Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWM 6081 - skracanie programu prania

Art78pl1 09 Kwi 2018 18:57 777 4
 • #1 09 Kwi 2018 18:57
  Art78pl1
  Poziom 10  

  Witam serdecznie!

  Potrzebuję fachowej porady. Posiadam pralkę Whirpool AWM 6081. Pralka ma już przeszło 10 lat. Od pewnego czasu pojawił się następujący problem. Zauważyłem, że na niektórych programach pralka znacznie skraca czas prania.

  Pralka posiada na przednim panelu zegar wskazujący ile jeszcze czasu pozostało do końca prania. Przykład - program który powinien trwać przeszło 2 godziny trwa nieco ponad godzinę czyli prawie dwukrotnie mniej niż powinien trwać. Zacząłem szczegółowo śledzić proces prania. Okazuje się, że po włączeniu programu przez kilkadziesiąt minut zegar odlicza czas poprawnie jednak w pewnym momencie zegar zaczyna odliczać czas szybciej (mniej więcej jedna minuta na zegarze ubywa co 20 sekund).

  Podejrzewałem że problem tkwi w uszkodzonym programatorze pralki. Miałem akurat możliwość zdobycia zastępczego programatora do tego samego modelu i podmieniłem go kilka dni temu. Dzisiaj zrobiłem test i ku mojemu zdziwieniu zachowanie pralki nie zmieniło się.

  Pytanie - gdzie może jeszcze tkwić problem? Na co zwrócić uwagę? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi.

  Pozdrawiam
  Artur

  0 4
 • #2 09 Kwi 2018 20:02
  david003
  Poziom 6  

  Mam ten sam model pralki co ty i nie znalazłem usterki. Może przyczyna musi być w grzałce?

  0
 • #3 15 Kwi 2018 13:15
  Art78pl1
  Poziom 10  

  Witam

  Grzałka jest sprawna - działa poprawnie na wszystkich programach. Mam do kolegi "david003" pytanie. - posiadasz ten sam model pralki co ja dlatego chciałem się dopytać jak to wygląda u Ciebie. Chodzi mi przykładowo o program "Bawełniane 60 stopni" - to jest drugi program od lewej strony na pokrętle.

  Jeśli ustawię pokrętło na ten program to po chwili na zegarze pojawi mi się czas 2h19m. Teraz nie włączając jeszcze prania wybieram dodatkowe opcje dla tego programu:

  1. Jeśli załączę przycisk "pranie wstępne (kontrolka pranie wstępne świeci) to czas programu zamiast się wydłużyć tak jak ma to miejsce w przypadku innych programów skraca się i zegar na przednim panelu pokazuje 2h08m

  2. Po chwili wyłączam opcję "pranie wstępne" - zegar powraca i wskazuje 2h19m. Teraz załączam drugą opcję "super płukanie" (kontrolka super płukanie się świeci) i znowu sytuacja podobna - czas na zegarze zamiast się wydłużyć skraca się do 2h15m.

  Powiem szczerze, że nie rozumiem tej logiki dlatego miałbym prośbę o sprawdzenie jak to wygląda w twoim przypadku na tym konkretnym programie. Z góry dziękuję za info.

  Ta pralka na dwóch różnych programatorach zachowuje się tak samo, ciężko mi jest uwierzyć, że te obydwa programatory są uszkodzone w ten sam sposób. Podmieniłem również cały panel przedni od innej pralki i jest to samo. Powoli kończą mi się pomysły.

  Pozdrawiam
  Artur

  0
 • #4 15 Kwi 2018 15:38
  Kenworth 18
  Poziom 33  

  Witam.
  To, że grzałka podgrzewa wodę nie do końca oznacza, że jest w 100% sprawna. Może mieć tzw. upłynność prądu na masę i może to występować dopiero gdy podgrzeje nieco wodę. Jeśli grzałka jest jeszcze fabryczna w tej pralce to warto się jej przyjrzeć dokładnie bo jeśli będzie mocno zakamieniona to przyszła pora na jej wymianę.

  0
 • #5 30 Kwi 2018 09:28
  Art78pl1
  Poziom 10  

  Do tej pory wykonałem poniższe czynności:

  1. Sprawdziłem szczotki silnika - są sprawne i nie wymagają wymiany (długość około 27mm).
  2. Pomierzyłem rezystancję grzałki oraz czujnika NTC - jest wzorcowa (grzałka 24Ω - nie ma przejścia na masę, czujnik NTC 13kΩ). Dodatkowo zaznaczam, że grzałka działa i grzeje. Zmierzyłem rezystancję czujnika NTC gdy pralka była zagrzana na programie "Bawełna 60 stopni" i miała ona wartość wzorcową - 3,2kΩ
  3. Przepłukałem zbiorniczek presostatu i sprawdziłem sam presostat
  4. Tak jak już wcześniej wspomniałem został podmieniony programator + przedni panel sterujący pralki z innej pralki AWM 6081 co nie pomogło - pralka zachowuje się w taki sam sposób. Raczej mało prawdopodobne jest żeby drugi programator był uszkodzony i to w taki sam sposób.
  5. Dodatkowo rozkręciłem oryginalny programator z tej pralki na czynniki pierwsze. Kondensatory nie są spuchnięte, płytka wygląda wzrokowo niemal idealnie. Przelutowałem z grubsza miejsca w których podejrzewałem zimne luty (przeglądając pod lupą), przelutowałem wszystkie połączenia płytki z procesorem która jest prostopadle względem głównej płyty programatora.
  Rozłożyłem na czynniki pierwsze część mechaniczną programatora - tzw. "dzwonek", przeczyściłem wszystkie styczniki. Złożyłem całość do kupy, po podmianie programatora na oryginalny nadal to samo brak zmian.
  6. Przeczyściłem preparatem wszystkie konektory i złączki na programatorze.

  Na programie drugim "Bawełna 60 stopni" nadal jest to samo. Po włączeniu tego programu zegar pozostałego czasu prania na przednim panelu pralki zaczyna początkowo odliczać czas pozostały do końca programu poprawnie. Gdy osiągnie 01h 55m nagle minuty zaczynają ubywać mniej więcej co 20 sekund w wyniku czego cały program trwa praktycznie dwa razy krócej niż powinien.

  Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na to?

  Pozdrawiam.

  0