Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Vaillant VPAR-5 - zamiennik rotora

Qdlaty78 07 Kwi 2018 17:02 960 13
  • #1 07 Kwi 2018 17:02
    Qdlaty78
    Poziom 12  

Mili Państwo,
    Taka rzecz się stała - Piec Vaillant VC186\3-5 EcoTEC plus, po 9 latach eksploatacji (bez przeglądów, moja wina), zaczął szwankować. Wymieniłem ostatnio główny wymiennik (tak, wiem że to przez brak przeglądów), całkiem przyjemna robota. Przy okazji postanowiłem poczyścić wszystko i przejrzeć wszystko co się da. Właściwie to wszystko jest w niezłym stanie, za wyjątkiem pompy.. Wirnik ma osiowe bicie, będzie z 5 mm. Powoduje to bardzo głośną pracę, a czasem i zblokowanie samego rotora.
    Nic nowego.
    Wizualnie pompa VPAR-5 jest podobna do Wilo albo Grundfossa (własciwie to wszystkie wyglądają podobnie). Na pewno Vaillant sam nie produkuje tych pomp, a wytwórca z kolei nie produkuje raczej "specjalnego" modelu, tylko branduje coś co już ma - w tym wypadku Vaillanta.
    Stąd moje pytanie - czy istnieje jakaś pompa, która ma ten sam rotor? W mojej pompie plastik turbiny jest czysty, uzwojenie całe, niespuchnięte, wystaczy zmienić rotor. Czy ktoś coś wie? Widziałem gdzieś info, że to jest Wilo, ale bez żadnych szczegółów. Na oko wygląda bardziej jak Grundfoss niż Wilo..

0 13
  • #2 16 Sty 2019 22:43
    robsum
    Poziom 12  

Witam.
    Czy może koledze udało się coś ustalić? Dokładnie to samo u mnie się stało, i dni oryginalnego rotora są policzone.
    Pozdrawiam

0
  • #4 18 Sty 2019 16:34
    BrodowskiG
    Poziom 17  

Kup zwykłą elektroniczną wilo i będzie dobrze, grundfos ma inny rozstaw śrub i inny rozmiar imbusa. kilka razy tak wymieniałem silniki i zawsze było ok , byle marka się zgadzała.

0
  • #5 18 Sty 2019 16:47
    phonex
    Poziom 18  

A jaki z przyłączem? W oryginalnej jest klika żył

0
  • #6 18 Sty 2019 16:52
    BrodowskiG
    Poziom 17  

tam masz chyba standardowo faza zero ochronhy bez regulacji predkosci pwm

0
  • #7 19 Sty 2019 14:36
    kz61
    Poziom 20  

Pro mają pompę jednostopniową i przewód 3-żyłowy. Plus ma dwustopniową (przełączanie elektryczne z płyty) i przewód 5-żyłowy.

0
  • #8 19 Sty 2019 14:48
    BUCKS
    Poziom 33  

Jeśli w kotle jest pompa bez regulacji mocy, czyli ma zwykłe zasilanie 230V przewodem 3-żyłowym to ja bym zobaczył, czy fizycznie będzie pasowała pompa Omnigena Omis 25-60 o mocy 100W za ok. 90zł.
    Jako tani zamiennik do czasu agonii kotła powinna być wystarczająca.

0
  • #9 19 Sty 2019 15:58
    phonex
    Poziom 18  

U mnie w kotle jest 5 przewodów. Żółty, brąz, i niebieski zapewne zasilanie. A są jeszcze czarny i biały.

0
  • #10 19 Sty 2019 18:52
    BUCKS
    Poziom 33  

tak jak pisał kz61 to masz pompę dwustopniową sterowaną za pośrednictwem MENU kotła.
    W moim starym Vaillancie VUW240/2-5 mam pompę z 2 biegami ale wybór biegu odbywa się mechanicznym przełącznikiem na obudowie pompy.
    Z tego powodu wybór mocy pompy nie ma nic wspólnego z MENU kotła, więc ja mogę spokojnie zastosować jako zamiennik wspomnianego Omisa 25-60, bo płyta główna kotła daje tylko zasilanie 230V dla pompy w odpowiednim momencie i to całe jej zadanie w kwestii sterowania pompą.

Chociaż ja bym spróbował ustalić, czy da radę podłączyć zwykłą pompę i ewentualnie wybierać jej moc mechanicznym przełącznikiem ale to wymagałoby zrobienie testu praktycznego, czy kocioł nie dawałby wtedy jakiś błędów, co uniemożliwiłoby jego poprawną pracę.

0
  • #11 21 Sty 2019 15:39
    Qdlaty78
    Poziom 12  

Hej. Ja kupiłem kompletny rotor z cewką Wilo (Hydroit, ten za 250zł), jak będę w domu to napiszę który model. Sprzedający zamazał dość niedbale;) To jest czterobiegowa pompa, z której zdejmuje się oryginalne przyłącze i zakłada tą z pompy z kotłą. Pracują wówczas dwa biegi, wybierane przez sterownik. T

0
  • #12 21 Sty 2019 15:44
    BrodowskiG
    Poziom 17  

ja bym zmierzyła napięcia i od drugiego biegu zostawil niepodlaczone

0
  • #13 22 Sty 2019 00:19
    phonex
    Poziom 18  

Qdlaty78 napisał:
    Hej. Ja kupiłem kompletny rotor z cewką Wilo (Hydroit, ten za 250zł), jak będę w domu to napiszę który model. Sprzedający zamazał dość niedbale;) To jest czterobiegowa pompa, z której zdejmuje się oryginalne przyłącze i zakłada tą z pompy z kotłą. Pracują wówczas dwa biegi, wybierane przez sterownik. T

Super, będę wdzięczny

0
  • #14 23 Sty 2019 09:56
    Qdlaty78
    Poziom 12  

Na zdjęciach mają RS 25/60r lub RS 30/60r

Dodano po 18 [godziny]:

Sprawdziłem pompę u mnie w piecu. WILO RS 25/60r.

0