Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon bambino jak zrobić z niego przedwzmacniacz do gramofonu Elac 815 wkładk

Cryptobar 08 Kwi 2018 21:52 915 16
 • #1 08 Kwi 2018 21:52
  Cryptobar
  Poziom 3  

  Jak w tytule proszę o pomoc i wskazówki jak zrobić z części od Bambino 3 przedwzmacniacz gramofonowy . Jestem laikiem.

  0 16
 • #2 08 Kwi 2018 22:37
  zworys
  Poziom 32  

  Dlaczego akurat przedwzmacniacz lampowy?
  Z bambino będzie można wykorzystać transformator sieciowy kondensatory elektrolityczne, podstawkę lampy, rezystory i kondensatory. Lampa nie nadaje się do przedwzmacniacza.

  Na elektrodzie jest trochę na ten temat :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1870524.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2428631.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic678162.html

  Warto najpierw poczytać a potem na coś się zdecydować.

  0
 • Pomocny post
  #3 08 Kwi 2018 22:44
  antek1cza
  Poziom 29  

  Witam

  Cryptobar napisał:
  jak zrobić z częsci od Bambino 3 przedwzacniacz gramofonowy
  A czy kolega wie , że w tym gramofonie jest wzmacniacz lampowy ?
  Cryptobar napisał:
  Jestem laikiem
  W związku z tym nie proponuję go przerabiać choćby z powodu wysokich napięć jakie tam występują.
  Schemat ze strony http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/ksiazki/bambino3.htm
  Gramofon bambino jak zrobić z niego przedwzmacniacz do gramofonu Elac 815 wkładk

  Zamiast tego można np.zmontować kit AVT2680 który jest tutaj https://sklep.avt.pl/avt2680.html
  Gramofon bambino jak zrobić z niego przedwzmacniacz do gramofonu Elac 815 wkładk
  Gramofon bambino jak zrobić z niego przedwzmacniacz do gramofonu Elac 815 wkładk
  Na w.w.stronie jest też dokumentacja do niego.
  Ewentualnie poszukanie na aukcjach , bazarach gramofonów których ludzie chcą się pozbyć za grosze lub za darmo ale tranzystorowy i wówczas wyciągnąć potrzebny moduł .

  0
 • #4 09 Kwi 2018 13:27
  Cryptobar
  Poziom 3  

  Co myślicie o tym że by z układu wyciąć silnik . Do przewodów które idą do wkładki piezoelektrycznej podpiąć chinch wejściowe a do przewodów głośnikowych podpiąć chinch wyjściowe . Te wejściowe wpięte by były w Hegla h 100

  Dodano po 11 [minuty]:

  Nie chcę układów na scalakach to badziewie. Interesuje mnie bufor na lampie

  0
 • #5 09 Kwi 2018 14:48
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Wkładka piezo nie potrzebuje korekcji. Więc idea wykorzystanie wzmacniacza (!) z Bambino do budowy przedwzmacniacza korekcyjnego (a taką ma Twój gramofon) jest ... nieprzemyślana. Poza tym musiałby to być przedwzmacniacz stereofoniczny - z lampy jaka jest w Bambino takiego nie zrobisz.
  Z kolei jeśłi już mowa o wzmacniaczu z tego gramofonu - bardziej bym optował za wykorzystaniem go właśnie jako wzmacniacza - lampa (nawet w tak prostym wzmacniaczu jak Bambino ma) ma swoje charakterystyczne brzmienie. Mogła by to być namiastka wzmacniacza lampowego z prawdziwego zdarzenia.

  Potrzebujesz przedwzmacniacza RIAA (czyli korekcyjnego do gramofonu) - skorzystaj z porady Kol.antek1cza i kup zestaw do montażu. Przy okazji sobie coś podłubiesz jak juz koniecznie chcesz budować a nie kupować gotowca.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Cryptobar napisał:
  Nie chcę układów na scalakach to badziewie.

  Po czym tak twierdzisz? Budowałeś już coś takiego? A jeśłi tak, to według jakiej aplikacji?
  Cryptobar napisał:
  Interesuje mnie bufor na lampie
  Wybacz, ale z Twoją obecną wiedzą (pomysł z postu 4 polegający na podłączeniu wyjścia głośnikowego do wejścia liniowego wzmacniacza) przemyślałbym czy nie lepiej zacząć od czegoś prostszego, a na pewno bezpieczniejszego (napięcia w układach lampowych są groźniejsze od sieciowych).

  0
 • #6 09 Kwi 2018 21:32
  zworys
  Poziom 32  

  Cryptobar napisał:
  Co myślicie o tym że by z układu wyciąć silnik . Do przewodów które idą do wkładki piezoelektrycznej podpiąć chinch wejściowe a do przewodów głośnikowych podpiąć chinch wyjściowe . Te wejściowe wpięte by były w Hegla h 100


  To jak latanie z młotem za komarem, ani skuteczny ani poręczny. To jest wzmacniacz MOCY a Tobie potrzebny jest wzmacniacz napięciowy. Ten wzmacniacz zaprojektowano dla wkładki piezo gdzie od biedy wystarczyła wysoka impedancja wejściowa żeby mniej więcej ( z naciskiem na mniej ) równo przenosić pasmo. Dla wkładki magnetycznej już tak dobrze nie ma. Musi być korekcja bo wkładka magnetyczna daje stosunkowo duży sygnał (ale i tak znacznie mniejszy od wkładki piezo ) dla małych częstotliwości a potem jej skuteczność maleje wraz z częstotliwością . Dlatego opracowano charakterystykę korekcji RIAA po zastosowaniu której całe pasmo ma jednakowy poziom sygnału. Ponadto wkładka magnetyczna ma małą impedancję i to nalezy także we wzmacniaczu korekcyjnym uwzględnić.
  Dalej krytycznym elementem jest tutaj transformator głośnikowy ograniczający przenoszone pasmo, we wzmacniaczu korekcyjnym jest on zbędny, wręcz nie nalezy czegoś takiego stosować.

  0
 • #7 09 Kwi 2018 22:22
  Cryptobar
  Poziom 3  

  No i wszystko jasne. Czyli z tego bambino nie zbuduje nic normalnego.Sam jak popatrzyłem na bebechy przecież on ma jeden wzmacniacz do głośnika czyli jest mono. Czyli Bambino 3 nie wypał . Podajcie koledzy jakiś godny projekt na lampie albo może być na tranzystorze . Może być do złożenia albo gotowy godny uwagi najlepiej na wkładki MM i MC bo nie lubie jak coś jest dobre zmieniać.Gramofon bambino jak zrobić z niego przedwzmacniacz do gramofonu Elac 815 wkładk

  Jakąś tam wiedze mam wystrugałem taki kondycjoner do prądu .

  0
 • #8 10 Kwi 2018 00:41
  zworys
  Poziom 32  

  W poście nr 2 są podane tematy o wzmacniaczu lampowym i w nich można znaleźć schematy takowych wzmacniaczy - dodatkowo w dyskusji są opisane ich wady i zalety - można na tej podstawie coś dla siebie wybrać.

  0
 • #9 10 Kwi 2018 09:09
  Tomek Janiszewski
  Poziom 32  

  Pakowanie wkładki magnetycznej do Bambino to wątpliwe przedsięwzięcie także i z powodu zbyt wielkiego nacisku prymitywnego ramienia. Zamiast przeciwwagi jest jakaś licha sprężynka, o mechanizmie delikatnego opuszczania ramienia na płytę można sobie tylko pomarzyć. Jako że wykonana z rozpuszczalnej soli Seignette'a oryginalna wkładka UK3 dawno już ogłuchła - można conajwyżej popróbować wymiany jej na współczesną wkładkę piezoelektryczną stereo, przeznaczoną do sprzętu niższej klasy. Bez tej wymiany, nawet gdyby jakimś cudem oryginalna wkładka mono zachowała sprawność - ani się ważyć próbować odtwarzania płyt stereo: taka operacja okaże się dla nich pierwszą i ostatnią. Oryginalna wkładka nadaje się tylko do odtwarzania pocztówek dźwiękowych oraz płyt "Polskich Nagrań" z lat 60-tych i wcześniejszych, kiedy to stereofonia uchodziła za burżujską fanaberię. Ale nawet po założeniu nowej wkładki stereo (i ewentualnym dorobieniu wzmacniacza dla drugiego kanału wzorem istniejącego, w formie dołączanej z zewnątrz przystawki stereofonicznej) - czy nie szkoda zakładać płyt na taką frezarkę? No, chyba że mamy kolekcję starych płyt dawno już sfrezowanych na sprzęcie podobnej klasy... :oops:

  1
 • #10 10 Kwi 2018 15:00
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Cryptobar napisał:
  wystrugałem taki kondycjoner do prądu
  I działa... :)

  1
 • #11 11 Kwi 2018 08:32
  Cryptobar
  Poziom 3  

  Działa. To akurat nie było trudne. Obudowę za adoptowałem z innego, Filtr Schaffner kupiony wstawiony . Filtry audio na każdy z gniazdek kupiony od firmy z Radomia... Wracając do tematu uważam ,że można go zakończyć . Przekonaliście mnie, że z tego nic nie będzie . Lepiej zrobić ze sprawdzonego układu . Dziękuje za wyrozumiałość i pomoc.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Zamiast tego można np.zmontować kit AVT2680 który jest tutaj.

  Jaka jest różnica między symetrycznym a nie symetrycznym w tym układzie ?

  Jak go włożę do gramofonu to jaki powinien być symetryczny czy niesymetryczny?

  0
 • Pomocny post
  #12 11 Kwi 2018 11:33
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Różnica leży w samym sposobie zasilania. Przy zasilaniu asymetrycznym układ jest nieco bardziej rozbudowany ze względu na konieczność wytworzenia sztucznej masy. Z punktu widzenia akustyki/brzmienia - nie ma różnicy. Wybierasz po prostu wersję montażu w zależności od posiadanego (przewidywanego) zasilania.

  0
 • #13 13 Kwi 2018 20:00
  Cryptobar
  Poziom 3  

  Takie pytanko jak mam zmontowany ten układ to trzeba jakiś zasilacz do niego dodatkowy czy można zasilanie wziąść z gramofonu?

  0
 • #14 13 Kwi 2018 20:25
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Cryptobar napisał:
  mam zmontowany ten układ to trzeba jakiś zasilacz do niego dodatkowy czy można zasilanie wziąść z gramofonu?

  Wszystko masz opisane w artykule, który można było odnaleźć w linku z 3 postu.
  https://serwis.avt.pl/manuals/AVT2680_EDW.pdf
  Wątpię bardzo czy w gramofonie znajdziesz o0dpowiednie napięcia...

  0
 • #15 13 Kwi 2018 21:08
  Cryptobar
  Poziom 3  

  czyli trzeba dokupić kit zasilacza symetrycznego

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jak napisałem wyżej jestem laikiem kto pyta nie błądzi może ktoś wyjaśnić kawa na ławę . Jak mam ten kit zlutowany co potrzeba że by go wpiąć że by grało?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Gramofon Elac 815 + AVT2680 zlutowany w układ z zasilaniem symetrycznym co dalej?

  0
 • #16 13 Kwi 2018 21:36
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Zasilacz symetryczny (też jest opis w artykule z podanego wyżej linku) podłączony do układu przedwzmacniacza, ten wejściem połączony z wyjściem z wkładki a wyjściem z wejściem (w zasadzie dowolnym - AUX,TAPE, itp) wzmacniacza. Wzmacniacz podłączony do głośników...
  Tu nie ma żadnej filozofii - układ musi mieć zasilanie, żeby w ogóle pracował. Musi mieć sygnał (z wkładki) żeby miał co robić, i musi być podłączony do wzmacniacza (a ten do głośników) żeby było coś słychać.
  Dobrze by było, gdybyś przedwzmacniacz zabudował w jakiejś (najlepiej metalowej) obudowie. Transformator powinien mieć niezbyt dużą moc (bo większa niepotrzebna) myśłę, ze kila VA wystarczy, musi też mieć odpowiednie napięcia - ponieważ najlepszym wyjściem jest (jedna z opcji podana w artykule) zastosowanie stabilizatorów typu LM 78/79, napięcie to musi być PO WYPROSTOWANIU większe od napięcia po stabilizatorze o ok. 5V (stabilizacja polega w tym wypadku na "obcięciu" napięcia do założonego (typem stabilizatora kolejne dwie cyfry oznaczają napięcie). Oczywiście uzwojenie wtórne musi mieć podłączony mostek prostowniczy i kondensatory - ale o budowie tego typu zasilaczy jest w sieci dość, więc powtarzać się nie będę.
  Oczywistym jest też, że przewody sygnałowe MUSZĄ być dobrej jakości i KONIECZNIE posiadać ekran - jak już chyba było wspominane, sygnał z wkładki magnetoelektrycznej ma bardzo małą wartość - rzędu pojedynczych mV - i jest podatny na wszelkie zakłócenia zewnętrzna - ekran jak sama nazwa wskazuje zapobiega przenikaniu tychże zakłóceń do sygnału użytecznego.

  0
 • #17 13 Kwi 2018 21:42
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 42  

  @Cryptobar Poniewaz scalaki to badziwie, to oczywiste, zbuduj sobie przedwzmacniacz godny prawdziwego Audiofila na płycie ,,Bambino", na audiofilskiej lampie ECC 83, albo jeszcze lepiej na E 88 CC (tej ze złoconymi nóżkami :idea: ). Masz zasilacz sieciowy, gotowca, lekko śmiganego :D, tylko lampa będzie inna i parę elementów do wymiany.

  Cryptobar napisał:
  Co myślicie o tym że by z układu wyciąć silnik .
  Doskonały pomysł :!: . Zastosować mechanizm sprężynowy. Nie bedzie zakłócen. Coś jeszcze? :D Tym razem na poważnie, bo zbudowanie przedwzmacniacza na chassis ,,Bambino" i jego zasilaczem jest jak najbardziej realne.

  0
  Szukaj w 5mln produktów