Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawy

08 Kwi 2018 10:09 2874 23
  • Poziom 3  
    Witam.
    Jakiś czas temu spaliła mi się lampka ze świetlówką

Rozwaliła się praktycznie cała elektryka/tronika pewnie łącznie ze świetlówką:Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawySpalona lampa biurkowa; możliwości naprawy
    Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawySpalona lampa biurkowa; możliwości naprawy

Niestety dziedzina elektryki jest mi bardzo obca. W związku z tym poczytałem trochę o świetlówkach itd itp.
    I nie potrafię stwierdzić czy ta załączała się na ciepło czy zimno. (chociaż wydaje mi się że jak do świetlówki były cztery druciki podłączone to na ciepło.... ale ja się w ogóle nie znam)

Zainteresował mnie zapłonnik elektryczny od Philipsa:
    S10E 18-75W SIN 220-240V BL/20X25CT
    lighting.philips.pl/prof/tradycyjne-zrodla-swiatla-i-swietlowki/swietlowki-i-zaplonniki-do-swietlowek/zaplonniki-do-swietlowek/zaplonniki-elektroniczne/926000192703_EU/product
    (podobno zwiększa żywotność świetlówek i inne takie bajki w które nie wierzę)

Interesuje mnie jedynie co trzeba zrobić i czy w ogóle się da, wykorzystać Philipsowy zapłonnik żeby podłączyć go do nowej świetlówki (22W) i jakoś tak (polutować ?) żeby działało?

Tyle co wyczytałem na Wikipedii to wydaje mi się to możliwe:
    pl.wikipedia.org/wiki/Zap%C5%82onnik_(elektronika)

Tylko że dla takiego obwodu powinienem kupić jeszcze dławik? (G)
    pl.wikipedia.org/wiki/Zap%C5%82onnik_(elektronika)#/media/File:Fluorescent_Light.svg

(linki wstawiłem bez http://www
    na początku ponieważ nie mam możliwości jako użytkownik wstawiać linki z poza elektrody)
    Bardzo proszę o pomoc z rozwiązaniem tegoż problemu, generalnie interesuje mnie najprostsza metoda ze względu na moje nie wielkie zaawansowanie.
  • Poziom 15  
    Na zdjęciu widać, że przewód niebieski od AC1 jest oderwany.
    Musisz go przylutować, aby sprawdzać dalej.
    Uwaga napięcie niebezpieczne 230
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź i tak liczną. :)
    "kadmen" - Ja sprawdzać nic nie potrzebuję już, bo kondensator wybuchł jeden albo dwa, to wymieniłem. Rezystory spaliły się wzięły. Także już się z tym nie mam ochoty i czasu bawić.
    "Christophorus" - To jest (była) jedyna świetlówka w moim domu, także może da się zaadoptować z innej ale to musiałbym kupować na chybił trafił.

Dławik jest potrzebny.... Dobrze, czyli dobrze odczytałem schemat. Tylko, że nazwa nic mi nie mówi. Czy on ma jakieś konkretne parametry które muszę dobrać do startera i lampy czy jak?
    (Bo w lampce wszystko się zmieści)

"kpp_jacek":
    Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawy
  • Poziom 42  
    Dławik tak jak większość elementów posiada swoje parametry, najłatwiej je odczytać, albo zmierzyć (jeśli mamy sprawny dławik). Co się stało z tym dławikiem? Czy przepalony został drut nawojowy? Od biedy można taki element rozwinąć licząc ilość zwojów, po czym drutem o tej samej średnicy na tym samym rdzeniu nawinąć taką samą ilość zwojów. To się da zrobić nawet przy przepalonym drucie. Jeśli przerwa jest blisko wyprowadzeń, możesz po prostu odwinąć 1-2 zwoje i spróbować użyć takiego naprawionego dławika. Tutaj tolerancja zazwyczaj oscyluje w okolicach 20-30%.
  • Poziom 42  
    W dobie powszechnej dostępności LED raczej nie ma sensu bawić się w reanimację. W celach edukacyjno rozrywkowych proponuję zabudowę kilku diod i zastosowanie zewnętrznego zasilacza, choćby od laptopa
  • Poziom 3  
    [quote="Oprócz tradycyjnych dławików typu cewka z rdzeniem można kupić dławiki elektroniczne. Wówczas starter jest zbędny." [/quote]
    To ciekawe. To teraz zakładając, że kupiłbym taki dławik elektroniczny:Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawy

znaleziony na stronie:
    http://
    aqua-light.pl/stateczniki-do-swietlowek-t5-t8-pc/332-statecznik-36w.html

I teraz jak go podłączyć do świetlówki?
    Oraz czy znalazłem właściwy element?
  • Poziom 3  
    Ok. To wygląda ciekawie. Teraz tylko problem połączenia tego "cholerstwa". Zapewne niedługo kupię i jak przyjdzie będę pisał.
    (bo te schematy bez tłumaczenia to mi dużo nie mówią niestety)
  • Poziom 34  
    1-Najpierw ustalić trzeba czy jeszcze te świetlówki produkują.
    2-całość była fajna 10 lat temu a dzisiaj nie ma nawet wartości dydaktycznej.
    3-bierze się moduły LED o mocy 3W -gotowy zasilacz wtyczkowy -bezpieczny -230V /napięcie zasilania modułów LED/ . I można stworzyć swoją lampkę LED .
  • Poziom 29  
    Witam,
    Schemat podłączenia jest na narysowany na stateczniku .
  • Poziom 29  
    Wątpię aby świetlówka z tej lampki (z lupą?) miała więcej niż kilka watów , więc dławik/statecznik 20W będzie za duży.
  • Poziom 29  
    Tak można wykorzystać zapłonnik philipsa łącząc tak jak na schemacie z postu #3 , wykorzystując dławik indukcyjny z postu #10 .
  • Poziom 34  
    O klasycznym zapłonniku i dławiku zapomnij. Będzie Ci lampa migotać i męczyć wzrok.
    Układ elektroniczny został zabudowany po to, aby zwiększyć częstotliwość pracy świetlówki i aby nie było efektu migotania jaki znamy z klasycznych świetlówek (zresztą klasycznie, to był z reguły dwie lub więcej, połączone w przeciwfazie co zmniejszało migotanie o połowę).

Możesz naprawić tę przetwornicę albo założyć inną, uniwersalną. Też powinno się to sprawdzić. Szczególnie jak będzie ona jakiegoś lepszego producenta, Philips czy Osram.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 3  
    Dobra. To kupię zapłonnik elektroniczny (prawdopodobnie powyższy). Jak dojdzie to będę pisał czy uporałem się z połączeniem tego w sensowny sposób, czy jednak nie i będę potrzebował pomocy. Także za jakiś tydzień dwa się odezwę co z lampką i świetlówką.
  • Poziom 3  
    Wczoraj otrzymałem świetlówkę i statecznik elektroniczny:
    Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawy[img-1]Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawySpalona lampa biurkowa; możliwości naprawySpalona lampa biurkowa; możliwości naprawy

I teraz mam kilka pytań (bo niestety przeczuwałem, że coś prostego mnie przerośnie):
    1. Czy elementy oznaczone na zdjęciu czerwonym kolorem to to samo?
    2. Jak połączyć okablowanie z lampy? (Bo zielony przewód pełni chyba rolę uziemienia? [a uziemienie to też niebieski przewód?]
    Biały przewód to początek obwodu, bo to wyjście z włącznika (wydaje mi się że to dobrze widzę)

Bo teraz wychodzi, że mam dwa wolne przewody (biały i niebieski)
  • Poziom 29  
    Biały przewód podłączasz do zacisku L statecznika , niebieski do N statecznika .
    Niebieski przewód to nie jest uziemienie tylko przewód neutralny.
    Żółto zielony to przewód ochronny PE.
    Co do elementu zaznaczonego na czerwono to podłączenie świetlówki o mocy 36W do podłączenia Twojej świetlówki wykorzystujesz schemat poniżej ..
  • Poziom 3  
    Podłączam tak? (chyba dobrze zrozumiałem)
    a uziemienia nie ma po prostu?

Spalona lampa biurkowa; możliwości naprawySpalona lampa biurkowa; możliwości naprawy

Po podłączeniu mam przewody w stateczniku. A jak to teraz do świetlówki podpiąć skoro nie ma kabelków? (pewnie dorobić trzeba albo zapożyczyć z innego sprzętu elektrycznego)