Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux ESL67070R - błąd i20 - nie domywa naczyń

Raiz3n 07 Apr 2018 14:42 10011 6
Automation24.pl
 • #1
  Raiz3n
  Level 11  
  Witam, jakiś czas temu dostałem zmywarkę (model w temacie).

  Miała wymieniony hydrostat bo sypała błędami. Kilka prań było ok, a potem zaczęła sypać błędem i20, po lekturze forum postanowiłem ją rozebrać i udrożnić odpływ. Okazało się, że kanał łączący odpływ z hydrostatem jest zapchany, ogólnie zdemontowałem ten cały "kielich" odpływowy, grzałkę i pompę odpływową i wyczyściłem co sie dało.

  Po złożeniu zmywarki ładnie ruszyła i kończy program, niestety naczynia są bardzo brudne mimo, że włączałem najdłuższy program. Rozumiem, że biały nalot to sprawa złego dawkowania soli/nabłyszczacza, ale na naczyniach pozostają niespłukane resztki i biała, mętna woda. Oczywiście wyczyściłem śmigło górne i dolne, nie było tam tragedii, filtr czyszczony systematycznie. Jak miałem rozebraną zmywarkę zaniepokoiły mnie 2 rzeczy, wygląd złoża jonowymiennego i zbiornika przed nim, oraz białe coś w elemencie, który jest przytwierdzony do "kielicha" odpływowego (termostat?).

  Poniżej przedstawiam zdjęcia, zmywarka wcześniej była użytkowana na wsi przy włączonej funkcji multitab więc soli i nabłyszczacza nie uzupełniano, wiem że woda tam jest czerpana ze studni i jest mocno zażelazniona. Czy te elementy mogą wpływać na jakość zmywania czy raczej szukać przyczyny w samych śmigłach?

  Jako, że zakładam już tu temat chciałbym zapytać o zbiorniczek płynu nabłyszczającego w tej zmywarce, ucieka mi z niego płyn i klapka nie chce się zatrzasnąć, mimo że nie widać tam żadnych oznak wytarcia czy uszkodzenia zatrzasku. Może ktoś rozbierał i wie co tam jest grane?
  Electrolux ESL67070R - błąd i20 - nie domywa naczyń Electrolux ESL67070R - błąd i20 - nie domywa naczyń

  No dobra, poszukałem, popatrzyłem i poczytałem... I tak.. Na zdjęciach innych zmywarek widzę że złoża są właśnie takiego ciemnego koloru, myślałem że będe musiał wymienić. Płaszcze też są w takim kolorze od wody, ważne żeby były drożne. Element nad którym sie zastanawiałem to termostat wraz z czujnikiem zmętnienia wody, na zdjęciu widać że to "coś" białego w środku jest ukruszone, czy to dyskwalifikuje czujnik? Czy można by go jakoś sprawdzić? Niby wodę grzeje normalnie ale na koniec zmywania wszystko jest jakby oblane mlekiem. Więc chyba by się zgadzało że uszkodzony czujnik widzi wodę jako czystą więc jej nie wymienia i płucze naczynia brudną wodą, możliwe? Znalazłem jeszcze serwisówke do zmywarki więc przeprowadze kalibracje.
  Co do dozownika detergentu znalazłem zdjęcia i dostałem zmywarkę bez przycisku więc do wymiany jest klapka, cena nowej niestety powala więc kupie używany dozownik.
 • Automation24.pl
 • Helpful post
  #2
  Piotr2608

  Level 41  
  Dotyczy błędu i20 w tej serii zmywarek

  Wszyscy powtarzają ten sam błąd a błędy = brak wiedzy.
  Po wyczyszczeniu:
  - filtra
  - zanieczyszczonego syfonu osadnika
  - pozbyciu się wody z wnętrza węża ciśnieniowego, wspornika czujnika ciśnienia
  należy wykonać program testowy w celu ponownej kalibracji czujników.
  Program testowy wymagany jest zawsze po wystąpieniu błędu i20. Jeżeli okaże się iż w czasie
  programu testowego pojawi się błąd i20, należy przeprogramować moduł.
 • Automation24.pl
 • #3
  Raiz3n
  Level 11  
  No chciałem zrobić kalibrację ale nie mogę wejść w tryb serwisowy. Zgodnie z instrukcją którą znalazłem https://www.4mcculloch.co.uk/images/mediator/553/599724893.pdf przytrzymuje pierwszy i trzeci przycisk na panelu (zegar i strzałka w góre) i włączam zmywarkę przyciskiem czekając 4 sekundy, ktoś by podpowiedział jak to zrobić? Czy ten ukruszony biały element u czujniku zmętnienia nie dyskwalifikuje go?
 • #4
  Piotr2608

  Level 41  
  W SM (Service Manual) masz podane wszystko jak na tacy. Jeżeli moduł nie wchodzi w tryb serwisowy to znaczy, że należy go przeprogramować po czym wykonać program testowy.
  Ukruszony - nie znaczy uszkodzony - to pojęcie względne. Wszystko zależy od tego czy zachowana jest kontynuacja połączeń. W przypadku trybu serwisowego okażę się czy owe ukruszenie ma znaczenie.

  Przez błędy w tej zmywarce w połączeniu z brakiem wiedzy spora ich część trafiła na złom. Część awarii można bez problemu usunąć, reszta wymaga uruchomienia programu testowego celem dokonania kalibracji. Pozostała część przeprogramowania samego modułu. Naprawa tania w stosunku do nowej zmywarki.

  Same problemy w tej zmywarki, spowodowane są brakiem "higieny" - częste mycie na programach typu ECO. A wystarczy raz na pół roku uruchomić zmywarkę ze środkiem myjącym przeznaczonym do zmywarek i środeczek mamy czysty a przecież naczynia które myjemy w zmywarce służą nam do jedzenia. Otwierając zmywarkę nie widzimy wszystkiego. Najwięcej złogów brudu jest tam gdzie nie sięga wzrok.
 • #5
  Raiz3n
  Level 11  
  Udało mi się wejść w tryb serwisowy i właśnie robi się program kalibracyjny. Tak żeby zostało dla potomnych to u mnie trzebabyło zrobić tak:
  1.Włączyć zmywarkę tak żeby wyświetlacz wyświetlał [- -]
  2.Wcisnąć i trzymać razem przyciski S1+S3 (zegar i strzałka w górę)
  3.Trzmając wyłączyć zmywarkę i ponownie włączyć
  I tryb serwisowy odpalił się odrazu, wcześniej jak próbowałem wg instrukcji z SM niedało rady wejść w service mode.
  Co do wypowiedzi kolegi to rzeczywiście zmywarka, którą dostałem była strasznie zasyfiona w środku, wszelki zakamarki były oblepione takim szlamem z kamieniem. Moja kobieta już szukała nowej zmywarki a ja sie uparłem że naprawie, pewnie nie będzie zadowolona że sie udało :P Dziękuje bardzo za pomoc i nakierowanie.
 • #6
  Piotr2608

  Level 41  
  Chcieć to móc :)

  Jeżeli wyczyścisz ją porządnie, wypłuczesz i wypucujesz a co jakiś czas w zależności od intensywności zmywania umyjesz ją środkiem czyszczącym to zmywarka posłuży Ci ho ho i trochę.
 • #7
  Raiz3n
  Level 11  
  Tak jak wspominałem po tym jak ją dostałem to gruntownie wyczyściłem ten cały osadnik, wężyki, śmigła, wirniki i co się dało. Mam w zwyczaju czyścić zmywarkę co jakiś czas specjanymi specyfikami do tego. Jako że zmywarkę dostałem od rodziców pozostało mi tylko uczulić matke żeby też kupiła takie coś i puściła czasem zmywarkę, inaczej będę miał natępną do naprawy heh. Jeszcze raz dziękuje za wsparcie i porady. Temat chyba wyczerpany więc zamykam. Pozdrawiam