Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci w mieszkaniu

mysmo 01 Maj 2018 15:56 867 50
  • Pomocny post
    #31 01 Maj 2018 15:56
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

mysmo napisał:
    Realtek PCie FE family controller

Jak laptop ma kartę 100Mb/s to więcej jak 100Mb/s nie będzie.
    FE=Fast Ethernet.

• #32 01 Maj 2018 16:10
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

mysmo napisał:
    Laptop nowy Dell Inspiron 5770, karta Realtek PCie FE family controller. Nowego sterownika nie wyszukuje. Czy problem tym razem tkwi w karcie? Nie mogę się doszukać czy karta obsługuje 1 Gb/s, możliwe że nie? W ustawieniach nie widzę, żeby mozna było wymusić właśnie 1 Gb/s, jest na auto.

Karta jest tylko 100 Mb.

• Pomocny post
    #33 01 Maj 2018 16:20
    hermes-80
    Poziom 43  

PCie FE family controller - to karta 100Mb/s i nie linkuje się na 1Gb bo to nie ten standard.

• #34 01 Maj 2018 21:23
    mysmo
    Poziom 8  

Czyli zostaje Wi-Fi ac 5GHz albo kolejny kabelek typu Adapter Dell USB C Gigabit-Ethernet?

Do głowy mi nie przyszło dopytywać o standard karty sieciowej.

• #37 01 Maj 2018 22:50
    makosuu

mysmo napisał:
    Wynika z tego ze standardem jest wi-fi a nie kabelki

Inspiron to seria domowa, przeciętny użytkownik nie zauważy różnicy w jednym zerze, no ale za taką cenę taka oszczędność to naprawdę kiepski pomysł ze strony Della :D

Jaką masz w nim kartę WiFi? Tu pewnie kolejne oszczędności znajdą się.

• #38 01 Maj 2018 23:16
    mysmo
    Poziom 8  

Qualcomm QCA9377 802.11ac Wireless Adapter

• #39 01 Maj 2018 23:41
    makosuu

Z tego co widzę to karta tylko 1x1 max 433 Mb/s. Niezbyt ciekawie.

• #40 01 Maj 2018 23:55
    mysmo
    Poziom 8  

No dokladnie tyle linkuje, a w rzeczywistosci jest i tak ok 20 MB/s Jak podepne Archera T4U to jest ciut wiecej

No nic, trzeba kupic kolejny kabelek

• #41 09 Maj 2018 18:09
    mysmo
    Poziom 8  

Wreszcie wszystko działa jak należy po tych wszystkich kablach.

Jeśli chciałbym jednak zostawić wi-fi żeby łączyć się od święta z telefonu/tabletu lub pracować z innego miejsca w mieszkaniu nie po kablu, to jeśli dobrze wyczytałem WPA2-PSK/AES jest lepszy niż WPA/WPA2 Mixed? Hasło max. długie.

Funbox nie ma możliwości żeby ustawić jakąś ograniczoną sieć dla gości, zatem jeśli teoretycznie komuś podam hasło lub ktoś się włamie, to będzie miał dostęp do mojej sieci lokalnej, tzn. serwera NAS/udostępnionych plików?

• Pomocny post
    #42 09 Maj 2018 18:15
    makosuu

Zabezpieczenia bez znaczenia może być mixed a może być samo WPA2. Jedno i drugie nie złamiesz. Jak ktoś podłączy się do sieci to jeśli nie masz jakoś zabezpieczonego NASa to będzie mógł uzyskać dostęp do plików.

• #43 10 Maj 2018 13:23
    mysmo
    Poziom 8  

Przeczytałem instrukcję od WD ale dalej nie bardzo wiem jak ograniczyć dostęp do WD w sieci lokalnej. Można to rozwiązać jedynie za pomocą utworzenia grupy roboczej z poziomu Windowsa? Kto nie będzie przypisany do grupy, nie będzie widział WD?

• #44 10 Maj 2018 13:40
    makosuu

A jak teraz się z nim łączysz?

• #45 10 Maj 2018 13:52
    mysmo
    Poziom 8  

Nic oprócz wpięcia wszystkiego pod switch po kablach i do routera nie ustawiałem. Wyszukuje dysk w sieci i folder Public jest zmapowany na laptopie i komputerze stacjonarnym. Laptop i komputer też jest widoczny w sieci, tyle że bez dostępu do plików między sobą.

Teraz nie chciałbym, żeby osoba trzecia korzystająca z sieci, czy to po kablu, czy po wi-fi (albo nawet ja sam korzystając z telefonu po wi-fi) miała dostęp do WD, czy dwóch pozostałych komputerów.

• #46 10 Maj 2018 14:29
    makosuu

Musisz po instrukcji poszukać bo na pewno da się ustawić hasło na dostęp. Sugeruje to ez nazwa Public że domyślnie jest właśnie ustawiony bez hasła.

• #47 10 Maj 2018 16:00
    mysmo
    Poziom 8  

Rzeczywiście, jest rozdział o użytkownikach, myślałem że to do ustawień chmury, którą mam wyłączoną...

Utworzyłem dwóch użytkowników, 3 foldery prywatne z uprawnieniami dla tych dwóch użytkowników i na stacjonarnym wszystko działa, a laptop widzi stacjonarny ale WD nie widzi w sieci. Grupa robocza jest ustawiona wszędzie ta sama ale i tak nie ma to znaczenia, bo po zmianie, na stacjonarnym WD jest widoczny w sieci.

Sieć jest jako prywatna z włączonym odnajdywaniem i włączonym udostępnianiem plików i drukarek.

• #48 10 Maj 2018 16:36
    makosuu

Wpisz ręcznie ścieżkę do folderu na NAS i zobacz czy sie otworzy.

• #49 10 Maj 2018 22:46
    mysmo
    Poziom 8  

ok, działa jak wpisze ręcznie ścieżkę (IP) - zmapowałem foldery, w sieci jednak nie widzi tak jak na stacjonarnym

tylko to przetrwa? W sensie jak zmieni się IP przydzielone przez router, czy coś?

• #51 10 Maj 2018 23:31
    mysmo
    Poziom 8  

ok, dzięki wielkie, teraz powinno być już dobrze. Dodałem statyczny IP dla NASa.

Instrukcję z linku też zrobiłem, zaznaczyłem obsługę udostępniania plików SMB 1.0/CIFS ale w dalszym ciągu w podglądzie sieci na laptopie nie widać NASa, nie można mieć wszystkiego. :)