Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie a wplyw na instalacje

09 Kwi 2018 03:10 297 6
  • Poziom 10  
    Podłączyłem zniszczony z obudowy mały silniczek od wiatraczka (zasilacza od komputera) po czym poszło zwarcie i wywaliło jeden bezpiecznik nadpradowy(b20) i jeden wyłącznik w skrzynce na klatce, po kilku godzinach od wlaczenia bezpiecznikow zaczal sie dymic zasilacz od wyłączonego w tym czasie komputera (zasilacz byl podlaczony) a swiatlo chwilami zaczelo wariowac.
    Zamierzam zadzwonić po elektryka ale prosiłbym o jakieś rady bo z prądem i sprzętem nie ma żartów czy możliwe że to zwarcie spowodowało poważniejsze szkody?
  • Poziom 26  
    Dzień dobry Kolego!
    Dołożyłem wszelkich starań, ale jednak, z powodu braku interpunkcji, nie jestem w stanie prawidłowo zinterpretować kolegi zapytania.
    Oto moja próba nędznej interpretacji :D
    Kolega podłączył wentylator od zasilacza pochodzącego z komputera PC i nastąpiło zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego w mieszkaniu oraz w tzw. pionie. Jakiego rodzaju są te zabezpieczenia? Ile amper i o jakiej charakterystyce? Z reguły te "pionowe" nominalnie opiewają na amperaż wyższy od domowego. Dla przykładu - w domu 10A a na klatce schodowej 16A.
    Sądzę, zabezpieczenia zadziałały bardziej z powodów impulsowych niż przeciążeniowych.
    Wystąpiło nagłe i chwilowe obciążenie obwodów co spowodowało zadziałanie bezpieczników.
    Kolega włączył zabezpieczenia i tutaj już zaczęło działać regularne, ale nadmierne przewodzenie prądu tam gdzie przez chwilę było łatwe przejście.
    Jeżeli kolega wytrzymał i dopiero kiedy zaczęło się dymić bardzo wyraźnie, odłączył to po elektryka nie ma sensu dzwonić.
    Zabezpieczenia działają prawidłowo. Wartości "prądowe" zabezpieczeń nie zostały przekroczone. Gdyby tak było to w pierwszej kolejności i raczej "tylko i wyłącznie" zadziałał by bezpiecznik w mieszkaniu.
    Teraz należy zająć się sprzętem komputerowym.
  • Poziom 10  
    Wentylator podłączałem z dala od komputera (przez zwykłą wtyczkę i kostkę), w mieszkaniu jest problem ze światłem i albo zapalało sie wyjątkowo mocne od żarówek ledowych, albo po chwili gasło lub sie przepalało (jakby wartość napięcia skakała). Teraz włączona pod prąd w domu została tylko lodówka. W mieszkaniu mam 2 wyłączniki nadprądowe b20 i jeden b16. Problem zaczął się jakies 3-4h od włączenia bezpieczników.
  • Poziom 26  
    Zdecydowanie należy sprawdzić mocowanie przewodów zasilających. Gdzieś musi być niedokręcony/obluzowany obwód w zasilaniu głównym skoro występują niedobory w dostarczaniu energii. Zasilanie dla LED to jest jedynie nikły procent w ogólnym zapotrzebowaniu na dostarczaną moc. Trochę polonizuję żeby się nie powtarzać w tekście.
    Trzeba sprawdzić wszelkie zaciski w okolicach głównych zabezpieczeń i wszędzie tam gdzie występują "rozgałęzienia" od zasilania głównego. Dokręcić w celu zapewnienia dobrego kontaktu.
    Jak kolega podłączył "z dala od komputera (przez zwykłą wtyczkę i kostkę),?" Taki wentylator raczej zasilany jest napięciem (o ile mnie pamięć nie myli) 5V zaledwie. No, może 12, ale nie 230! Już nie będę szperać w zasobach elektrody.pl, ale wiem, że te niskie wartości są tutaj bardziej stosowne i bardziej bezpieczne. 230V to nie jest to, co wentylatory komputerowe lubią najbardziej :D
    Byłbym zapomniał B to jest charakterystyka właściwa dla obciążeń stałych. S - indukcyjne, czyli chwilowe.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Czy podobne jak u Ciebie problemy z oświetleniem występują u Twoich sąsiadów?
    Podane objawy wskazują na możliwość złego połączenia przewodu N (zerowego).
    Moim zdaniem wskazane jest jak najszybsze zaproszenie elektryka, bo eksploatowanie instalacji z uszkodzonym przewodem N (zerowym) grozi nie tylko uszkodzeniem podłączonych urządzeń oraz porażeniem prądem (w przypadku instalacji z zerowaniem). I to nie tylko u Ciebie
  • Poziom 10  
    Właśnie u sąsiadów też jest problem, elektryk już został wezwany.
  • Moderator
    Prestidiigitator napisał:
    Wentylator podłączałem z dala od komputera (przez zwykłą wtyczkę i kostkę),
    Wiatraczek na 12 V podłączyłeś bezpośrednio do sieci??? Tylko pogratulować pomysłu. Uważam, że powinieneś w nagrodę przez kilka lat trzymać się z daleka od wszelkich instalacji elektrycznych.