Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Okap Akpo Zefir, sterownik Geco G312.02-3B2 - Oświetlenie nie działa

10 Kwi 2018 01:23 2199 3
 • Poziom 2  
  Witam
  Po 4 latach bezproblemowej pracy okap Akpo Isla Zefir odmawia współpracy.
  Objawy:
  Włączenie oświetlenia (niezależnie czy z pilota czy z przycisku) powoduje gwałtowne przygaśnięcie ledów na panelu i problemy ze sterowaniem prędkością wentylatora.
  Jeśli oświetlenie jest wyłączone wentylator i jego sterowanie pracują normalnie.
  Wymontowałem sterownik. W środku siedzi Geco G312.02-3B2. Podłączyłem sterownik poza okapem. Przekaźnik oświetlenia jest opisany jako 12V. Po podaniu takiego napięcia działa bez zarzutu. Jednak sterownik nie jest w stanie takiego napięcia podać. Przy wylutowanym przekaźniku na stykach zmierzyłem niecałe 8V jednak kiedy przekaźnik znajduje się na miejscu i pracuje napięcie spada do około 5V i przekaźnik nie jest w stanie realnie połączyć obwodu przez co światło się nie uruchamia.
  Intuicja laika podpowiada mi, że układ odpowiedzialny za zasilanie prądem stałym w jakiś sposób po tylu latach się zużył i nie wyrabia. Przez co napięcie w obwodzie spada po kliknięciu włącznika oświetlenia, co z kolei powoduje problemy ze sterowaniem nawiewem, bo zajmuje się tym ten sam układ scalony.

  Przeszukałem już forum na okoliczność tego sterownika i jedyne podobne problemy wynikały z upalonego triaka. Jednak moja sytuacja jest zgoła odwrotna niż zgłaszane przez tamtych wątkotwórców. Po pierwsze okap miał oświetlenie led oryginalnie od samego początku. Nigdy nie zmieniałem w nim żadnej żarówki. A po drugie u mnie światło nie świeci cały czas a przeciwnie, nie chce się włączyć.
  Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych uszkodzonych ścieżek lub elementów.
  Okap Akpo Zefir, sterownik Geco G312.02-3B2 - Oświetlenie nie działaOkap Akpo Zefir, sterownik Geco G312.02-3B2 - Oświetlenie nie działa
  Pytanie: czy jest jakiś najbardziej oczywisty element w tym układzie, który należałoby w pierwszej kolejności sprawdzić/wymienić?
  Ewentualnie czy gdzieś można zakupić cały moduł sterownika?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Moderator
  jakubfk napisał:
  Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych uszkodzonych ścieżek lub elementów.
  Szanowny kolego jakubfk na oko to można oceniać np. urodę :D , a Ty po prostu zmierz miernikiem oba kondensatory lub je wymień (foto) :D
  Okap Akpo Zefir, sterownik Geco G312.02-3B2 - Oświetlenie nie działa
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 2  
  Kondensator 22nF pokazał 20.23 nF, a 470nF pokazał 297nF. Dla pewności faktycznie wymienię oba :-) Dam znać czy rozwiązało problem.
 • Poziom 2  
  Wymiana tych dwóch nie pomogła. Na szczęście poszedłem za ciosem i sprawdziłem też ten trzeci 1µF. Po jego wymianie problem znikł jak ręką odjął. Napięcia wróciły do normalnego poziomu. Przekaźnik działa, a światła świecą.
  Dzięki za pomoc :-)