Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cortanin f czy to się zmywa? -

pitrus69 09 Kwi 2018 19:02 3915 35
  • #1 09 Kwi 2018 19:02
    pitrus69
    Poziom 12  

Witam.
    Mam do pomalowania kawałek maski w samochodzie. Kupiłem cortanin f jako środek by korozja już nie powstawała.
    Mam pytanie czy jak zeszlifuje rudą do czystej blachy i pomaluje zeszlifowane miejsce cortaninem to po odczekaniu 24h mam ten preparat i te miejsca przetrzeć benzyną ekstrakcyjna do czysta czy tylko lekko przemyc benzyną ekstrakcyjna by nie zmyć tego preparatu przed szpachlowaniem?

0 29
  • #2 09 Kwi 2018 19:46
    wiertacz
    Poziom 34  

Cortaninem i temu podobnymi środkami nie maluje się czystej blachy tylko miejsca zardzewiałe.
    Cortanim to jest przetwarzacz rdzy.

0
  • #3 09 Kwi 2018 19:52
    pitrus69
    Poziom 12  

To co mam tym teraz te rdze pomalować i później ja zeszlifowac? To na goła blachę dac od razu szpachle i później podkład?

0
  • #4 09 Kwi 2018 19:58
    milejow
    Poziom 42  

Kup sobie podkład epoksydowy w sprayu i pokryj nim miejsca z gołą blachą, dopiero na tak zabezpieczoną blachę możesz kłaść szpachlę. Cortanin stosuje się na miejsca gdzie nie można usunąć rdzy, tam gdzie możesz usunąć ją mechanicznie, nie stosujesz chemii.

1
  • #5 09 Kwi 2018 20:05
    pitrus69
    Poziom 12  

Oglądałem pewien filmik i tam na goła blachę koleś kładł r stop myślałem że to to samo.
    Mam jakiś podkład w sprayu ale myślałem że pierwsze się szpachluje później na to podkład ze 3 warstwy później baza czy też farba kolor też ze 3 warstwy i później lakier.

0
  • #6 09 Kwi 2018 20:13
    milejow
    Poziom 42  

Źle myślałeś, jak chcesz zrobić na sztukę to rób jak piszesz.

0
  • #7 09 Kwi 2018 20:22
    pitrus69
    Poziom 12  

Ok to jak bus mógł to napisz ewentualnie mnie popraw.
    Zdzieram do gołej blachy rdze>psikam 3 warstwy podkładu epoksydowego > szpachla >zacierka do gładkości > podkład 3 warstwy>farba kolor 3 warstwy>lakier 2-3 warstwy >polerka.
    Czy ten podkład epoksydowy to trzeba jakiś kolor konkretny kupić czy to występuje w jednym kolorze,

0
  • Pomocny post
    #8 09 Kwi 2018 20:33
    milejow
    Poziom 42  

Epoksyd na gołą blachę kładziesz raz, kładziesz go po to, aby przygotować powierzchnię pod szpachlę a nie po to aby tą powierzchnię wykończyć. Każde przetarcie szpachli do gołej blachy powinno się zaizolować podkładem epoksydowym, to warunek naprawy wykonanej zgodnie ze sztuką i na lata.

0
  • #9 09 Kwi 2018 20:36
    pitrus69
    Poziom 12  

Dziękuję za rady a czy ten podkład się szlifuje? Bo gdzieś czytałem że tak.
    Czyli jedna warstwa podkładu a czy ten mój schemat jest już ok?

0
  • #10 09 Kwi 2018 20:49
    wyginty
    Poziom 9  

Wrzuć fotke tego miejsca zardzewialego. Zobaczymy czy ten Cortanin wogóle jest potrzebny. Epoxyd jak najbardziej, tylko ten w sprayu nie nadaje sie do napraw na lata. Najlepiej epoxyd z utwardzaczem do lakierowania pistoletem.

0
  • #11 09 Kwi 2018 20:50
    milejow
    Poziom 42  

Jeśli go zostawisz na noc to przed szpachlowaniem trzeba go delikatnie przeszlifować, z reguły epoksyd kładzie się na blachę i daje mu się ok godz. (temp. pokojowa) na przeschnięcie i odparowanie, po tym czasie można szpachlować,

0
  • #12 09 Kwi 2018 21:04
    pitrus69
    Poziom 12  

Wszystko będę ściągal do gołej blachy a skoro cortanin jest tylko na rdze to po co go dawać. Myślałem że to jest by te miejsca pomalowane nim nie rdzewialy. Na noc nie będę zostawiał raczej od razu będę szpachlowal tylko nie wiem ile też taka szpachla schnie by ją oszlifowac.
    Mam taką inter troton fine.
    Teraz zdjęć nie wstawię bo w pracy jestem. A jutro mam zamiar za to się wziąść i stąd moje pytania.
    Ogólnie jest to astra 2 myślę ją jeszcze z rok pojeździć a później złom ewentualnie za jakieś grosze ją sprzedać. Stąd też nie chce za bardzo pchać się w jakieś mega koszta.
    Edit. A ogólnie myślałem że jak zaszpachluje i dotrę szpachle do wtedy zostawię to na noc tak by na drugi dzień już kłaść podkład, farbę i lakier. Tylko co czytam to każdy jakoś to inaczej robi ;) czy podkład ten który kładę na szpachle to trzeba szlifować? Myślałem że to lakier się wodnym papierem ostatecznie szlifuje i robi później polerke .

0
  • #13 09 Kwi 2018 21:37
    coperfild
    Poziom 33  

Cytat:
    Wszystko będę ściągal do gołej blachy a skoro cortanin jest tylko na rdze to po co go dawać

Wszystkiego nie wyszlifujesz, z wierzchu będzie cacy a od wewnątrz co? Chyba że wycinasz i wstawiasz nową blachę.

0
  • #14 09 Kwi 2018 22:06
    pitrus69
    Poziom 12  

Nie wspawuje, jedynie chce przyszlifowac rdze do blachy i pomalować. Nie rozumie jak w środku? Ja chce całkiem zetrzeć rdze.

0
  • #15 09 Kwi 2018 22:17
    coperfild
    Poziom 33  

Jak zaczniesz szlifować parcha do czysta to może być dziura na wylot, a blacha z drugiej strony może być jeszcze gorsza.

0
  • #16 09 Kwi 2018 22:22
    pitrus69
    Poziom 12  

Nie ma dziury na wylot od spodu maska jest zdrowa. To jest kawałek poniżej grilla ten pasek wstawię foto nie moje ale pokaże o którą część maski mi chodzi.
    Nie wiem czy coś widać bo pisze z telefonu.

0
  • #17 09 Kwi 2018 22:46
    coperfild
    Poziom 33  

No tak na wylot nie ma, bo tam profil.

0
  • #18 10 Kwi 2018 06:33
    pitrus69
    Poziom 12  

Koledzy co się okazało ja podkład epoksydowy mam kupiłem tylko nie mam tego podkładu co daje się go na szpachle.
    Mam lakier bezbarwny mam ten podkład epoksydowy a nie mam tego co daje się przed położeniem farby z kolorem. Czy mogę na szpachle dac ten epoksydowy?

0
  • #19 10 Kwi 2018 22:40
    RobertLodz09
    Poziom 29  

Tematy lakiernicze lepiej jest poruszać na forum lakierniczym a nie tutaj na mechanicznym ...

pitrus69 napisał:
    Czy mogę na szpachle dac ten epoksydowy?

Oczywiście że możesz położyć podkład epoksydowy na obrobioną szpachlówkę
    problemem jest tylko nakładanie szpachlówki na podkład epoksydowy w sprayu np. Novol 395 ...
    żaden producent materiałów lakierniczych nie dopuszcza tego układu w swojej technologi naprawy lakierniczej.
    Szpachlówkę nakładamy tylko na produkty (podkłady) 2k tzn. dwuskładnikowe (podkład + utwardzacz) a produkty w sprayu są 1k (jednoskładnikowe)

0
  • #20 11 Kwi 2018 05:09
    pitrus69
    Poziom 12  

Też o tym gdzieś czytałem. Ale ja potrzebuje żeby to całe malowanie wytrzymało mi przynajmniej z rok.
    Tylko jest takie pytanie dzisiaj tj w środę myślę zeszlifowac położyć podkład szpachle i zetrzeć a nie na kolejny dzień a aż w piątek chce położyć podkład bazę i lakier. Mogę tak zrobić? Nie dam rady w czwartek gdyż na cały dzień idę do pracy.

0
  • #21 11 Kwi 2018 06:08
    tomek70
    Poziom 20  

Kolega wyżej napisał całą prawdę. Podkład musisz zmatować papierem ok 100 , a jak zmatujesz jak ten podkład nigdy nie będzie twardy?

0
  • #22 11 Kwi 2018 08:40
    pitrus69
    Poziom 12  

Ponoć jak zaraz o wyschnieciu kładzie się szpachle na ten podkład w sprayu to się go nie szlifuje chyba ze minie 24h. Ja położę szpachle dzisiaj ale resztę będę robił już w piątek bo jutro do pracy.

0
  • #23 11 Kwi 2018 19:46
    milejow
    Poziom 42  

RobertLodz09 napisał:
    Szpachlówkę nakładamy tylko na produkty (podkłady) 2k tzn. dwuskładnikowe (podkład + utwardzacz) a produkty w sprayu są 1k (jednoskładnikowe)

Myślisz, że ktoś, kto chce zrobić samodzielnie w aucie zaprawkę na błotniku,drzwiach czy innym elemencie, będzie dokładnie trzymał się technologii producenta?Takie zalecenia stosują renomowane warsztaty lakiernicze a nie gość co chce garażu podlepić swoje cztery koła. Bez problemu na podsuszony epoksyd (nawet 1k w sprayu) daje się szpachle i trzyma to latami-sprawdzone wielokrotnie :D

0
  • #24 11 Kwi 2018 21:26
    pitrus69
    Poziom 12  

położyłem szpachlę w piątek daje na to podkład epoksydowy.
    Dam ze 2-3 warstwy tylko pytanie przed położeniem bazy muszę ten podkład epoksydowy zmatowić? Jak tak to jakim papierem?

0
  • #25 11 Kwi 2018 22:32
    RobertLodz09
    Poziom 29  

pitrus69 napisał:
    pytanie przed położeniem bazy muszę ten podkład epoksydowy zmatowić? Jak tak to jakim papierem?

Na sucho to papier 500 a jak chcesz na "mokro" to papier 800-1000

milejow napisał:
    Bez problemu na podsuszony epoksyd (nawet 1k w sprayu) daje się szpachle i trzyma to latami-sprawdzone wielokrotnie

Zgadza się ponieważ następuje wiązanie chemiczne między tymi produktami
    warunek jest taki że musisz położyć szpachlówkę na podkład epoksydowy
    (np. Novol spectral 385) do 12 godz. od nałożenia tego podkładu
    po upływie tego czasu epoksyd musisz przeszlifować
    tylko dotyczy to podkładów epoksydowych 2K na 1K możesz tylko bez matowienia
    w technice mokro na mokro położyć lakier nawierzchniowy
    ale wiadomo "polak potrafi...."

0
  • #26 13 Kwi 2018 15:31
    pitrus69
    Poziom 12  

Po zeszlifowaniu na sucho papierem 500 podkładu jakim papierem muszę przyszlifowac stary lakier by nie było widać przejścia? Przed położeniem bazy zeszlifowalem podkład teraz stary lakier jakim papierem i czy na sucho czy mokro?

Dodano po 8 [godziny] 40 [minuty]:

Spartolilem coś po szpachli położyłem 3 warstwy podkładu epoksydowego i trochę widać rysy i wgłębienia nie położyłem jeszcze bazy jest szansa coś z tym jeszcze zrobić?
    Ogólnie jak szlifowalem szpachle to na papierze zostawala taka zbita warstwa szpachli. I to chyba robili właśnie taki efekt dziur i rys.

0
  • #27 13 Kwi 2018 17:04
    CMS
    Administator HydePark

Nie odczekałeś aż szpachlówka dobrze zwiąże. Pozostaje ponowne szlifowanie na gładko, podkład i malowanie.

0
  • #28 13 Kwi 2018 17:27
    pitrus69
    Poziom 12  

Czekałem około godziny i wtedy ręcznie szlifowalem pierwsze 120 później 320 ale i tak i tak zostawala na papierze taka warstwa szpachli takie jak by grudki i robiły mi dziury.

0
  • #29 14 Kwi 2018 20:59
    pitrus69
    Poziom 12  

Dzisiaj pomalowalem ten kawałek maski efekt po położeniu bazy był w miarę ok jak by nie to że po położeniu bazy wyszły wszystkie niedoskonałości położonej szpachli ale to jeszcze można przebolec. Gorzej jak położyłem lakier redcar clear-c dokładnie taki. Położyła chyba z 4 jak nie 5 warst. Nie ma tego efektu takiego ładnego sliskiego gładkiego efektu jaki jest po położeniu lakieru a taki pod ręką czuć mat. I też to tak wygląda a i widać takie przebarwienia za każdą warstwa lakieru przebarwienia wychodziły gdzie indziej. Myślałem że jak położę kilka to to zniknie ale niestety nie. Nie wiem co teraz myślę by to potraktować papierem 2500 na mokro o lekko bez nacisku szlifować. Dodatkowo później wezmę to ręcznie wypoleruje bo szlifierki oscylacyjnej nie posiadam.
    Dodaje zdjęcie trochę wstyd ale no cóż jak się chce robic po kosztach to nie ma co liczyć na cuda. Te miejsce po taśmie myślę że pod papierem ściernym zginie.
    Tu widać dokładnie te przebicia po lakierowaniu.

0
  • #30 14 Kwi 2018 21:21
    markutek87
    Poziom 9  

Nie chcę Cię straszyć ale wyjdzie lipa. Po zamalowaniu do taśmy będzie strasznie widać "schodek" na lakierze i przejście kolorów. Tak jakbyś nożem odciął, raczej tego nie zgubisz. Dokup jeszcze spray, zamatuj papierem, pomaluj jeszcze parę warstw żeby odcień był równy, a na koniec bezbarwny w sprayu i poleruj. 1000 a później pastą polerską. Będzie jako tako.

0