Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrywane połączenie [DVB-T]

06 Kwi 2018 23:13 795 18
  • Poziom 3  
    Witam,

Mam problem z instalacją naziemnej telewizji cyfrowej.
    Posiadam telewizor LG Flatron M237WDP, antenę kierunkową TechniYagi Dual M8, zasilacz z separatorem oraz kabel koncentryczny 8-metrowy.
    Mieszkam w Warszawie przy ulicy Hawajskiej 1. Za żadne skarby nie potrafię odpowiednio ustawić anteny.
    Na początku kupiłem antene pokojową i odbierało mi tylko 7 kanałów. Stwierdziłem, że słaba antena i oddałem ją.
    Potem kupiłem antenę zewnętrzną, taka puchę prostokątną - znajdowało 15-26 kanałów, ale tak naprawdę działało tylko 7 i to tak sobie. Oddałem ją.
    Wkurzyłem się i kupiłem tę, która wymieniłem powyżej w RTV Euro. Dokupiłem uchwyt balkonowy i ładnie ustawiłem ją na balkonie. Problem jest podobny ! Owszem, znajduje mi bez żadnego problemu 26 kanałów, ale np. gdy dany program chwile pochodzi to nagle traci sygnał (mam komunikat Brak Sygnału) i zrywa mi połaczenie na 1 lub 2 min... Zasilacz w tym czasie jak świeci na zielono tak nagle się wyłacza w tym czasie... Nie ma już sił, nie mam pojęcia co się dzieje. Jest to antena kierunkowa aktywna, którą kieruje na nadajnik w Raszynie (ok. 15 km do nadajnika).

Co polecacie mi zrobić ? Oddać te antene i kupić drugą z symetryzatorem ? (bo ponoc problem moze byc w zbyt silnym sygnale)
    Jak biorę diagnostykę, zalezy od MUXa, to mam siłę sygnału miedzy 50 % a 78% a jakość sygnalu 100% ...

Prosba o pomoc i wskazanie kierunku działań, bo ja już wykorzystałem wszystkie mozliwości..
  • Poziom 39  
    yol napisał:
    Zasilacz w tym czasie jak świeci na zielono tak nagle się wyłacza w tym czasie...

Prawdopodobnie zwarcie pomiędzy centralną żyłą, a oplotem.
    yol napisał:
    Jest to antena kierunkowa aktywna, którą kieruje na nadajnik w Raszynie (ok. 15 km do nadajnika).

15km od Raszyna i aktywna antena !?
    Zdemontuj wzmacniacz i wstaw w jego miejsce symetryzator. Zmień również wtyk do TV na zwykłą bez zasilania.
  • Poziom 3  
    Dziękuję xury za odpowiedź.

1. Czy kabel jest do wymiany ? ?
    2. Czy jesteś w stanie wskazać mi dobra antenę z symetryzatorem do tej odległości ? Bo jesli tak to wole kupic kolejna ale juz odpowiednia do tej odleglosci.

Ps. Jestem totalnym laikiem w tych sprawach jbc.
  • Poziom 39  
    yol napisał:
    1. Czy kabel jest do wymiany ? ?

Nie wiadomo. Być może jeden z włosków oplotu dotyka gdzieś we wtyczce lub przy wzmacniaczu.
    yol napisał:
    2. Czy jesteś w stanie wskazać mi dobra antenę z symetryzatorem do tej odległości ? Bo jesli tak to wole kupic kolejna ale juz odpowiednia do tej odleglosci.

Do tej odległości jeśli nie ma jakiś dużych przeszkód dla sygnału to powinieneś odbierać dobrze na niemal każdej antenie bez wzmocnienia. Wzmocnienie przy silnym sygnale cyfrowym powoduje przesterowanie sygnału czego efektem jest... brak prawidłowego odbioru.
    Jeśli w tej antenie jest możliwość wymiany wzmacniacza dopuszkowego na symetryzator, to po prostu to zrób. Koszt symetryzatora to 5 zł, a wtyku antenowego 2-3 zł. Anteny nie musisz wymieniać.
  • Poziom 33  
    Nie ma potrzeby wymiany puszki. Wymień w puszce antenowej wzmacniacz na symetryzator. Wtyk antenowy do TV masz - ten z załącznika.
  • Poziom 35  
    yol napisał:
    TechniYagi Dual M8
    yol napisał:
    czy moge dokupic oddzielna puszkę i do niego symetryzator ? Bo obecnie nie mam mozliwosci zdemontowania wzmacniacza w puszce
    olador napisał:
    Nie ma potrzeby wymiany puszki. Wymień w puszce antenowej wzmacniacz na symetryzator

Ta antena ma nietypową okrągłą puszkę i można ją zdemontować, ale trzeba robić to ostrożnie, bo łatwo wyłamać plastikowe zatrzaski. W środku jest wzmacniacz kątowy i ewentualnie taki symetryzator trzeba zastosować. Ale ciężko będzie takowy na k.6-60 dostać, zatem łatwiej i taniej będzie wymienić puszkę na zwykłą i standardowy symetryzator 6-60.
  • Poziom 35  
    OK, może być. Ale ja pisałem o symetryzatorze o zakresie pracy do k.60 (ograniczenie wpływu LTE)
  • Poziom 43  
    A może nie robi się zwarcie a sam zasilacz przerywa? Opukaj go czy będzie reagował gaśnięciem. Drucik , okresowo, sam z siebie ,zwarcia?
  • Moderator
    Jeżłei antena widzi PKiN to nadajniki pałacowe przesterują wszystko, dlatego tłumik mile widziany. Natomiast w miejscach gdzie Pałacu nie widać mamy niezbyt silny sygnał z Raszyna. I wynika to z ukształtowania terenu oraz zabudowy. PKiN - także Raszyn! - widac dobrze, ale z co najmniej 10go pietra i na otwartej przestrzeni.
    Z tego co pamiętam (mieszkałem niedaleko), to Hawajska 1 jest stosunkowo niskim - jak na Ursynów - budynkiem (tylko 7 pieter) i kierunek PKiN jest zasłonięty, podobnie jak kierunek Raszyna - przez wyższe budynki. Do tego na pobliskim kościele - po drugiej stronie Ghandi - masz komplet BTS-ów z LTE w pasmie 800 MHz - w sumie 3 sloty po 200W każdy, czyli jak masz okna od strony kościoła to czuj się jak w mikrofali. Jakikolwiek wzmacniacz odpada.

Od której strony masz okna/balkon?
  • Poziom 3  
    irekr napisał:
    (...) jak masz okna od strony kościoła to czuj się jak w mikrofali.

Własnie antenę mam od strony kościoła/boiska...
    PKiN mam kompletnie zasłonięty, dlatego nawet nie próbowałem kombinować i od razu ukierunkowałem na Raszyn.
    Kupić i wstawić symetryzator czy sprawdzić jeszcze zasilacz ( chociaż nie wydaje mi sie, aby byla to wina zasilacza, przy poprzedniej antenie w ogole nie gubil mocy).
  • Poziom 35  
    Zasilacz nie ma prawa gasnąć, więc albo jest uszkodzony, albo robi się zwarcie. No albo prądu w gniazdku brakuje.
  • Poziom 20  
    Przecież w bloku powinna być kablówka i podstawowe kanały naziemne DVB-T administracja osiedla/budynku powinna zgodnie z prawem zapewnić po śmiesznie niskiej cenie, za pomocą owej kablówki lub przez instalację zbiorową AZART (o ile jeszcze tam istnieje takowa).

Jeśli jednak koniecznie chce pan własną antenę DVB-T, w tym miejscu, to trzeba spróbować i poeksperymentować z "łapaniem sygnałów z RTN-PKiN odbitych np. od kościoła, lub z sygnałów z RTCN-Raszyn załamujących się na poziomych krawędziach dachów, zasłaniających wysokich bloków od strony Raszyna.

Antenę odbiorczą należy ustawić w kierunku z którego powinien "nadchodzić" spodziewany odbity lub załamany sygnał tj. regulując jej ustawienie zarówno w poziomie:lewo prawo- jak i w pionie: tj. unieść jej przedni koniec odpowiednio pod kątem w górę aby była wycelowana w poziomą krawędź dachu owego zasłaniającego wysokiego bloku.

Na obrazku poniżej widoczne: dla przykładowego miejsca zamocowania anteny odbiorczej, na ścianie bloku Hawajska1 (zaznaczonego zieloną strzałką), czerwona linia to próbny kierunek odbioru odbitych od kościoła sygnałów DVB-T z PKiN a żółto-niebieska to próbny kierunek odbioru sygnałów DVB-T z Raszyna załamanych na krawędzi poziomej dachu zasłaniającego bloku. Niebieskie linie to kierunki z których dochodzą bezpośrednie sygnały z PKiN i z Raszyna.
    Zrywane połączenie [DVB-T]
    Na pewno zastosowałbym do tych eksperymentów antenę z symetryzatorem antenowym i zwykłą wtyczka zamiast: przedwzmacniacza antenowego, zasilacza i separatora zasilania w formie wtyczki antenowej aby uniknąć przesterowania odbiornika DVB-T zbyt silnie wzmocnionymi sygnałami stosunkowo bliskich nadajników. No i dodatkowym problemem mogą być te nadajniki BTS LTE800 wspomniane przez kol. Irka, co pewnie wymusi zastosowanie dolnoprzepustowego filtra LTE800. Być może z tych najostrzejszych i najdroższych.
    (link): filtry LTE 800
  • Poziom 3  
    Czyli podsumowując - kupuję symetryzator i szukam sygnału. Ew trzeba bedzie dokupic filtr dolnoprzepustowy. Sprawdze jeszcze kabel czy tam nie ma zwarcia. Prosze nie zamykac tematu - mysle ze do tyg dam tutaj odpowiedz :)
  • Poziom 31  
    Eksperymenty z łapaniem sygnałów z odbić anteną kierunkową nie wróżą powodzenia bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Bardzo trudno trafić w wiązkę z odbić. Tu jest potrzebna antena z szerokim polem widzenia tzw. szerokokątna. Coś w rodzaju asr albo DIGIT.
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-asr-DVB-T
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-DIGIT-DVB-T
    Ze względu na bliskość nadajnika oba rodzaje bez wzmacniacza (bierne/pasywne) ale za to z filtrem LTE, co słusznie sugeruje irekr.
  • Poziom 15  
    U mnie zwykła antena siatkowa poradziła sobie z problemem.
  • Poziom 31  
    Jest to możliwe ponieważ zwykła "siatka" działa podobnie jak asr, ma duży kąt połowy mocy. Dlatego dobrze "zbiera" sygnały z odbić bez większych strat.