale dla osób które się znają w tym temacie myślę, że do głowy przyjdzie na pewno więcej pomysłów niż mi.

Link do YT: watch?v=u_CmkfC5jJo

Od razu dodam, z lewej strony pod termą są dwie rury wychodzące ze ścian, czyli domyślam się, że stamtąd jest źródło wody. Dalej, naprzeciwko rura wchodzi w ścianę na dole i na górze do mieszkania czyli domyślam się, że na dole idzie ciepła woda do grzejników a na górze do kranów/prysznica, itd.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Załączone miniaturyOdłączyć Piec, Włączyć Termę. Jak?Odłączyć Piec, Włączyć Termę. Jak?Odłączyć Piec, Włączyć Termę. Jak?
  • Poziom 33  
    Wydaje mi się, że ogarniam tą instalację. Zakręć zawór przy pompie obiegowej (wystarczy tylko jeden) i drugi zawór co idzie powyżej pompy na filmie w prawą stronę. To jest CO. Po włączeniu boilera nie powinien nastąpić niechciany ruch cieczy przez piec ponieważ na piecu znajduje się zawór zwrotny. W praktyce może być z nim różnie. Jeśli nie będzie się domykał, może wystąpić przepływ grawitacyjny w obiegu pieca i wymiennika w boilerze. Żeby było cacy powinien być zawór, którym można ten obieg zablokować. Mógłby się on znaleźć na rurociągu powyżej pompy obiegowej,tam gdzie jest biała rura (Nibco ?) lub na dowolnym z wyprowadzeń wymiennika boilera.
  • Poziom 17  
    Zrób jeszcze fotkę trochę do góry żeby było widać cały zbiornik :).
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi.

Załączam dodatkowe zdjęcie.
    Odłączyć Piec, Włączyć Termę. Jak?
  • Poziom 17  
    Od razu lepiej...

Widzę teraz woda do termy odcięta. Żeby odkręcić czerwony motylek pod boilerem o 90°.
    Żeby grzać tylko termę - czerwony motylek nad kotłem o 90°.
    Palić delikatnie, bo na takim małym obiegu można zagotować kocioł!

Czarny motylek pod boilerem służy do dopuszczania wody do układu.
    Grupa bezpieczeństwa widzę jest, ale instalacja wygląda marnie - małe przekroje rur. Widać robił jakiś Józio.

Ciśnienie też jakby za małe - manometr wskazuje 0.
  • Poziom 33  
    Autorowi chodziło o to by odciąć piec całkowicie i w nim nie palić wcale. Przynajmniej ja tak zrozumiałem. Zawór na dole boilera faktycznie odcina dopływ zimnej wody do niego. Trzeba odkręcić. Ale na pierwszym zdjęciu był odkręcony.
  • Poziom 39  
    Udzielacie odpowiedzi, a ta instalacja to niezły bubel i tykająca bomba. Kocioł stałopalny w układzie zamkniętym bez urządzenia schładzającego? Jakiś zawór bezpieczeństwa tam choć jest? A jak nawet to pewnie 2,5, albo 3 bary? Niedopuszczalne !!! Orurowanie z rur PP-R do boilera z takim kotłem?!
    Okablowanie też baaardzo estetyczne i wcale nie narażone na uszkodzenie i opalenie izolacji...

Dodano po 4 [minuty]:

jaszczur1111 napisał:
    Autorowi chodziło o to by odciąć piec całkowicie i w nim nie palić wcale. Przynajmniej ja tak zrozumiałem

Autor nie określił jasno o co mu chodzi, ale musimy się domyślać, bo przecież nie ma grzałki elektrycznej w boilerze:
  • Poziom 33  
    Widzę tu poważne nieścisłości. Na pierwszym zdjęciu boilera widać przewód z wtyczką. Sugeruje on, że boiler ma grzałkę. Na zdjęciu całości już nie ma tej wtyczki. Proszę autora o wyjaśnienia. Pomijam milczeniem fakt, że ta instalacja woła o pomstę do nieba ale nie o ocenę tu chodzi a o konkretną poradę.

andrzej lukaszewicz: ze zdania poniżej wynika wyraźnie "odciąć piec" i "podłączyć termę" więc twoja wypowiedź nie trzyma się kupy lekko....bowiem w piecu nie będzie palone. Wobec tego nie ma specjalnie znaczenia jakie piec ma zabezpieczenia. Inna sprawa gdy przyjdzie sezon grzewczy, ale to nie nasze zmartwienie.

Cytat:
    Obecnie używam tylko kotła aby ogrzewać wodę która idzie do kranów oraz grzejników ale skończył się sezon grzewczy i robi się za gorąco i chciałbym tylko ogrzewać wodę użytkową bez grzejników dlatego chciałbym odciąć piec i podłączyć termę do podgrzewania wody.
  • Poziom 39  
    Autor nie jest fachowcem i jak widać po napisaniu wielu zdań nadl musimy się domyślać o co mu chodzi. Równie dobrze mogło mu chodzić o odcięcie instalacji CO od kotła, nie ma się co spierać do momentu wyjaśnienia przez samego zainteresowanego.
    Co do grzałki, to rzeczywiście chyba zdjęcia są z róznego czasu: sprzed i po zamontowaniu grzałki...