Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie Hormann HET/S 24 BS do sterownika Came ZF1

06 Kwi 2018 19:44 1122 4
 • Poziom 2  
  Witam,

  Mam problem z bardzo słabym zasięg radia SPACE AF43SP . Dowiadywałem się, czy dokupienie anteny zewnętrznej coś pomoże ale od sprzedawcy w sklepie internetowym dowiedziałem się, że te radia tak mają i inwestycja w antenę niewiele poprawi. Niestety 4 m od bramy z siłownikami Came mam zakopany 3 kable 6kV i zakłóceń jest sporo. Z drugiej strony sterownik do bramy garażowej Hormann działa z odległości 20m i datego chciałbym kupić radio HET/S 24 BS z firmy Hormann i zastąpić nim oryginalne radio. Sprzedawca Hormanna powiedział, że na płycie powinny być gniazda do sterownika unwersalnego ale nic takiego w instrukcji nie znalazłem. Jedyna informacja, która mi psuje to na stronie 18 instrukcja podłączenia przycisku sterującego.
  Moje pytanie: jak podłączyć radio HET/S 24 BS do sterownika ZF1 aby jednym przyciskiem na pilocie HSE 2 BS otwierać jak dotychczas bramę garażową a drugim przyciskiem otwierać bramę na posesję (chcę również tym przyciskiem móc przerwać otwieranie lub uruchomić zamykanie w zależności w jakim położeniu znajduje się brama).
  Z góry dziękuję za pomoc
  Artur
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Miałem podobny przypadek, zasięgając informacji otrzymywałem różne teorie na temat anten zewnętrznych.
  Wziąłem 2 metry kabla antenowego. Odizolowałem jeden koniec, pozostawiłem tylko żyłę środkową - około 17 cm, wykonałem „antenę”, drugi koniec podłączyłem do sterownika. Okazało się, że zasięg się poprawił, na tej antenie uzyskałem około 50~70 metrów.
  Przed zmianą odbiornika zrobiłbym taką próbę.
  Po takich testach kupiłem antenę i założyłem, zasięg wzrósł powyżej 100 metrów.
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Jak napisał przedmówca - dołożenie anteny (im wyżej i dalej od zakłócaczy i metalowych elementów bramy tym lepiej) ZAWSZE coś daje.

  Jeśli jednak chcesz dołożyć odbiornik Hormanna to:
  Cytat:
  Moje pytanie: jak podłączyć radio HET/S 24 BS do sterownika ZF1

  Dokładnie jak kombinujesz - wyjście przekaźnikowe radia podpinasz do 2 i 7, zasilanie radia Hormanna możesz wziąć z 10 i 11 centralki ale uwaga - w instrukcji radia piszą że może być zasilane 24V DC lub do 12 V AC, a na wyjściu zasilania z centralki jest 24V AC (czyli po wyprostowaniu - ponad 33V DC - stąd pewnie ograniczenie w zasilaniu radia do 12V AC) - konieczne może być zastosowanie prostownika ze stabilizatorem wystawiającym napięcie 24V DC lub użycie osobnego zewnętrznego małego zasilaczyka 12 lub 24V DC.
  Jest wersja odbiornika (HET/S 2) zasilana bezpośrednio z sieci.

  Możesz użyć też (nieco w sumie taniej a na pewno dużo mniejsze gabarytowo i może być zasilany bezpośrednio 24V AC) zamiennika odbiornika stałokodowego Hormanna firmy Proxima - NMH1 ale musisz mieć do tego (pożyczyć oryginał pilota Hormanna HS szaro niebieski lub kupić jego zamiennik także Proximy) stałokodowy pilot HS i przestawić nim jeden z kanałów posiadanych pilotów BS w trym stałokodowy. Jak to zrobić - jest tu: https://www.youtube.com/watch?v=VnSJT51kZrk
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedzi. Tak jak sugerujecie zacznę od anteny.

  Pozdrawiam

  Artur
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedzi. Tak jak sugerujecie zacznę od anteny.

  Pozdrawiam

  Artur

  Dodano po 1 [minuty]:

  :).
  Jaku już pisałem skorzystam z obydwu odpowiedzi.