Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka ariw125 rozkworth spalony kondensator

martinelka 08 Kwi 2018 23:11 459 11
  • #1 08 Kwi 2018 23:11
    martinelka
    Poziom 10  

Witam. Spawarka kolegi (ariw125 rozkworth) pracowała nieregularnie (mówił, że czasem trzeba było potrząsnąć), a wreszcie wypuściła chmurę dymu, niczym smok wawelski i przestała spawać. Po rozkręceniu obudowy okazało się, że odparował nieznanej wartości kondensator

- czego efektem był dym, oraz że jest upalony jeden z przewodów transformatora

- co, jak podejrzewam mogło być przyczyną spalenia kondensatora. Schematu nie udało mi się znaleźć, proszę więc o informację na temat wartości tego kondensatora.

0 11
  • #2 09 Kwi 2018 07:09
    spinacz
    Poziom 38  

To nie kondensator a warystor, szukaj schematu z jakiejś podobnej spawarki, na pewno nie da się odczytać nic z niego?

1
  • #3 09 Kwi 2018 07:19
    martinelka
    Poziom 10  

Niestety, opis zupełnie nieczytelny, a schematu w sieci dla żadnej spawarki z tej serii nie namierzyłem.

0
  • #4 09 Kwi 2018 08:02
    spinacz
    Poziom 38  

Wylutowałęś go już ? Z drugiej strony wygląda na cały może tam masz opis.
    Po podłączeniu do sieci wywala bezpiecznik ?
    Przylutuj i popraw połączenie transformatora, potem sprawdź jak się zachowa jak podłączysz do sieci.
    Rozrysuj jak jest podłączony warystor, czy jest szeregowo w zasilaniu czy równolegle, ja obstawiam szeregowo więc na próbę możesz zamiast niego wlutować jakąś konkretną żarówkę albo podłączyć jakąś grzałkę np 1kW i sprawdzić spawarkę.
    Jak ruszy to tylko zostanie dobrać jakiś warystor, jak nie to trzeba szukać następnych uszkodzonych elementów.

1
  • #5 09 Kwi 2018 21:42
    martinelka
    Poziom 10  

Wylutowałem, niestety, z obu stron równo wysmażony 😉.
    Odczekam jeszcze trochę, może ktoś podejrzy, dostarczy dane.

0
  • #6 09 Kwi 2018 21:44
    spinacz
    Poziom 38  

Jak pisałem jeśli jest równolegle do zasilania napraw połączenie uzwojenia transformatora i włączaj spawarkę, jeśli szeregowo to zamiast niego wrzucaj grzałkę lub żarówkę i sprawdź czy spawarka włącza się i tyle.

0
  • #7 11 Kwi 2018 21:05
    martinelka
    Poziom 10  

Moim laickim okiem oceniając: równolegle. Wlutowałem uzwojenie, podłączyłem. Ruszyła. Niestety, czy spawa będę mógł sprawdzić dopiero jutro, bo kolega kabli nie dostarczył. Rozumię, że warystor działa tu jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe - i zadziałał. Znalazłem w obudowie fragment owego warystora z częścią opisu:

0
  • #8 11 Kwi 2018 21:20
    Aluboy
    Poziom 15  

Poszukaj na płytkach czy nie masz więcej takich warystorów. U mnie w plazmie jest po kilka takich samych. Problem w tym że pewnie będziesz musiał ściągać je z Chin tak jak ja ;)

0
  • #9 11 Kwi 2018 21:47
    spinacz
    Poziom 38  

Warystor na 470V z tego co znalazłem, podejrzewam że to 5D471, i sprawdź czy spawa.

Dodano po 22 [minuty]:

Po co ma sprowadzać jak są dostępne w Polsce zamienniki ?
    Np SIOV-S05K300 lub VAR5-300 w TME

0
  • #10 11 Kwi 2018 22:25
    martinelka
    Poziom 10  

Hmmm... Średnica: wygląda na 16, 5, raster wyprowadzeń: 10. Te zamienniki nie pasują wymiarami, ale czy wymiary mają tu znaczenie? Wygląda rzeczywiście na 5d471, ale też mi się wymiary nie zgadzały. A tak swoją drogą, czy kolory w warystorach są jakąś informacją?

0
  • #12 12 Kwi 2018 13:23
    martinelka
    Poziom 10  

No właśnie w oryginale raster jest 10, średnica z suwmiarki 16 wychodzi.
    Próbowałem spawać, niby zaczyna, prubuje łuk zapalić, ale nie podtrzymuje, klei, gasi, jakby mały prąd był. Ustawiony oczywiście na max.

0