Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie Versa 10 + Elmes GSM2000

zip20 06 Kwi 2018 12:14 645 5
  • #1 06 Kwi 2018 12:14
    zip20
    Poziom 10  

Chciałbym podłączyć do swojej centrali moduł GSM podłączanie wykonam jak na zdjęciu poniżej.
    Moduł w obecnym czasie ma spełniać tylko rolę informująca o włamaniu, z możliwością załączenia/wyłączenia alarmu.
    Potrzebuje pomocy w konfiguracji samego oprogramowania.

Wejście załączające/wyłączające alarm (z2) ustawiam jako NO, typ linii zał/wył, strefa 1 (wszystkie czujki mam w 1 strefie)

Jak ustawić wyjścia 3-4 w versie potrzebuje informacji o uruchomieniu alarmu (włamaniu ) i ewentualnie jeśli się da pożaru (mam czujkę temperatury/dymu)

Swojego rozwiązania problemu nie mam jak przedstawić gdyż alarm znajduje się obecnie w miejscu z kłopotliwym dostępem do sieci. Sam alarm tez jest w miejscu mało komfortowym. Dalego chciałbym udać się na miejsce z wiedzą jak to poustawiać.

0 5
  • #2 06 Kwi 2018 14:58
    kamil1krol
    Poziom 11  

Chciałbym podłączyć do swojej centrali moduł GSM podłączanie wykonam jak na zdjęciu poniżej.
    Moduł w obecnym czasie ma spełniać tylko rolę informująca o włamaniu, z możliwością załączenia/wyłączenia alarmu.
    Potrzebuje pomocy w konfiguracji samego oprogramowania.

Wejście załączające/wyłączające alarm (z2) ustawiam jako NO, typ linii zał/wył, strefa 1 (wszystkie czujki mam w 1 strefie)
    Tym typem wejścia musisz sterować w ten sposób, że przy zwarciu Z2 do COM system będzie uzbrojony, przy rozwarciu rozbrojony.
    W tym przypadku w module GSM musisz ustawić wyjście nr 4 w tryb pracy bistabilny.
    Masz jeszcze dwa wejścia w module gsm do dyspozycji, skorzystaj z nich i ustaw sobie wiadomość o zazbrojeniu/rozbrojeniu systemu, tj:
    w centrali, wyjście 4 - typ: 18. wskaźnik czuwania, w module gsm wg. uznania - będzie wysyłana wiadomość zawsze po pomyślnym zazbrojeniu.

Jak ustawić wyjścia 3-4 w versie potrzebuje informacji o uruchomieniu alarmu (włamaniu ) i ewentualnie jeśli się da pożaru (mam czujkę temperatury/dymu)
    Wyjście 1 - typ 1.Alarm włamaniowy - podłącz razem z sygnalizatorem.
    Wyjście 3 - typ 3. Alarm pożarowy
    lub przy zastosowaniu jednego wyjścia dla tych dwóch alarmów - typ 2. Alarm poż/włam

Swojego rozwiązania problemu nie mam jak przedstawić gdyż alarm znajduje się obecnie w miejscu z kłopotliwym dostępem do sieci. Sam alarm tez jest w miejscu mało komfortowym. Dalego chciałbym udać się na miejsce z wiedzą jak to poustawiać.

0
  • #3 06 Kwi 2018 20:48
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

kamil1krol napisał:
    Tym typem wejścia musisz sterować w ten sposób, że przy zwarciu Z2 do COM system będzie uzbrojony, przy rozwarciu rozbrojony.
    W tym przypadku w module GSM musisz ustawić wyjście nr 4 w tryb pracy bistabilny.

Wszystko pięknie i ładnie, z tym, że kolega zapomniał o tym, że Versa nie obsługuje sterowania bistabilnego z wejścia o typie załącz/wyłącz.
    Tylko monostabilne sterowanie wchodzi w grę ( i na szczęście, bo to z kilku względów głupotą jest sterowanie w sposób bistabilny).

Proponuję co następujące:
    - dwa wyjścia modułu (sterowanie monostabilne, czyli na czas)
    - jedno z powyższych wyjść aktywowane sms'em np. "Zalacz" a drugie wyjście aktywowane sms'em: "Wylacz".
    i dalej
    - dwa wejścia centrali (jak są wolne)
    - jedno wejście od załączenia
    - drugie wejście od wyłączenia

Tyle w temacie. Pomijam kwestię zasadności sterowania za pomocą SMS.

0
  • #4 06 Kwi 2018 23:52
    zip20
    Poziom 10  

A czy da się monostabilnie załączyć czuwanie na stałe a nie na określony czas (bo to bez sensu)
    Edycja : teraz łapie np 3 sekundy impuls do versy załączy czuwanie na stałe inny impuls 3 sekundy wyłączy czuwanie

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

Czy tak ma to być połączone ?

0
  • #5 07 Kwi 2018 08:33
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Kwestia sterowania czuwaniem dobrze podpięta (z wyjść modułu na wejścia centrali).
    Kwestia powiadamiania częściowo źle - na wyjściach wysokoprądowych "+" jest na stałe, to "-" jest aktywowany w momencie załączenia wyjścia.

0
  • #6 07 Kwi 2018 22:14
    zip20
    Poziom 10  

Poprawione

Dodatkowo wstawię rezystor 2k pomiędzy AUX i OUT3 i tak samo na wysoko prądowym AUT1 (-) i AUX

Dodano po 12 [godziny] 51 [minuty]:

wyjścia elmes

wejścia elmes

Czy tak w elmes jest ok ?

Konfiguracja Versa (same wejścia i wyjścia - rozważny problem )

0
  Szukaj w 5mln produktów