Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] VW Bora 1.9 TDI - Nie działające wentylatory VW BORA 1.9 TDI

Krystian1909 10 Apr 2018 11:04 3438 7
    Krystian1909
    Level 11  
    Dzień dobry!

Od czasu gdy wymieniłem termostat i przepłukałem cały obieg płynu chłodzącego w okresie zimowym (bo nie mógł dobić do 90 stopni) do połowy lutego wszystko grało. Teraz gdy temperatury na dworze biją już do 20 stopni boję się jechać w dłuższą trasę żeby nie zatrzeć silnika.

Sprawa wygląda następująco. Temperatura płynu chłodzącego dochodzi wyłącznie do 90 stopni i nie więcej, jednak wiatraki (wentylatory) pod maską po osiągnięciu powyższej temperatury nie włączają się. Z tego co wiem (bo poczytałem troszkę w internecie) o ile wszystko jest sprawne, wentylator powinien uruchomić się na I bieg i ochładzać wodę/płyn w chłodnicy przy 90 stopniach, natomiast po osiągnięciu 110-120 stopni powinien włączyć się II bieg.

Przy takich objawach zdążyłem sprawdzić bezpieczniki, były troszkę zaśniedziałe przy aku. Powyższe wymieniłem. Wyczytałem gdzieś że pod aku mogą być przegnite kable i w ten sposób mogły się naderwać i nie doprowadzać prądu. To też sprawdziłem i wygląda to dobrze. Kwestia czujnika wentylatora...

Czy ktoś z Was mógłby mi podesłać zdjęcie albo szkic na którym znajduje się to ustrojstwo warte 30 zł ?
    Podejrzewam że to może być winowajcą, lecz nie mogę się dopatrzeć gdzie siedzi takie cudo.

Dodam tylko że z mechaniką mam mało do czynienia i pewnych rzeczy dopiero co się uczę.
    kucharmk1987
    Level 8  
    Witam. w Chłodnicy silnika masz czujnik do którego dochodzi 3 pinowa kostka grubymi przewodami. znajduje sie od strony kierowcy. odepnij ją i rób mostki miedzy przewodami na włączonym zapłonie.
    jak ruszą wentylatory to grzej go na postoju w okolice 100 stopni. tylko pamietaj wpiąc wtyczke w czujnik. ciezko na obrotach biegu jałowego zagrzac go do takiej temp. wiec trzymaj ok 2500 orb.
    Krystian1909
    Level 11  
    Jak mniemam to będzie ta kostka? VW Bora 1.9 TDI - Nie działające wentylatory VW BORA 1.9 TDI
    kucharmk1987
    Level 8  
    tak dokładnie ta
    Staszek49
    Level 35  
    Sprawdź bezpieczniki od "wiatraków", które znajdują się pod "dekielkiem" na akumulatorze. W przypadku uszkodzonych bezpieczników należy założyć o tych samych parametrach.
  • Helpful post
    nikusert
    Level 40  
    Witam .
    Temperatura 90° ,to nic szczególnego.
    Przy tej temperaturze wentylator się nie włączy( u mnie tak jest).
    Posiadam również Borę z silnikiem TDI, i czy jadę w trasie ,czy po mieście ,temperatura idealnie stoi na 90°.
    Krystian1909
    Level 11  
    @nikusert

Wierze że masz większą wiedzę niż ja dlatego zostawię to tak jak jest dopóki temp. w chłodnicy nie przekroczy magicznej 90-siątki.

<Temat do zamknięcia>
    Krystian1909
    Level 11  
    @nikusert

Wierze że masz większą wiedzę niż ja dlatego zostawię to tak jak jest dopóki temp. w chłodnicy nie przekroczy magicznej 90-siątki.

<Temat do zamknięcia>

Dodano po 3 [minuty]:

Problem został rozwiązany przy pomocy kolegi z forum. Stwierdził że wentylatory nie powinny włączać się przy temp. 90 stopni więc wygląda na to że samochód pracuje normalnie.