Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odlew gumowy/masa poliuretanowa. w domowych warunkach, czy to mozliwe?

meg_gda 07 Apr 2018 14:32 13113 26
 • #1
  meg_gda
  Level 13  
  Witajcie, mam nietypowy problem, muszę dorobić dwa elementy o wymiarach ok 300x200x15mm z gumy . Silikon, poliuretan jest moim zdaniem za miękki, plastik za twardy. Więc pomyślałem o gumie. Problem w tym, że musi to być odlew z formy gipsowej.
  Czy ktoś poradzi jak to zrobić?
 • #3
  meg_gda
  Level 13  
  Wiem ze gume sie wulkanizuje ale jezeli mam forme to jest to pewnego rodzaju odlew. A wulkanizacja jest procesem chemicznym. Jezeli wiecej nie wiesz na ten temat to nie poruszaj , bo niec ta wypowiedzia kolego nie wniosles

  Moderated By ANUBIS:

  3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  meg_gda wrote:
  Problem z tym ze musi to byc odlew z formy gipsowej.
  Czy ktos poradzi jak to zrobic?
  Jak już zaznaczył poprzednik gumę się wulkanizuje. Forma musi być metalowa, bo "surowiec"trzeba wygrzać w odpowiedniej temperaturze, a w formie gipsowej tego nie da się zrobić.
 • #6
  meg_gda
  Level 13  
  Wiem, że gumę się wulkanizuje, ale jeżeli mam formę to jest to pewnego rodzaju odlew. A wulkanizacja jest procesem chemicznym. Jeżeli więcej nie wiesz na ten temat to nie poruszaj , bo nic tą wypowiedzią kolego nie wniosłeś

  Tu się przyznam do pewnego niedomówienia, chodzilo mi o masę poliuretanowa....taką jak np. uszczelniacz/klej do szyb samochodowych, a nie o ten wykorzystywany np. w samochodowych układach zawieszenia.
 • #9
  gasak
  Level 18  
  meg_gda wrote:
  Silikon, poliuretan jest moim zdaniem za miekki,
  rodzajów silikonów i poliuretanów jest jak psów/mrówek. Sam czasami stosuję różne silikony i kleje poliuretanowe, nawet dwuskładnikowe. Pomimo podanych wymiarów wnioskuję, że kształt nieregularny stąd wymagana forma. Przychodzą mi jeszcze na myśl maty/taśmy do hydroizolacji "samowulkanizujące" albo otuliny na rury (nie pamiętam nazwy). Łatwe do formowania ( w rozsądnych zakresach). Może coś naprowadzi.
  Pozdrawiam
 • #10
  Doominus
  Level 34  
  meg_gda wrote:
  Silikon, poliuretan jest moim zdaniem za miękki, plastik za twardy.


  Zbyt ogólnie piszesz. Sylikonów żywić jest mnóstwo rodzajów. Możesz kupić odlewniczy bardzo miękki i rozciągliwy do drobnych detali. Jak również twardy i wytrzymały.

  Formę należało by pokryć kilkoma warstwami farby a potem rozdzielaczem formierskim.
 • #11
  keseszel
  Level 26  
  Mata z włókna szklanego utwardzonego po dopasowaniu do kształtu żywicą. Następnie wyszpachlować. Po wyszpachlowaniu i obróbce papierem ściernym pomalować kilka razy farbą gumową, elastyczną. Taki pomysl mi przyszedł do głowy. Ale nie wiem czy byłoby tańsze niż zakup oryginału. Ile kosztuje oryginał jeśli można wiedzieć? Czy jest dostępny?
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  meg_gda
  Level 13  
  kpp_jacek wrote:
  Onegdaj "bawiłem" się w odlewnictwo klejem "termoglutem" wychodziło to dość ciekawie. Robiłem to metodą na wosk tracony. Woskowy wzorzec zatapiany był w najzwyklejszym gipsie budowlanym, po wytopieniu wosku forma była zalewana roztopionym klejem "termoglutem" (kilka lasek pociętych na drobne kawałki i roztopione na wolnym ogniu w starym rondelku). Dla chętnych spróbowania ważna informacja - pełne BHP obowiązkowe - o poparzenie nietrudno i próby przeprowadzać W BARDZO DOBRZE WIETRZONYM pomieszczeniu. :-)


  Tez o tym myslalem ale zostaje kwestia trwalosci i wytrzymalosci przez kilka/...nascie lat.
  Mam obawy ze nie wytrzyma proby czasu.
  Chyba ze sie myle?
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  vodiczka
  Level 43  
  meg_gda wrote:
  Jakos to robili w fabryce kawal czasu temu....to teraz nie mozna?
  Można ale sam mieszanki gumowej raczej nie zrobisz. Do wulkanizacji nie jest potrzebna forma ani wysoka temperatura. Forma jest potrzebna do nadania kształtu, może być gipsowa jeżeli wulkanizujemy na zimno.
  http://www.guma.superstrona.org/produkcja.php
  Skontaktuj się z jakimś małym zakładem produkującym wyroby gumowe. Może będą mieć odpowiednią mieszankę i ci sprzedadzą.
  Możesz też popytać na Politechnice Gdańskiej, Pamiętam, że na Politechnice Łódzkiej, laboranci robili różne ciekawe mieszanki.
 • #17
  E8600
  Level 40  
  Czarno to widzę gipsowa forma i wulkanizacja gęstej mieszanki gumowej.


  Osobiście bym się nie bawił w coś takiego tylko jeśli masz już formę gipsową to bym zrobił odlew z jakiegoś miękkiego metalu a produkt pokrył grubą warstwą farby gumowej np. Plasti Lak.

 • #18
  pawelradomsko
  Automation specialist
  Witam!
  Niezłej klasy są te wyroby: http://chester.com.pl/produkty/elastomery/
  Kupiłem kiedyś do naprawy uszkodzonych mechanicznie pokryć gumowych i byłem bardzo zadowolony. Cena nie najniższa ale i tak niewysoka w porównaniu z wulkanizacją.
  Ale mają twardości do 95ShA a sam proces użycia super prosty.
  Pozdrawiam.
 • #19
  vodiczka
  Level 43  
  E8600 wrote:
  Czarno to widzę gipsowa forma i wulkanizacja gęstej mieszanki gumowej
  A kto mówił o klasycznej, gęstej mieszance? Laboranci o których wspomniałem w poście #16 robili mieszanki o konsystencji gęstego miodu i temp. wulkanizacji ok. 80°C
  Mieszanka po podgrzaniu (zanim zaczęła wulkanizować) dobrze rozprowadzała się w formie.
  pawelradomsko wrote:
  Niezłej klasy są te wyroby
  Nie polecałem ze względu na cenę ale podzielam twoją opinię. Stosowałem je na formy do odlewów z żywicy.
 • #20
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  vodiczka wrote:
  Laboranci o których wspomniałem w poście #16 robili mieszanki o konsystencji gęstego miodu i temp. wulkanizacji ok. 80°C
  Mieszanka po podgrzaniu (zanim zaczęła wulkanizować) dobrze rozprowadzała się w formie.
  Ale taka mieszanka po zwulkanizowaniu będzie miękka. Bardzo miękka. Osłona zbiornika powinna być raczej dość twarda i elastyczna. Zatem sadzy by trzeba trochę dać. Koledzy na Garbarstwie nadal robią fajne mieszanki. ;)

  Pokaż Kolego zdjęcia albo rysunek tego elementu. Coś wymyślę.

  vodiczka wrote:
  Można ale sam mieszanki gumowej raczej nie zrobisz
  Jak to ma być to co myślę, to bez walcarki się po prostu nie da.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  strucel
  Level 33  
  Przecież pisał - nakładka zbiornika paliwa motocykla, pasowałoby aby było to odporne na dzisiaj produkowaną benzynę no i UV.
 • #23
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  strucel wrote:
  Przecież pisał - nakładka zbiornika paliwa motocykla, pasowałoby aby było to odporne na dzisiaj produkowaną benzynę no i UV.
  Sęk w tym, że nie znamy kształtu. Gdybym znał, to może coś bym wymyślił.
  strucel wrote:
  pasowałoby aby było to odporne na dzisiaj produkowaną benzynę no i UV.
  To nie jest problemem.
 • #27
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  To jest wulkanizat kształtowany ciśnieniowo w trakcie wulkanizacji. Bez formy nie zrobisz tego. Cena formy 50 tysięcy. Jedyne co możesz zrobić, to kupić blok gumy i wyrzeźbić to. Frezarką albo ręcznie.