Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Urządzenie do rezonansu magnetycznego z magnesem stałym

07 Kwi 2018 13:37 873 4
  • Poziom 7  
    Mamy podstawowe 3 rodzaje urządzeń MRI: z elektromagnesem nadprzewodzącym - chłodzonym ciekłym helem, ze zwykłym elektromagnesem i 3 rodzaj na temat którego brak praktycznie jakichkolwiek informacji - z magnesem stałym.
    Znalazłem przykładowy aparat na stronce: Link AIRIS Vento 0,3 Tesli. Dystrybutor pisze:

"Niewielka waga magnesu 11.2 tony przy zachowaniu silnego i jednorodnego pola magnesu"

Pytanie teraz jest następujące, z czego wykonuje się magnesy stałe o takiej wadze i kto je produkuje? Nigdzie nie udało mnie się znaleźć informacji na temat tak masywnych magnesów.

70 000 Gausów - rozdzielczość obrazu musi być naprawdę duża. Pytanie ile wynosi cena takiego cacka? Jest to nadprzewodzący elektromagnes, zatem trzeba zapewne często uzupełniać parujący hel.

Scaliłem posty po usunięciu postu z kryptoreklamą _fortronik_
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    Trzeba by zadwoni i zapytac , ale na bank na Ali będzie taniej choć nieco gorzej z przesyłką:D

Moderowany przez fortronik:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji.

• Poziom 15  
    Ha, troche to traci reklama:) Philips pare lat temu wyprodukowal 7 teslowy magnes, a nawet wiekszy... sluchy chodzily, ze 11 tesli. Problemem przy takim magnesie jest ... czlowiek. Ponoc przy 11 teslach lekarze wskazuja na drobne efekty uboczne...
  • Poziom 11  
    Wracając do tematu. Stały magnes do MRI składa się z wielu "małych" magnesów "klejonych" do korpusu z materiału o dużej przenikalności magnetycznej. Napisałem "małych", bo te magnetyczne cegiełki są relatywnie małe do tych 11 ton. "Klejone" własnym polem magnetyczny. Magnesy prawdopodobnie neodymowe. Nie wiem czemu nie są popularne. W końcu są tańsze w eksploatacji od elektromagnesów magnesów oporowych (nawijanych miedzią), które są produkowane w podobnych mocach (0,23T). Być może te zrobione ze stałych magnesów mają gorszą jednorodość pola magnetycznego?
  • Poziom 5  
    @IrekB: otóż to, problemem jest jednorodność pola, znacznie trudniejsza do uzyskania w magnesach trwałych. Spektrometria EPR, wymagająca znacznie mniejszych pól, tradycyjnie stosuje elektromagnesy miedziane (moc zasilania ok. 20 kW, tyleż na chłodzenie wodne).