Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stuttering - uciążliwy stuttering na youtube

IDareKI 10 Kwi 2018 12:52 621 27
  • #1 10 Kwi 2018 12:52
    IDareKI
    Poziom 7  

Witajcie

Zauważyłem, że niezależnie od przeglądarki występuje u mnie dość uciążliwy dla oka stuttering na YouTube. Nagrałem ten efekt na poniższym filmiku:

Przeinstalowałem flasha, próbowałem kilku przeglądarek, w chrome wyłączyłem przyspieszenie sprzętowe - nic nie pomaga. Bardzo proszę o pomoc. Komputer jest nowy i nie występuje throttling.

EDIT: problem występuje również na innych odtwarzaczach online, również po ściągnięciu filmiku na dysk obserwuje taki efekt jak powyżej

Konfiguracja:

Intel Core i5-8400
    GeForce GTX 1060 JetStream 6GB
    Płyta Główna Gigabyte Z370 HD3P
    Pamięć G.Skill Aegis DDR4 2x8GB
    Windows 10

0 27
  • #2 10 Kwi 2018 14:57
    safbot1st
    Poziom 43  

Podaj model PSU. Czy lampka dysku miga na przycięciach?
    Zamieść widok na SMART z programu Crystal Disk Info.
    Problem mój osobisty polega na tym, że na moim dziadowskim laptopie wszytko przycina, ale domyślam się, że to te "mikro" przycięcia - innymi słowy obraz nie jest 100% płynny.
    Co dziwi, że YT odtwarza filmy z pomocą CPU, a te ściągnięte na dysk już ze wspomaganiem GPU - objaw nie powinien się "powielić".
    No i mam nadzieję, że nie sprawdzasz wciąż na tym samym filmie, bo film nieumiejętnie skompresowany będzie ciął zawsze i wszędzie.
    Napisz jeszcze, czy w niższej rozdzielczości → 720p, 480p jest ten sam problem.
    Nareszcie sprawdź, czy w ogóle działa akceleracja 3D ze strony GTX 1060 oraz, czy wymiana sterowników coś daje, tudzież "mieszanie" w NV Control Panel odnośnie video.
    Kolejno - do sprawdzenia obciążenie CPU.
    W "jednym" worku przekażesz info o działaniu tego PC uruchamiając test OCCT i HWinfo jednocześnie (sensors only). Po teście zamieść widok na HWi (kolumny powiela się strzałkami na dole).
    Do tego Process Explorer z listą wg. użycia CPU. Na razie tyle. ;)
    No może jeszcze szybki test na bootowalnym linuxie:
    https://linuxiarze.pl/download_puppy
    do przygotowania pena bootowalnego → Rufus:
    http://www.programosy.pl/program,rufus.html

0
  • #3 10 Kwi 2018 15:53
    IDareKI
    Poziom 7  

- Model PSU - Corsair RM550X 550W
    - Z tego co widzę lampka dysku nie miga
    - Zrzuty z Crystal Disk Info (SSD i HDD)
    Stuttering - uciążliwy stuttering na youtubeStuttering - uciążliwy stuttering na youtube
    - Przy 480p taki sam efekt, sprawdzałem na kilku filmach i tam gdzie jest scena gdzie kamera przejeżdża np. "od prawej do lewej" występują takie dziwne przycięcia, ogólnie podczas przejazdów kamery. Bawiłem się w panelu, ale przestawianie ustawień nic nie daje.
    - Test w OCCT trwał przez około 2,5 minuty, mam nadzieję, że to wystarczy. Poniżej zrzuty z HWinfo
    Stuttering - uciążliwy stuttering na youtubeStuttering - uciążliwy stuttering na youtubeStuttering - uciążliwy stuttering na youtube
    - Process Explorer (dałem tylko te, które mają jakiekolwiek wartości - tyle wystarczy?)
    - Na bootowalnym linuxie ten sam efekt

0
  • #4 10 Kwi 2018 16:14
    safbot1st
    Poziom 43  

IDareKI napisał:
    - Na bootowalnym linuxie ten sam efekt

Czyli problem jak już, to sprzętowy, nie programowy.
    Zamieść jeszcze tak samo HWi po teście GPU w OCCT.
    Poczytaj co to screen tearing i napisz, czy o to chodzi. Jak pisałem, borykam się z przycinaniem u siebie i nie umiem "podejrzeć" prawidłowo objawu.

0
  • #5 10 Kwi 2018 16:45
    IDareKI
    Poziom 7  

Nie mogę uruchomić testu GPU - wyrzuca mi "stopped user cancelled" mimo że nic nie ruszałem.

Screen tearing to raczej nie jest tylko po prostu stuttering - nie rozrywa mi się obraz tylko jakby klatkuje.

EDIT: ustawiłem w teście DirectX9 zamiast 11, test 3-minutowy

0
  • #6 10 Kwi 2018 17:01
    safbot1st
    Poziom 43  

Ja we wskazaniach nic złego nie widzę. Niech się wypowie ktoś z normalnym PC, kto obejrzy filmik.
    Ogólnie to ciekawe, że udało Ci się to nagrać. Zwykle wskazuje na jakiś problem z GPU.
    Jak masz gdzie, to kartę przetestuj w innym PC. Jeśli będzie to samo - będziesz miał kierunek w którym trzeba iść.

0
  • #7 10 Kwi 2018 20:28
    jarrod
    Poziom 16  

IDareKI napisał:

EDIT: problem występuje również na innych odtwarzaczach online, również po ściągnięciu filmiku na dysk obserwuje taki efekt jak powyżej

Skoro tak, to może ten film (tzn oryginał na youtube) tak po prostu ma. Podaj link, zobaczymy u siebie.
    Zresztą, nie oczekuj od nagrań z youtube z 25 klatkami na sekundę super płynności.

0
  • #8 10 Kwi 2018 20:31
    IDareKI
    Poziom 7  

https://www.youtube.com/watch?v=W86cTIoMv2U

Scena z nagrania od około 0:42

EDIT: Zrobiłem mały test i podłączyłem monitor do laptopa - na laptopie obraz zdecydowanie płynniejszy niż na monitorze. Tylko jeśli to problem po stronie monitora to jak udało mi się to ująć na nagraniu?

0
  • #9 10 Kwi 2018 21:15
    safbot1st
    Poziom 43  

? A jak na podłączonym monitorze oglądasz nagranie to jak jest?

0
  • #10 10 Kwi 2018 21:18
    IDareKI
    Poziom 7  

Może jaśniej napiszę:

Podłączyłem monitor do laptopa i puściłem na nim filmik z linku. Na laptopie obraz był płynny a na monitorze ścinał jak na nagraniu (na innym komputerze na odtwarzanym nagraniu też jest stuttering). Zastanawiam się tylko - skoro jest to problem monitora a nie sprzętu to wychodzi na to, że program nagrywa to co wyświetla monitor a nie to co podaje sprzęt?

I jeżeli to problem monitora to nie wiem czy jestem w stanie go jakoś ustawić żeby pozbyć się stutteringu czy muszę teraz kombinować z innymi kablami itd.

0
  • #11 10 Kwi 2018 21:23
    safbot1st
    Poziom 43  

safbot1st napisał:
    No i mam nadzieję, że nie sprawdzasz wciąż na tym samym filmie, bo film nieumiejętnie skompresowany będzie ciął zawsze i wszędzie.

A żeś film wybrał. No jasne, że tnie na 0:40. :)

0
  • #12 10 Kwi 2018 21:38
    IDareKI
    Poziom 7  

Ale tak jak pisze - na laptopie (17,3 cala, 1600x900) nie występuje takie "cięcie" jak na monitorze (24,5 cale, 1920x1080). Nie wiem może to kwestia rozdzielczości ekranu?

0
  • #13 10 Kwi 2018 21:45
    icosie
    Poziom 27  

Witam

W jakim trybie masz wyświetlanie ekranu?

Duplikacja, dzielenie ekranu czy tylko monitor zewnętrzny ?

Przy duplikacji masz bardziej obciążoną kartę, dlatego wydaje się to bardziej skokowo. Teraz odpaliłem filmik we wszystkich trzech trybach i faktycznie przy duplikacji, a szczególnie przy rozszerzeniu ekranu, gdy co było na laptopie jeszcze coś wyświetlane.

Moim zdaniem to przez nagrany materiał, trzeba sprawdzić w wymagających grach, jeżeli będzie się powtarzać poszukamy dalej. W tym przykładzie winna jest jakość wideo.

Pozdrawiam

0
  • #14 11 Kwi 2018 12:12
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 27  

safbot1st napisał:
    safbot1st napisał:

A żeś film wybrał. No jasne, że tnie na 0:40. :)

No nie wiem. U mnie ładnie odtwarza, a sprzęt mam słaby jak na obecne standardy.

0
  • #15 11 Kwi 2018 23:33
    310artur
    Poziom 43  

Ten monitor to nie ma jakiś bajeranckich funkcji typu synchronizacje (fresync czy jak to się zowie) albo innych funkcji typu bajerkolor, upiększanie, turbodynamika itp? Podpięty to on jest jakim kablem? HDMI? Jeśli tak spróbuj DVI.

0
  • #16 14 Kwi 2018 17:50
    Tubelerczyk
    Poziom 11  

U mnie odtwarza płynnie, a sprzęt mam zdecydowanie słabszy.

Uruchom odtwarzanie tego filmu i kliknij na tym filmie prawym przyciskiem myszy, następnie z menu kontekstowego wybierz polecenie Statystyki dla nerdów - w lewym górnym roku powinny wyskoczyć statystyki. Gdy wideo zacznie się jąkać zrób zrzut ekranu i daj go tutaj.

Kombinowanie z Flash Player'em nic nie da, bo youtube używa już HTML5. W celu sprawdzenia czy przeglądarka używa na yputube HTML5 przejdź na stronę https://www.youtube.com/html5. Powinno to wyglądać tak:

0
  • #17 15 Kwi 2018 19:37
    IDareKI
    Poziom 7  

Zrzut z tych statystyk na scenie z drzewem tak wygląda:

Wspomniane ustawienia mam tak samo jak na screenie

@310artur podłączyłem kablem DP (przestawiłem też odświeżanie na 75Hz) i wyłączyłem funkcje o nazwie Overdrive, chyba jest trochę lepiej

0
  • #18 15 Kwi 2018 19:41
    safbot1st
    Poziom 43  

FPS 25. Dropped = 0, czyli GPU 100% klatek wyrenderowało.

0
  • #19 15 Kwi 2018 20:28
    Tubelerczyk
    Poziom 11  

To musi być coś w ustawieniach sterownika NVIDIA. Gdybyś mógł je podać.

0
  • #20 15 Kwi 2018 20:30
    safbot1st
    Poziom 43  

@Tubelerczyk Już sugerowałem:

safbot1st napisał:
    czy wymiana sterowników coś daje, tudzież "mieszanie" w NV Control Panel odnośnie video.

Cóż, zniknęło "w tłoku". Inwencja autora = 0. To zobaczmy screeny.

0
  • #21 15 Kwi 2018 22:47
    310artur
    Poziom 43  

Ten akurat filmik nie jest w dynamicznych momentach 100% płynny. Normalnie bym pewnie nie zwracał uwagi ale jak to kiedyś napisano szukajcie a znajdziecie.
    https://www.youtube.com/watch?v=j5-yKhDd64s
    Proponuje jako testowe wideo to w 1080p. Jak nie lubisz Eminema wyłącz po prostu dźwięk. Jakość wideo jest dobra w tym teledysku.
    Upierałbym się przy synchronizacji. Spróbuj może jakieś adaptacyjnej (wymuś). Coś się dzieje w komunikacji monitor-PC.

0
  • #22 16 Kwi 2018 21:54
    IDareKI
    Poziom 7  

@safbot1st co proszę? Szukam pomocy a nie piszę wiersz żeby mówić o inwencji, nie znam przyczyny i nie potrafię jej zdiagnozować na tyle by mieć inwencje.

Zmieniałem vsync i potrójne buforowanie, przeinstalowywałem sterowniki, ale nadal nie jest idealnie. Zmieniłem też kabel na DP i ustawiłem rozdzielczość na tą z 75Hz.

@Tubelerczyk

Stuttering - uciążliwy stuttering na youtubeStuttering - uciążliwy stuttering na youtube

@310artur

W 3:04 jak jest ta scena spadania to jestem w stanie zauważyć lekkie "przycinanie" (na tych gruzach). Tak to wydaje mi się ok.

0
  • #23 16 Kwi 2018 21:59
    safbot1st
    Poziom 43  

Wybacz, jeśli zanadto się "przychrzaniłem". Zmieniasz ustawienia 3D, a mi chodziło o Video.
    Zobacz na drzewko po lewej. Pod 3D Stereoscopic masz 2 pozycje w drzewku Video:

0
  • #24 16 Kwi 2018 22:04
    IDareKI
    Poziom 7  

Jeśli chodzi o tę zakładkę to nie mogę nic w niej zmienić:

0
  • #25 16 Kwi 2018 22:12
    safbot1st
    Poziom 43  

@IDareKI Ja Ci dałem przypadkowe okno NVCP, a chodziło mi o panel po lewej.
    Ten, który nagminnie ucinasz. ;) → drzewo z wyborem opcji:

0
  • #27 16 Kwi 2018 22:45
    safbot1st
    Poziom 43  

Jak widać masz pewne opcje manewru - choćby usuwanie przeplotu wyłączyć. Ja tylko pokazuję, że coś takiego jest i gdzie. Jak piszą na górze - zmieniać podczas emisji video dla rozpoznania różnic. Rdzeń NV obsługuje dekodowanie sprzętowe video i od niego dużo zależy w kwestii wyświetlania tegoż. Są i inne opcje w NVCP - wszystko oczywiście trzeba eksperymentalnie ustawiać pod daną sytuację i sprzęt.

0
  • #28 19 Kwi 2018 22:07
    Tubelerczyk
    Poziom 11  

Na tej karcie graficznej nie powinieneś mieć takich problemów. W ustawieniach sterownika zmień tylko tą opcję Synchronizacja pionowa z Adaptacyjna, na Użyj ustawień aplikacji 3D. Nie naprawi to problemu, ale w przyszłości unikniesz problemów z grami.
    Wrzuć jeszcze screen sekcji Zmiana rozdzielczości.

0