Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Led bulb - żarówki z diodami SMD - budowa, rozwiązania

08 Kwi 2018 23:34 771 11
  • Poziom 4  
    Witam
    Chcę zrobić żarówki led z własnych matryc SMD 3750 i wykorzystać wyciągnięte kiedyś matryce z żarówek (analizowałem sobie budowe żarówek jakiś czas temu) - teraz mam mały problem. Są zazwyczaj dwie konfiguracje dla (SMD 6x - 24x sztuk) -takie mam. Te które mają do 6 sztuk (3w) elektronike mają taką: kondensator foliowy ok 680nF (cbbxx) , elektrolit 47uF/50V no i mostek prostowniczy i rezystory 474 (470Kohm), 104 (100kOhm) , 470 (47 Ohm) a za nim 6 diod SMD. Z kolei przy większej ilości ) zmienia się napięcie elektrolita do 400V i wielkość zmniejsza do kilku uF, dodatkowy dławik i rezystor 1-10Ohm. (np 11xSMD) : kond foliowy 670nF, rezystor 10ohm, kondensator elektrolit. 3,3uF/400V. dłąwik 1,5mn.

Jak dobierać wartości elementów w jednym i drugim przypadku?
    Np dla 14 takich samych diod SMD, 21 diod SMD. jaka może być wartość i jak to wyliczyć?

Aha i w jaki sposób działa ta z dławikiem i rezystorem dodatkowym?

Napięcie pracy 230VAC.

I jeszcze jedno pytanie: Jak przerobić taką na 12VDC? Czy jedynym rozwiązaniem przetwornica ?
    Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    W lampach LED za 2..5zł to zasilacz na kondensatorze szeregowym, diody w połączeniu szeregowym

W lampach LED za 10> zł to zasilacz na przetwornicy na jakimś układzie scalonym ze stabilizacją prądu dla LED, diody w połączeniu szeregowym.

Przerobić na 12V przeważnie nie ma jak, można zrobić stabilizator prądowy dla LED na 12V
  • Poziom 4  
    Ok, to wszystko akurat wiem, mimo to dzięki
    Chodzi mi raczej o wyznaczenie wartości kondensatora szeregowego, elektrolita, wartosc rezystora Fr - i zależność napięcia i prądu
    Np chcę podłączyć dajmy na to 6 diod 3,3V/30mA (19,8V /180mA). Poda mi ktoś wzory z których wylicze?
    Albo chociaż ledy białe tht ~3V/20mA i takich 10 sztuk, puszczając przez nie 15mA,czyli 30V/150mA. Rezystor->Kond X2->kond elektrolit->mostek->ledy w szeregu.
    Jak policzyć wartość rezystora i kondensatorów?
    Błądzę już trochę a nie chcę robić nic na od****l.
    Pozdrawiam

http://www.nomad.ee/micros/transformerless/index.shtml wg tej strony
    Nie nadadza się jak rozumiem kondensatory x2 na napięcie 365V?
    Te na 630V będą ok jak rozumiem?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Jak najbardziej nadają się kondensatory typu MKP X2 na 275VAC

Można zastosować na 630V DC, np. MKSE
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    nie uwzględniając rezystora szeregowego, dla układu z prostownikiem mostkowym będzie

I=U1/X/k1-U2/X/k2

gdzie
    I - prąd wyjściowy
    U1 napięcie wejściowe
    U2 napięcie wyjściowe
    X=1/(2ΠfC) -reaktancja kondensatora zamiast niej można by wstawić impedancję Z=√(X^2+R^2) jakbyś chciał dokładniejszych obliczeń.
    k1=1,11
    k2=1.57

Co daje 65mA dla 1uF i 230V, przy zerowym napięciu wejściowym i połowę tego przy napięciu wyjściowym 160V. jak widać przy napięciach na LED-ach <50V wpływ napięcia wyjściowego w obliczeniach można pominąć a błąd będzie <20%.
    Z prostownikiem jednopołówkowym wydajność prądowa spada o połowę.

Rezystor szeregowy stosuje się aby ograniczyć prąd udarowy przy załączeniu, zazwyczaj staramy się go dobierać tak aby starty na nim były jak najmniejsze a jednocześnie ograniczał udar prądowy do wartości bezpiecznej dla elementów, poprawnie dobrany nie zmniejszy znacząco prądu ustalonego wartością kondensatora.
    P=(I*k1)^2/R Ir=U1*k3/R gdzie P moc tracona Ir - prąd szczytowy przy załączeniu k3=1,41
    czyli przy prądzie wyjściowym 65mA na rezystorze 220Ω straci się 1,1W a prąd w piku może osiągnąć 1,5A, powstanie na nim spadek napięcia rzędu 15V co da błąd mniejszy niż 1% na prądzie, jeśli nie uwzględniamy tego w obliczeniach.

Kondensator wyjściowy jest po po żeby diody nie migały, ale jego skuteczność będzie zależna od rezystancji dynamicznej LEDów, więc trudno go dobrać nie znając tego parametru, lepiej dobierać eksperymentalnie.

Ponieważ w tym układzie pojemność kondensatora szeregowego decyduje o prądzie, dlatego korzystnie jest łączyć LEDy szeregowo, bo potrzeba mniejszego kondensatora i są mniejsze straty na rezystorze szeregowym.
  • Poziom 4  
    Dzięki Jarek
    Jesteś chyba najbardziej pomocnym userem, zawsze konkretna, pełna i rzetelna odpowiedź.

Jeszcze jedno pytanko: Kiedy w takich układach nie należy stosować kondensatorów na napiecie >635V? Mam przerózne na warsztacie i zawsze dawałem te 635 dla świętego spokoju, ale szkoda wszędzie je pchać, jak można zastosować na 365V X2. MKP. W necie jest pdf (pierwszy link jak się wpisze w google zasilacz beztransformatorowy/kondensator szeregowy ps - gdzie piszą, że w takich zasilaczach wręcz nie wolno stosować kondensatorów na napięcie mniejsze niż 635V. Mógłbyś mi to jakoś wytłumaczyć?
    I nie rozumiem jeszcze dlaczego w przypadku prostownika jednopołówkowego spada wydajność prądowa?

Póki co korzystalem sobie z takiego czegos, na szybko wymyslonego - fakt faktem, nie mialem za duzo pojecia o dzialaniu ukladu.

Dzięki!
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wartość chwilowa napięcia sieciowego osiąga do 325V więc teoretycznie kondensator na 400VDC powinien wystarczyć, w praktyce ze względu na zjawisko wyładowań koronowych w kondensatorze, trzeba jeszcze większego zapasu, często producenci zalecają dwa razy więcej niż wartość szczytowa, 630VDC to najbliższa wartość z szeregu. Nie wiem skąd wziąłeś 635V takiej wartości w szeregu nie ma.

Z kondensatorami klasy X2 jest inaczej, często specyfikacja takiego kondensatora daje tylko 275V dlaczego tak mało?
    Otóż wcale nie jest to mało, bo jest to 275V napięcia zmiennego czyli 230V +20% zapasu - to jest kondensator przystosowany do ciągłej pracy pod napięciem sieciowym, zazwyczaj przeznaczony do filtrów przeciwzakłóceniowych.
    Siec energetyczna stwarza trudne warunki pracy dla kondensatora, choćby z powodu przepięć i jest to ujęte w normach opisujących co kondensator klasy X2 pow.inien wytrzymać, a także jak może się uszkodzić, kiedy już musi się uszkodzić, np. nie ma prawa się zapalić.
    Weźmy przykład https://www.mouser.com/catalog/specsheets/f1778275.pdf
    kondensator klasy X2 275V AC dopuszczalne napięcie stałe 630V, testowany napięciem aż 2,1kV przez 2s.

Kondensator X2 jest bardzo dobrym wyborem do tego układu, niestety sporo na jest na rynku badziewia które wymagania klasy X2 spełnia tylko z nazwy, coraz częściej spotyka się urządzenia w których kondensator X2 stracił pojemność i urządzenie z takim zasilaczem przestało działać.
    Cytat:

I nie rozumiem jeszcze dlaczego w przypadku prostownika jednopołówkowego spada wydajność prądowa?
    Prąd z sieci płynie taki sam a w wersji z prostownikiem jednopołówkowym tylko jedna polaryzacja ładuje kondensator wyjściowy druga płynie przez diodę, za to wersja jednopołówkowa może dostarczyć wyższego napięcia bo jest w istocie podwajaczem, tylko komu potrzeba 600V?

Schemat spieprzyłeś zupełnie.
  • Poziom 4  
    Dziękuje pięknie!!
    Rozumiem już wszystko :)
    Faktycznie, testowałem X2 napięcie od 1-3kV z przetwornicy i grzal się (0.68uF) ale nie uszkodził.
    Dzięki ogromne, w necie tego nie ma.
    Mógłbyś jeszcze zarzucić schemat takiego zasilacza z dodatkowym dławikiem?
    W jaki sposób to rozwiązanie działa?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 4  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    BlueV napisał:
    zasilacza z dodatkowym dławikiem?
    A po co on Tobie, ten dławik ? W tego typu zasilaczach nie ma on zastosowania. Przetwornicę impulsową chcesz budować ?

Nie inaczej.
    Natomiast w wielu żarówkach led jest stosowany dławik jednouzwojeniowy z dodatkowym rezystorem 10ohm~
    Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    BlueV napisał:
    Natomiast w wielu żarówkach led jest stosowany dławik jednouzwojeniowy z dodatkowym rezystorem 10ohm~
    Jeśli nie jest to układ z jakimś specjalizowanym scalakiem o niedostępnej dokumentacji albo wytartych napisach, odrysuj schemat bo nie badałem takich konstrukcji i nie znam.
    BlueV napisał:
    Faktycznie, testowałem X2 napięcie od 1-3kV z przetwornicy i grzal się (0.68uF) ale nie uszkodził.
    Pojemność częściowo mógł stracić.
  • Poziom 4  
    jarek_lnx napisał:
    BlueV napisał:
    Jeśli nie jest to układ z jakimś specjalizowanym scalakiem o niedostępnej dokumentacji albo wytartych napisach, odrysuj schemat bo nie badałem takich konstrukcji i nie znam.
    BlueV napisał:
    Pojemność częściowo mógł stracić.

Nic takiego Jarku.
    Oto schemat pzykładowej żarówki - nic nadzwyczajnego, ale działa:

Co do rozbieżności w jakości kondensatorów - niestety temat jest mi dobrze znany - tylko nie ma na niego mocnych. Trzeba testować, testować i jeszcze raz testować.

Dodano po 27 [minuty]:

Pomożecie mi w dobraniu elementów do żarówki powerled 3x 3W (3,3V/800mA). Myslalem o tym co narysowałeś Jarek (ten, co zle na szybko narysowałem) poprwiony
    Tylko, czy to udzwignie chociaz te 500mA na diode