Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie czujnikiem ruchu plus przycisk.

08 Kwi 2018 13:33 2634 17
  • Poziom 3  
    Dzień dobry.
    W jaki sposób rozwiązać sterowanie oświetleniem tarasu w taki sposób aby bylo aktywowane czujnikiem ruchu z możliwością ręcznego wymuszenia świecenia ciągłego lub nie reagowania na czujnik ruchu ?
    Samo podłączenie czujki ruchu to nie problem, nie raz je stosowałem do halogenów tylko jak to zrobić aby możliwe było sterowanie niezależne ?
  • OptexOptex
  • Poziom 3  
    Czyli włącznik I-0-II ?
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    Nie , wpisz w google "łącznik świecznikowy" ... taki którym możesz włączać niezależnie dwa obwody, jeden, drugi lub dwa na raz ...

Zamiast drugiego obwodu dajesz czujkę ruchu a jej wyjście podłączasz pod pierwszy obwód... i jednym klawiszem włączasz sobie działanie oświetlenia na czujke a drugim na stałe ...
  • Poziom 3  
    No właśnie dwa na raz, chyba nie dobrze jak na połączeniu spotka się na raz faza z włącznika odpalona ręcznie z faza z czujnika ruchu ? Czy to bez znaczenia ?
  • Poziom 22  
    Wyłączenie zasilania czujnika ruchu i ponowne załączenie powoduje tzw. wygrzewanie czujnika, czyli chwilowe zapalenie lampy bez wykrycia ruchu i poziomu oświetlenia.
    Można zastosować przekaźnik bistabilny z czasówką lub bez czasówki.
    Naciśnięcie przycisku zapala lampę ( w przypadku bistabilnego z czasówką, na nastawiony czas ), ponowne naciśnięcie gasi lampę, naciśnięcie przycisku przez ok. 3 sekundy zapala lampę na stałe. Kolejne naciśnięcie przycisku wyłącza wszystko. Jest opcja przekaźnika z pamięcią, funkcja przydatna w razie zaniku napięcia, wówczas lampa nie zapali się przypadkowo, albo nie zgaśnie po powrocie napięcia, jeżeli była zapalona przed zanikiem.
    Opcja z czasówką przydaje się, gdy zapomnimy wyłączyć oświetlenie, ustawiamy możliwie długi czas a lampa i tak zgaśnie, jak zapomnimy wyłączyć.
    Wyjście przekaźnika musi sterować samą lampą, nie zasilaniem czujnika ruchu.
    Trochę skomplikowane, ale wybór należy do ciebie.
  • Poziom 3  
    Chodzi o to, że jak jest ciemno i wyjdę na taras to chce móc sobie zapalić światło. Jak mnie nie ma to chciałbym żeby światło zapaliło się samo, chyba że akurat będę spał a na tarasie będą biegać dzikie koty to chciałbym żeby światło nie zapalało się dlatego na tę okoliczność chciałbym je wyłączyć :D

O bistabilbym też myślałem, ale bardziej do salonu żeby zapalić tam światło jak wejdę z tarasu i zgasić z drugiej strony jak pójdę do kuchni.
  • Poziom 42  
    Ariel N. napisał:
    chyba nie dobrze jak na połączeniu spotka się na raz faza z włącznika odpalona ręcznie z faza z czujnika ruchu ? Czy to bez znaczenia ?
    Przecież podłączasz tam tą samą fazę, wiec będzie wszystko w porządku. Zrób tak jak sugeruje tomek_wlkp. To najprostsze rozwiązanie do wykonania, a także do późniejszej obsługi.
  • Poziom 16  
    Poczekajmy aż w temacie zabiorą głos spece od programowania Atmegi i Arduino :D Skoro już do tak prostego zadania jeden z kolegów proponuje czasówki, przekaźniki bistabilne to zaraz znajdą się tacy co zasugerują autorowi zastosowanie Arduino :D niech oczywiście autor sam sobie napisze soft który będzie mierzył mu puls, temperaturę ciała i numer buta, fiu.. :D Koledzy to się da zrobić w prosty sposób jak przedstawiłem wcześniej :)
  • Poziom 3  
    Ok a teraz piwo dla tego kto znajdzie włącznik I O II w wersji na ścianę xD
    Wychodzi na to, że sposób tomek_wlkp jest faktycznie najłatwiejszy
  • Poziom 16  
    Ariel N. napisał:
    Ok a teraz piwo dla tego kto znajdzie włącznik I O II w wersji na ścianę xD
    Wychodzi na to, że sposób tomek_wlkp jest faktycznie najłatwiejszy

Więc nie szukaj włącznika I-0-II na ścianę bo ja jeszcze takiego nie widziałem ... Kup normalny świecznikowy i zrób jak proponuję :)
  • Poziom 22  
    W tytule tematu było: ,, Oświetlenie czujnikiem ruchu plus przycisk ".
    Zaproponowałem rozwiązanie z przekaźnikiem bistabilnym, a nie na łączniku świecznikowym lub innym tylko dlatego, że jest tam przycisk.
    Nie było mowy o mikroprocesorach i softach potrzebnych do ich działania.
    Jeden z forumowiczów nie wie jak to zrobić, drugi prześmiewa rozwiązanie zaproponowane, sprawdzone i stosowane.
    Tak na marginesie... nie ma czegoś takiego ja wyłącznik I-O-II, bo takie ,, coś " nazywamy przełącznikiem.
    Druga sprawa: czujnikiem ruchu nie nic nie oświetlimy, od tego jest lampa, a czujnik służy do... sterowania ( tytuł tematu ).
    Trzecia sprawa: przełącznik I-O-II podtynkowy lub natynkowy jest ogólnie dostępny, wystarczy poszukać.
    Ostatnia sprawa: naważyłeś piwa więc go wypij sam, zgodnie z przysłowiem i wezwij instalatora, który to zrobi, bo wie w jaki sposób.
  • Poziom 3  
    Czekałem na to - "wezwij instalator "
    To rozwiązuje temat, nie wpadłem na to dzwonię po fachowca !
  • Poziom 4  
    Witam,
    ma podobny problem, ale poza wymuszeniem załączenia lampy za pomocą włącznika chciałbym jeszcze mieć wyłącznik, który odetnie mi całkowicie napięcie na cały układ, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości włączników. Wymyśliłem, aby użyć włącznika schodowego podwójnego - jeden klawisz służyłby do wł/wył napięcia na układ, a drugi klawisz prowadziłby napięcie albo na czujnik (i dalej na lampę) albo bezpośrednio na lampę - schemat poniżej.
    Pytanie, czy jeżeli napięcie idzie bezpośrednio na lampę (wtedy czujka dostaje też napięcie od strony wyjścia) czy nie spowoduje to jakiegoś zwarcia / uszkodzenia czujki (sytuacja analogiczna gdybym w schemacie pokazanym przez tomek_wlkp włączyć tylko przełącznik zasilający bezpośrednio lampę, a przełącznik od zasilania czujki był wyłączony) ?

• Poziom 4  
    Dzięki za wyjaśnienie,
    a czy Kolega miał może do czynienia z czujkami STEINEL? Chciałbym zastosować model IS 360-3, ale nikt nie potrafi konkretnie powiedzieć czy ta czujka nie uszkodzi się jeżeli dostanie napięcie na wyjście (nie chcę eksperymentować, bo czujka tania nie jest).
    Z góry dziękuję

Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

Odwołuje powyższe pytanie ;-)
    Znalazłem instrukcję powyższego czujnika i ze schematów podłączenia wynika, że takie podłączenia jest jak najbardziej możliwe (opcje podane przez producenta jest zastosowanie włącznika świecznikowego lub schodowego).

Dodano po 56 [sekundy]:

Gdyby ktoś chciał to odsyłam:

https://www.langelukaszuk.pl/fileadmin/Product/DOKUMENTY/instrukcja_steinel_is360-3de.pdf
  • Poziom 14  
    Odkopię, a czy da się jakoś podłączyć halogen LED gdzie jest wbudowana czujka i pewnie transformator napięcia z uwagi na led. Nie da się chyba po prostu podpiąć fazy po przycisku za czujką :(

Jest to taki typowy halogen marketowy.

Pozdrawiam

PS Arduino itp nie wchodzi w grę - to wiata garażowa:)