Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Fotowoltaika, czy się opłaca?

Ryszard49 08 Apr 2018 21:20 4962 17
e-mierniki
    Ryszard49
    Level 37  
    Witam.
    Mam zapytanie dla osób korzystających z instalacji fotowoltaicznych. Czy w firmie mającej taryfę C21, miesięczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 250 000 - 300 000 kWh jest opłacalne zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej. Produkcja dwu zmianowa.
    Pozdrawiam.
  • e-mierniki
    Xantix
    Level 40  
    W systemie mikroinstalacji łapią się te, które mają do 40 kW mocy - takie korzystają z tzw. opustów, które są całkiem dobrym rozwiązaniem. Każdy 1 kWp takiej instalacji wyprodukuje rocznie 1000 kWh prądu. Zatem największa dostępna mikroinstalacja wyprodukuje rocznie 40 000 kWh - tyle, co rzeczona firma zużywa w ciągu tygodnia. Jak widać opłacalność znikoma.

Większe instalacje działają już jako zawodowi wytwórcy energii i tutaj sprawa baaardzo mocno się komplikuje - trzeba osobę z doktoratem, żeby policzyć opłacalność całego przedsięwzięcia. Jedno jest pewne - duże instalacje (te powyżej 40 kW) bez dotacji w postaci zielonych certyfikatów etc. są mało opłacalne.
    hupo
    Level 14  
    To zależy jaki jest sposób (do)finansowania inwestycji, jakie koszty stałe np za dzierżawę terenu pod instalację itp. 500kW średniego zużycia mocy to bardzo dużo i trochę trzeba tych PV położyć aby zmienić sytuację :-) .
    C21 to taryfa dla poboru z niskiego napięcia. Trochę straszna ta moc na nn. Czy to oznacza ze stacja transformatorowa jest własnością operatora i dostarcza on moc do wielu punktów odbiorcy już jako nn?.
  • e-mierniki
    Ryszard49
    Level 37  
    hupo, własna stacja transformatorowa na wyłączność firmy.

Dodano po 4 [minuty]:

Chodzi o to czy w naszej strefie klimatycznej jest to opłacalne, jedna z ofert wstępnych opiewa na 1 500 tysięcy złotych za wykonanie całościowe projektu. Dotychczasowy koszt miesięczny za energię elektryczną to około 57 tyś. złotych.
    Xantix
    Level 40  
    Ryszard49 wrote:
    Chodzi o to czy w naszej strefie klimatycznej jest to opłacalne,

Tu nie ma znaczenia strefa klimatyczna tylko wysokość dofinansowania czy cena skupu energii z instalacji OZE - to decyduje o opłacalności inwestycji w PV.
    Ryszard49
    Level 37  
    Xantix,l wolałbym aby w temacie wypowiedzieli się użytkownicy takich instalacji o jaką pytałem. Nie ma tu miejsca na gdybanie, to są naprawdę duże pieniądze.
    Xantix
    Level 40  
    Ryszard49 wrote:
    wolałbym aby w temacie wypowiedzieli się użytkownicy takich instalacji o jaką pytałem.

A ja raczej wątpię, by tutaj na forum bytowali właściciele elektrowni słonecznych.

Ryszard49 wrote:
    Nie ma tu miejsca na gdybanie, to są naprawdę duże pieniądze.

A ponieważ są to naprawdę duże pieniądze to można poświęcić względnie niewielką sumę i zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmuje się projektowaniem i obliczaniem opłacalności tego typu inwestycji? ;)
    Ryszard49
    Level 37  
    Xantix w poście #4 wyraźnie opisałem ofertę jaką otrzymaliśmy, opinia opinią ale wolałbym żeby wypowiedział się ktoś kto taką instalację użytkuje. Doczytałem się że w tym konkretnym przypadku oferent szacuje panele na 15 lat użytkowania.
    Xantix
    Level 40  
    Ryszard49 wrote:
    wyraźnie opisałem ofertę jaką otrzymaliśmy

Nic nie napisałeś. Sama kwota za wykonanie instalacji nic o niej nie mówi.

Ryszard49 wrote:
    ale wolałbym żeby wypowiedział się ktoś kto taką instalację użytkuje.

Jaką? Podaj jakieś parametry tejże instalacji, chociażby moc elektryczną - bez tego to sobie można z fusów wróżyć.
    Ryszard49
    Level 37  
    Xantix, podałem zużycie prądu w okresie miesięcznym, około 300 000 kWh i jest jeszcze planowany zakup kilku wtryskarek.
    hupo
    Level 14  
    Co do opłacalności intuicja mi mówi że bez dofinansowania i wejść w system jak pewien ojciec to nie ma to sensu ale jak już wspomniano na forum trudno to obliczyć.
    "1 500 tysięcy złotych za wykonanie całościowe projektu" za ile mocy instalacji? załóżmy 400kWp?
    W praktyce moc pobierana przez zakład nie będzie równomierna, będą skoki i te 400kWp to może być za dużo (nie wykorzysta się bieżącej mocy na bilansowanie) co bardzo pogorszy rachunek końcowy.

Wracając do pytania jaka moc zostanie wygenerowana z instalacji określonej mocy to dość dokładną odpowiedź można znaleźć na stronie "PVGIS for Europe". Jak widać z 400kWp tylko niecałe 50000kWh miesięcznie w dwu najlepszych miesiącach a 384000 rocznie. Nie znam się na tak dużych mocach przyłączeniowych ale 250MWh za 75tys PLN z przesyłem to chyba bardzo tanio? przy takich cenach bez dotacji okres zwrotu inwestycji to w najlepszym wypadku 1500/((384000/250000)*75) = 13lat?

PVGIS estimates of solar electricity generation
    Location: 53°21'26" North, 19°44'3" East, Elevation: 142 m a.s.l.,

Solar radiation database used: PVGIS-CMSAF

Nominal power of the PV system: 400.0 kW (crystalline silicon)

Fixed system: inclination=35°, orientation=0°
    Month Ed Em Hd Hm
    Jan 285.00 8820 0.83 25.6
    Feb 542.00 15200 1.61 45.0
    Mar 1200.00 37100 3.70 115
    Apr 1620.00 48600 5.22 157
    May 1670.00 51900 5.59 173
    Jun 1660.00 49800 5.61 168
    Jul 1530.00 47400 5.24 163
    Aug 1470.00 45600 4.98 154
    Sep 1230.00 36900 4.01 120
    Oct 818.00 25400 2.57 79.5
    Nov 351.00 10500 1.06 31.9
    Dec 224.00 6930 0.66 20.4
    Total yearly 384000

Ed: Average daily electricity production from the given system (kWh)
    Em: Average monthly electricity production from the given system (kWh)
    Hd: Average daily sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system (kWh/m2)
    Hm: Average sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system (kWh/m2)
    Jack3030
    Level 15  
    Xantia o czym ty piszesz,? Jakie opusty? W tej inwestycji należy rozpatrywać tylko instalacje, która wyprodukuje tyle energii ile firma konsumuje na bieżącą. Muszą ustalić swój profil zużycia. Jeśli obciążenie jest stale na poziomie np. 500kW, to opłaca się tylko instalacja 500kWp +-,10%. Chyba, że to będzie instalacja wschód-zachód. Opłacalność można sobie wyliczyć ustalając koszt 1 MWh jaka teraz ma ta firma. Powyższa instalacja wyprodukuje w roku 500MWh. Kazda większą instalacja będzie generować kWh, których na bieżąco nie skonsumuja i za każdą kWh otrzymają jakąś kwotę i nie jest to już średnia z poprzedniego kwartału. Każda dotacja spowoduje polepszenie warunków finansowych.
    hupo
    Level 14  
    Chcemy pomóc jak umiemy, proszę się nie denerwować i podać dane o mocy proponowanej instalacji PV. Informacja że
    Ryszard49 wrote:
    oferent szacuje panele na 15 lat użytkowania.
    jest typowa i niewystarczająca. W ciągu 15 lat falowniki bez długotrwałej gwarancji będą obciążeniem dla właściciela. Może mieć znaczenie sposób realizacji instalacji w terenie. Od kosztu ubezpieczenia również się nie ucieknie.
    Jack3030
    Level 15  
    Przy takim zużyciu pewnie wynegocjowana cena za energię jest na poziomie 190zl/MWh + koszt przesyłu w ciągu dnia około 170zl/MWh i instalacja PV zastępuje te łączne koszty.
    Ryszard49
    Level 37  
    hupo, dzisiaj zacząłem dzień od zbierania informacji na temat ubezpieczenia instalacji, wybrałem PZU, i tu mały zonk, przedstawiciel nie ma pojęcia jak podejść do tego konkretnego tematu. Ale poinformował że opłata roczna może być bardzo wysoka. Następnie nasuwa mi się pytanie czy przy zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej, dostawca nie zmieni ceny za 1kWh ?.
    hupo
    Level 14  
    Jeszcze raz, tak jak wcześniej Xantix, proszę o podanie parametrów (w pierwszym rzędzie mocy) instalacji PV którą panu zaproponowano. Bez tej informacji dyskusja traci sens. Jeśli byłaby to moc o której wcześniej pisałem to zmniejszenie zużycia byłoby nie więcej niż o 30% i to tylko przez kilka miesięcy w roku, ale to tylko moje "gdybanie".
    damianssj661
    Level 2  
    Nie wiem, czy można tak reklamować, ale nam na hale do Tarnowa opłacalność PV i optymalizację liczyła firma (efi state.pl) . Mieliśmy zużycie około 80MWh/msc, ale całodobowo(70% w ciągu dnia) i ostatecznie instalację zrobiliśmy mniejszą niż zamierzaliśmy, ale podobno taka najbardziej opłacalna i rachunki mniejsze o tyle co prognozowali.

Dla tak dużych zużyć dobrze jest mieć taryfę wielostrefową w sN i wtedy PV dużo wolniej się zwraca(tańsza EE z sieci), ale u nas było zbyt daleko do kabla sN i nie dało się zrobić takiego przyłącza.
    Ryszard49
    Level 37  
    Przy obecnej taryfie (C21) i kosztach eksploatacji instalacji fotowoltaicznej, przedsięwzięcie jest nieopłacalne.