Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Simson elektronik 12v - brak ładowania

Brutal123 07 Apr 2018 22:33 1452 5
 • #1
  Brutal123
  Level 12  
  Witam w simku brak ładowania . Instalacja mniej więcej jak na schemacie http://www.a-k-f.de/moser/s51-1c_d.pdf (te same elementy )połączeń wszystkich jeszcze nie sprawdziłem a nie wiadomo kto tam już wcześniej grzebał .
  Wiem tyle że na ESB-1 na zaciskach 59a 59b jest napięcie (cewka ok ) na 59ab brak napięcia na ELBA 49 jest napięcie z aku . Pytanie co jest uszkodzone lub co jeszcze mam sprawdzić ?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Brutal123 wrote:
  Wiem tyle że na ESB-1 na zaciskach 59a 59b jest napięcie (cewka ok ) na 59ab brak napięcia

  To wskazuje na uszkodzenie mostka Graetza w EWR, ew. przepalenie ścieżki na płytce. Otwórz i zobacz. Sprawdź mostek Graetza miernikiem na teście diody. Z góry ostrzegam, że mostek DDR ma nieco inny raster i przy wlutowywaniu nowego trzeba się trochę pobawić z dogięciem końcówek.
 • #3
  Brutal123
  Level 12  
  Mistrz BANANvanDYK :-) kojarzę jeszcze z ely fourm ;-) to tak na marginesie . Diagnoza trafna podwójnie bo zjarał się mostek i ścieżka . Mostek się praktycznie sam wylutował , musiała być tam niezła zwara . Po wymianie napięcie na 59ab jest ale ładowania nadal brak . Czy bez aku powinno pojawić się napięcie na wyjściach od aku ? Może tyrystor ( BT151-800R) w elbie ?
 • #4
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Musi być akumulator aby Elba zaczęła działać. Nie można wykluczyć uszkodzenia Elby, ponieważ jest to nieudana konstrukcja. Rozłączenie stacyjki czy przepalenie bezpiecznika przy wysokich obrotach silnika powoduje powstanie wysokiego napięcia na wyjściu który ubija komparator w układzie ładowania. Niestety nie ma łatwego sposobu na przeróbkę na coś bardziej prostszego i skutecznego.
 • #5
  Brutal123
  Level 12  
  Wymieniłem Elbę i ładowało ale za jakiś czas właściciel zameldował że już nie ładuje . Czy takie podłączenie będzie ok ?
  Simson elektronik 12v - brak ładowania
 • #6
  luc_lamer
  Level 10  
  Taki sposób nie będzie odpowiedni bez regulatora napięcia na samym mostku ugotujesz AKU.

  Spróbuj kupić regulator napięcia od Chińczyka jakiegoś za 15 zł i powinno być to tak na szybko.

  Simson elektronik 12v - brak ładowania