Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Bosch 39Y20/04 - nie wyłącza się agregat

PK73 06 Kwi 2018 23:25 1014 0
    PK73
    Poziom 1  
    Proszę o pomoc w wyjaśnieniu przyczyny niewyłączania się agregatu lodówko-zamrażalki Bosch typ 39Y20/04 (No Frost). Opisze studium przypadku z moją źle działającą lodówką.

1. Zauważyłem, że lodówka nie wyłącza się i agregat wciąż pracuje. Parownik był oblodzony i temperatura w zamrażalce na poziomie -4°C
    Zgłosiłem problem do serwisu internetowego (nieważne jakiego)

2. Przyszedł serwisant i zaczął działać. Kazał rozmrozić lodówkę i załączyć ponownie. Zrobiłem to i można było już uzyskać temp. -16°C; -20°C. ale lodówka się nie wyłączała.

3. Stwierdził ze to wina czynnika w układzie zatem przy lodówce w pierwszej kolejności był wymieniony czynnik chłodzący bo serwisant stwierdził, że lodówka ma zablokowany układ. Niestety nie pomogło.

4. Drugi trop padł na czujnik NTC na parowniku. Został wymieniony chociaż po zmierzeniu rezystancji w temp. 24°C pokazywał wartość ok 5.2KΩ. i jego wartość rosła przy przyłożeniu do zimnego, a malała przy przyłożeniu ciepłego więc zakładam, że był dobry. Drugi zmierzony czujnik NTC czy PTC zamontowany za dolną szufladą w zamrażalce (bo lodówka na w zamrażalce dwa czujniki) również wskazywał wartości ok. 5,2KΩ przy 24°C i podobnie zachowywał się jak ten na parowniku. Powzięto zatem założenie zatem, że jest dobry i nie został ostatecznie wymieniony chociaż zamówiłem nowy, ale go później odmówiłem.

5. Następnie została wymontowana elektronika sterująca i zabrana do diagnozy u znajomego serwisanta w fabryce Whirpool we Wrocławiu. Podobno okazała się sprawna. Obecnie mimo tego, że lodówka w zamrażalniku osiąga zadaną temperaturę np. -16°C agregat wciąż się nie wyłącza, a w części chłodziarki temp. rzędu 7-8°C.

Sprawdziłem wentylator, drożność kanału z zamrażalki do chłodziarki. Dodatkowo przy parowniku zmierzyłem grzałkę - 240Ω oraz zabezpieczenie grzałki - wykazuje stan NC - więc działa.

Nie mam już pomysłu co może być przyczyną, że lodówka działa non stop. Serwisant również się poddał stwierdzając, że takiego przypadku jeszcze nie miał...
    Czy ma ktoś pomysł co może być przyczyną takiego zachowania lodówki?