Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka multimetru na zasilanie 230V

MiernikZKauflanda 09 Kwi 2018 16:54 11835 113
 • #61
  arturdip
  Poziom 27  
  A V-640 jakoś działa na zasilaczu i nikt się nie czepia? Przecież to dobry miernik. Pozdr, Artur.
 • HelukabelHelukabel
 • #62
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Już było o tym:
  koko0 napisał:
  Zasilacz w formie kasety do V640 to tez nie jest zbyt dobre rozwiązanie
  A tak na marginesie - V640 był miernikiem dobrej klasy i mimo przenośnego wyglądu i opcji zasilania bateryjnego raczej był dedykowany do pracy stacjonarnej. Mam taki miernik od prawie 35 lat pracuje w serwisie - zawsze (no, prawie - raz spróbowałem baterii i szybko się z tego wycofałem) na zasilaczu kasetowym.
 • #63
  arturdip
  Poziom 27  
  Witam mam taki sam i mogę tylko podzielić opinię.Poz artur
 • #64
  Radzio M.
  Poziom 33  
  Osobiście nie publikowałbym takiej konstrukcji.
  Raz, że pokazuje jak nie robić (taka estetyka prowadzi do porażenia prądem), dwa, że to nikomu nie potrzebne.
 • #65
  Ibuprom
  Poziom 25  
  Wszystko super, ale nikt nie zwrócił uwagi na pojemności transformatora i jej wpływ na potencjał miernika względem urządzenia. Wiem, setki razy się uda bo najpierw jeden z przewodów pójdzie "na masę" i potencjał się rozładuje, ale co jak zechcemy pomierzyć wrażliwe obwody cyfrowe i potencjał rozładujemy na bramce jakiegoś IC? Nie bez powodu używa się opasek na nadgarstek, choć wiem że przez wiele lat obywa się bez takich opasek - aż do czasu. Znajomy niestety w ten sposób uszkadzał końcówki w klasie D. Też chciał na bateryjkach zaoszczędzić, wydał z nawiązką na sterowniki końcówki mocy. Dużo bezpieczniej zastosować już ogniwa litowo-jonowe + ew przetworniczka step up w formie gotowego modułu. Ładniej, prościej i bezpieczniej.
 • #66
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Ibuprom napisał:
  pojemności transformatora i jej wpływ na potencjał miernika względem urządzenia.
  Przepraszam, ale o czym Ty Kolego piszesz? Można prosić jaśniej?
  Jaki potencjał? Przecież tu nic się nie zmienia - pierwotna strona transformatora nie ma galwanicznego połączenia (a przynajmniej mieć nie powinna) z wtórną.
  Ibuprom napisał:
  Nie bez powodu używa się opasek na nadgarstek
  Aaaa i wszystko jasne ! Chodziło Ci o ładunki elektrostatyczne... no właśnie elektrostatyczne... Ale nie koniecznie rozumiem w jaki sposób transformator miałby je wytwarzać - z tego co pamiętam to ładunki "elektryzującego się swetra" i powstają nieco inaczej niż napięcie w gniazdku, czy tym bardziej w uzwojeniu wtórnym transformatora...
  I być może dlatego nikt na nie nie zwrócił uwagi.
 • HelukabelHelukabel
 • #67
  Ibuprom
  Poziom 25  
  Pojemność między uzwojeniami pierwotnym i wtórnym którą trzeba "przeładować". Minimalna, jednak istotna dla wrażliwych obwodów. Każda zmiana potencjału mierzonego urządzenia powoduje konieczność przeładowania pojemności transformatora między uzwojeniami. Z opaską była to analogia do wyrównania potencjałów. W opasce mamy rezystor powodujący łagodne wyrównanie potencjałów, w mierniku odbywa się to gwałtownie, choć najczęściej nie ma to żadnego wpływu na mierzony obwód. Znajomy jednak mierząc końcówkę mocy gdzie minus miernika nie był podpięty do masy wzmacniacza tylko do jakiegoś źródła sygnału prostokątnego o sporej amplitudzie spowodował konieczność szybkiego przeładowywania dodatkowej pojemności transformatora sieciowego co powodowało wychodzenie wzmacniacza poza jego zakres pracy i w konsekwencji uszkodzenie.
 • #68
  ^ToM^
  Poziom 38  
  Radzio M. napisał:
  Osobiście nie publikowałbym takiej konstrukcji.
  [....] dwa, że to nikomu nie potrzebne.


  Potrzebne przecież jest autorowi wątku. Gdyby nie miał potrzeby wykonania takiego czegoś, to taka konstrukcja by nie powstała.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Ibuprom napisał:
  Pojemność między uzwojeniami pierwotnym i wtórnym którą trzeba "przeładować". Minimalna, jednak istotna dla wrażliwych obwodów. Każda zmiana potencjału mierzonego urządzenia powoduje konieczność przeładowania pojemności transformatora między uzwojeniami. Z opaską była to analogia do wyrównania potencjałów. W opasce mamy rezystor powodujący łagodne wyrównanie potencjałów, w mierniku odbywa się to gwałtownie, choć najczęściej nie ma to żadnego wpływu na mierzony obwód.


  To co piszesz nie ma właściwie zastosowania. Po pierwsze dotyczy to miernika za 30 zł a po drugie są fabryczne mierniki, drogie i wysokiej klasy dokładnie tak samo zasilane, poprzez klasyczne trafo i stabilizator szeregowy. Taki problem nie występuje. Pojemność między uzwojeniami jest niewielka, rzędu pF, więc bez znaczenia praktycznego dla proponowanego zastosowania.
 • #69
  Ibuprom
  Poziom 25  
  Transformatory impulsowe mają pojemność dużo mniejszą od tradycyjnych, stąd ich zastosowanie w sprzętach wyższej klasy. Jak pisałem, w zasadzie nie ma to wpływu, ale może się trafić sprzęt na to wrażliwy.
 • #70
  ^ToM^
  Poziom 38  
  Ibuprom napisał:
  Transformatory impulsowe mają pojemność dużo mniejszą od tradycyjnych, stąd ich zastosowanie w sprzętach wyższej klasy. Jak pisałem, w zasadzie nie ma to wpływu, ale może się trafić sprzęt na to wrażliwy.


  Są takie dwa przyrządy o precyzji 6,5 cyfry: Picotest M3500A i M3510A. Pierwszy z nich ma zasilacz na klasycznym transformatorze a drugi ma impulsowy. Myślę, że kwestia zasilacza jest ważna, ale jak widać da się ją rozwiązać w obu wariantach. :)
 • #71
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #72
  ^ToM^
  Poziom 38  
  nowyARM napisał:

  W oscyloskopach jest jeszcze ciekawiej. Maja nieizolowane USB ale maja też połączenie masy z uziemieniem.


  To jest celowe rozwiązanie. Prawidłowe uziemienie "budy" pozwala na znaczne zredukowanie zakłóceń i zwiększa precyzję pomiaru.

  Jednak wtedy trzeba pamiętać, że przy pracy na układach zasilanych z sieci energetycznej należy odseparować je odseparować stosownym transformatorem izolacyjnym o przekładni 1:1.
  Oscyloskop jak najbardziej należy uziemiać.
 • #74
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #75
  ^ToM^
  Poziom 38  
  kortyleski napisał:
  ^ToM^ napisał:
  Oscyloskop jak najbardziej należy uziemiać.

  Kilka pomiarów i będzie bum.


  Jak zastosujesz separację badanego urządzenia od sieci to nie ma powodu do obaw. Bum się pojawia przy próbach badania obwodów (głównie przetwornic po pierwotnej stronie) zasilanych z sieci energetycznej.
  Po to stosujesz izolację od tejże sieci, aby bumm nie nastąpiło. Generalnie, chodzi o to, abyś obwodem masy oscyloskopu, tzw. krokodylkiem nie dotknął "gorącej" żyły badanego obwodu, co doprowadziłoby by do zwarcia poprzez obwody masy oscyloskopu.

  Pozdrawiam!
 • #76
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #77
  kortyleski
  Poziom 42  
  Rozrysuj sobie schemat dla pomiaru zasilacza atx . Co z tego że zastosujemy trafo separacyjne skoro obudowę (masę) oscyloskopu łączymy z PE a to z kolei w rozdzielnicy domowej jest połączone z N. W pracowni pomiarowej można i trzeba zastosować inne rozwiązania. Ale nie są one takie proste
 • #78
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #79
  jaszczur1111
  Poziom 33  
  Co do pojemności jak i separacji samego trafa w powyższym zasilaczu to nie jest tak źle. Natomiast zachęcam gorąco autora do przekonstruowania całości biorąc pod uwagę w szczególności:

  1 Oddalenie zasilacza od miernika i delikatny zgrabny przewód z 9V
  2 Staranność montażu. Choćby to miało być bez płytki (prosta budowa)
  3 Zachowanie odstępów i nie przedzielanie izolacją techniczną (w ogóle nie powinno jej tam być)
  4 Bezpiecznik na pierwotnym uzwojeniu 63mA.
  5 Podłączenie miernika na wtyku np. bananowym z gniazdem odłączającym baterię, która zawsze jest do dyspozycji w mierniku i czeka na bardziej ambitne pomiary.


  Ponadto dławik jest zupełnie zbędny ,zaś kondensator 100nF na wejściu zastąpiłbym 1000µF a zamiast szeregowego tranzystora i diody zenera scalony stabilizator. Ma tą zaletę, że raczej sam padnie niż przepuści za wysokie napięcie. Jest odporny na krótkotrwałe zwarcia. Taki układ jak na schemacie w razie czego może uszkodzić miernik.

  Pewnie po całej lawinie krytyki jesteś zdołowany ale uszy do góry i pierwsze koty za płoty. Pochwal się nową wersją.  Apropo uziemionego oscyloskopu. Zdarzyło mi się uszkodzić cenne urządzenie dzięki uziemieniu we wtyczce. Samo urządzenie miało uziemione obwody niskiego napięcia i po podłączeniu krokodylka masy do rezystora na którym miałem mierzyć spadek napięcia zamknąłem obwód przez bolce w gniazdku. Od tej pory bolec wisi w powietrzu a oscyloskop świadomie uziemiany. Urządzenie dużej mocy, więc o trafie separacyjnym raczej zapomnij. Pomiar u klienta.

  Właściwie nie wiadomo jak inaczej dokonać tego pomiaru, gdyż czas impulsu b. krótki i zwykły nawet mały transformator go nie przenosi tak jak trzeba.
 • #80
  Ibuprom
  Poziom 25  
  Odnośnie oscyloskopu i jego uziemienia. Ile to razy różnicówkę mi wyrzucało zanim nie dorobiłem się transformatora separującego. Niestety, nie są tanie. Niestety pojemnośc transformatora separującego też niejednokrotnie dały o sobie znać zafałszowując pomiar gdy masa oscyloskopu była na zmiennym/impulsowym potencjale. Na szczęście nic się nie uszkadzało.
 • #81
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #82
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  nowyARM napisał:
  Za drugim nawinąłem z przeciwną stronę.
  A co to za różnica? Chyba, że łączyłeś kilka uzwojeń i pomyliłeś początki.
 • #83
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #84
  dominos96
  Poziom 12  
  nowyARM napisał:
  kortyleski napisał:
  ^ToM^ napisał:
  Oscyloskop jak najbardziej należy uziemiać.

  Kilka pomiarów i będzie bum.

  I co mam zrobić gdy większość oscyloskopów ma uziemioną masę? Agregat prądotwórczy kupić? Zawód zmienić?

  Sonda różnicowa
 • #85
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #86
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #87
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #88
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #90
  ^ToM^
  Poziom 38  
  kortyleski napisał:
  Rozrysuj sobie schemat dla pomiaru zasilacza atx . Co z tego że zastosujemy trafo separacyjne skoro obudowę (masę) oscyloskopu łączymy z PE a to z kolei w rozdzielnicy domowej jest połączone z N. W pracowni pomiarowej można i trzeba zastosować inne rozwiązania. Ale nie są one takie proste


  Nie rozumiem do końca o czym piszesz. Trafo separacyjne ma wiszące "w powietrzu" dwa zaciski gorące, ale nie połączone nigdzie z L, N, PE. Uzwojenie transformatora właśnie oddziela od tych zacisków. Zatem nie ma możliwości podłączenia masy oscyloskopu z Fazą, N czy PE.
  Gdyby tak nie było, transformator separacyjny nie miałby sensu!