Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DELL Latitude e7450 - Praca na baterii, ekran gaśnie na chwilę, reset sterownikó

ice29 10 Kwi 2018 15:35 531 14
  • #1 10 Kwi 2018 15:35
    ice29
    Poziom 4  

Ekran „od czasu do czasu” robi się czarny, obraz i podświetlenie początkowo nie działają, nic się nie wyświetla (czyli ekran się wyłącza), następnie ekran i podświetlenie się włączają, a potem następuje przywrócenie obrazu. Wszystkie wtyczki w przeglądarce internetowej wymagają restartu. Ekran gaśnie, czyli matryca monitora robi się czarna, czego nie rejestrują programy nagrywające pulpit. Usterka występuje dosyć losowo, najczęściej podczas odtwarzania filmów, stream-ów internetowych i np. dodatkowej pracy (przeglądanie Internetu) itp. Testy diagnostyczne (dedykowane Dell-a i ePSA) nic nie wykazały. Usterka występuje przy pracy na baterii a nie na zasilaniu z sieci.
    Próby rozwiązań:
    Z problemem walczyłem kilka miesięcy rok temu, teraz postanowiłem wrócić do tematu.
    Technik wymieniał części już około 4 razy (RAM, chłodzenie, płyta główna, dysk), laptop był też w serwisie stacjonarnym i naprawa nic nie dała (o ile pamiętam wymieniona została tam też matryca). Wymieniony został dysk twardy a system Windows zainstalowany został od zera, z zewnętrznego nośnika. Instalowany był system Windows 8.1 oraz 10 (obecnie).
    Wielokrotne naprawy serwisowe (na gwarancji, oficjalny serwis) nie pozwoliły zlokalizować i wyeliminować usterki.
    Po jednej wymianie części próbowałem wyłączyć tymczasowo karty graficzne (na zmianę), ale w obu przypadkach pojawiał się czarny ekran. W przypadku wyłączenia karty NVIDIA GeForce 840M błąd wystąpił taki jak zawsze - na chwile czarny ekran i reset przeglądarki. W przypadku wyłączenia karty Intel HD Graphics 5500 po błędzie dodatkowo rozjechała się jeszcze rozdzielczość, a ponadto po chwili pojawił się niebieski ekran.
    BIOS był aktualizowany do najnowszej wersji (styczeń 2018).
    Zgodnie z zaleceniami technika regulowałem napięcie (bez baterii przytrzymać przycisk włączenia 30 sekund i włączyć komputer na zasilaczu).

DELL Latitude e7450
    01- płyta główna SVC,PLN,TRPM,I75600U,D
    02- Intel Core i7-5600U 2,6GHz / 4MB CACHE / 3,2GHz TurboCache
    03- DUAL IN-LINE MEMORY MODULE, 8GB, 1600, 2RX8, 4G, DDR3L, S
    04- NVIDIA GeForce 840M i dedykowana Intel HD Graphics 5500, dedykowana pamięc grafiki 2gb
    05,06- DELL 6C3W2 Indoor 90W
    Input current 1.5
    Input voltage 100-240
    Input frequency 50/60
    Output power 90 W
    Output voltage 19.5 V
    Output current 4.62 A
    07- Wymieniane, fabrycznie nowe
    08-
    Dysk Samsung SSDR,512G,S3.
    Matryca 14.0'' FULL HD IPS Wersja Bezdotykowa, 1920x1080 ANTYREFLEKSYJNA
    09- Windows 10 x64
    10- jak w punkcie 7, więc raczej nie dotyczy ale Avast
    11-12- Opisane wyżej, brak konkretnego kodu błędu

Czy ktoś ma może jakąś poradę? Przeszukałem wiele podobnych wątków, reklamowałem wielokrotnie urządzenie i ciągle usterka mi dokucza.

0 14
  • #2 11 Kwi 2018 15:46
    WotiXoN
    Poziom 3  

Masz aktualne sterowniki do karty/kart graficznej/nych?

0
  • #3 11 Kwi 2018 15:52
    ice29
    Poziom 4  

Tak. Instalowałem najnowsze, przywracałem też starsze wersje sterowników.

0
  • #4 11 Kwi 2018 22:10
    zibq
    Poziom 27  

Wydaje mi się, że gdyby problem był rozwiązywalny to serwis by go już rozwiązał.
    Moim zdaniem zachowanie takie występuje podczas kiedy system przełącza sobie karty graficzne na potrzeby oszczędzania energii. Z tego co czytam to ten model ma przełączanie grafik zarządzane wyłącznie programowo. Sprawdź jeszcze czy w sekcji Video nie masz opcji wyłaczenia technologii Optimus lub "Switchable Graphics".
    Czy sprawdzałeś jak się zachowuje gdy obraz jest tylko na monitorze zewnętrznym?
    Temat ciekawy, ale moim zdaniem powinieneś walczyć o wymianę na model wolny od wad. Szczególnie po tylu podejściach do naprawy tej samej usterki.

0
  • #5 11 Kwi 2018 23:51
    ice29
    Poziom 4  

Od kiedy zacząłem zwracać uwagę na szczegóły występowania tej usterki (czyli od około roku) to problem wystąpił tylko na baterii i tylko przy pracy bez dodatkowego monitora. Inna sprawa, że gdy już podłączam do niego kilka monitorów to też podpinam zasilacz ;). Po pierwszej serii napraw próbowałem powalczyć o wymianę modelu jednak wtedy obsługa techniczna odmówiła i ucieła temat zabierając komputer do serwisu stacjonarnego, kilkudniowa naprawa jak się później okazało nic nie dała.
    W sekcji video nie widzę niestety takich ustawień... Sam pomysł faktycznie brzmi sensownie, jednak test który zrobiłem, czyli wyłączenie na zmianę kart graficznych (tak by w użyciu pozostała tylko jedna) chyba trochę wyklucza tę opcję.

Edit:
    Chociaż chyba znalazłem odpowiednik tego typu ustawień dla mojego przypadku, cytując:
    Kliknij na pulpicie prawym przyciskiem myszy
    Kliknij Panel sterowania NVidia.
    Kliknij opcję Zarządzaj ustawieniami 3D w menu po lewej stronie
    Kliknij listę rozwijaną Preferowany procesor graficzny na karcie Ustawienia ogólne
    Wybierz z listy opcję Wysoce wydajny procesor NVIDIA

0
  • #6 12 Kwi 2018 08:25
    zibq
    Poziom 27  

Testuj, ustawienie w panelu sterowania NVidia ma większą szansę działać niż wyłączenie karty w Menadżerze Urządzeń. To "automagiczne" przełączanie grafik nigdy chyba nie działało dobrze.
    Ja kojarzę to z przypadkami kiedy przy pracy z zewnętrznym monitorem (matryca zamknięta) nie pokazywał się prompt do wpisania pinu Bitlocker. Pomagało wyłączenie tego cuda w bios.

0
  • #7 12 Kwi 2018 08:58
    lisek
    Spec od monitorów

Piszesz ,że problem pojawił sie ok. roku (wstecz) i tylko podczas pracy na Aku.
    * na samym zasilaczu nie ma w/w objawów
    *czy z podł. Aku i zasilacz > Aku jest ładowane?
    * Aku jest "rozpoznawane" w Bios

:?: czy to było związane z przejściem na Win10.
    - te modele Latitude E7450 (Compal LA- A961P Rev.1.0) były dedykowane pod W8/W7 / kbc: MEC 5085-LZY

0
  • #8 12 Kwi 2018 09:41
    ice29
    Poziom 4  

lisek napisał:
    Piszesz ,że problem pojawił sie ok. roku (wstecz) i tylko podczas pracy na Aku.
    * na samym zasilaczu nie ma w/w objawów
    *czy z podł. Aku i zasilacz > Aku jest ładowane?
    * Aku jest "rozpoznawane" w Bios

:?: czy to było związane z przejściem na Win10.
    - te modele Latitude E7450 (Compal LA- A961P Rev.1.0) były dedykowane pod W8/W7 / kbc: MEC 5085-LZY

- na samym zasilaczu oraz na zasilaczu i włożonej baterii nie wystąpiła ta usterka (a przynajmniej od kiedy zacząłem zwracać uwagę, że występuje tylko podczas pracy na samej baterii)
    - tak, ładuje się normalnie
    - na Win8 również był ten problem
    - wydaje mi się, że jest rozpoznawalne ale sprawdzę jeszcze jak to wygląda w BIOSie po ostatnich zmianach/naprawach
    zibq napisał:
    Pomagało wyłączenie tego cuda w bios.

Czyli spróbuję jeszcze znaleźć i wyłączyć to w BIOSie a nie tylko w panelu Nvidi.

0
  • #10 13 Kwi 2018 22:53
    ice29
    Poziom 4  

Potwierdzam, wygląda na to, że niestety nie ma opcji wyłączenia tej funkcji w BIOSie.

0
  • #11 21 Kwi 2018 16:03
    ice29
    Poziom 4  

I niestety problem dalej występuje, ta zmiana nie pomogła... Zastanawiam się nad wymianą baterii, może w niej tkwi problem?

Niestety 2 lata mailowania i napraw serwisantów Della i problem nie został rozwiązany, trochę już nie wiem co z tym zrobić. Za rok wygasa gwarancja i zostanę z wadliwym laptopem.

0
  • #12 22 Kwi 2018 20:28
    zibq
    Poziom 27  

Nie sądzę aby to była bateria, bardziej układ przełączania zasilania. Co prawda piszesz o wymianie płyty, ale z moich kontaktów z serwisem Della w większości przypadków do wymiany dostawali płyty 'refurbished' - często nie w pełni sprawne.
    Skupił bym się jednak jeszcze na czym innym.
    Najnowsza wersja A19 bios jest z lutego. Piszesz, że masz ze stycznia?
    Sprawdź, podaj wersje i daty bios oraz sterowników do obu kart graficznych. Zwróć uwagę czy do Twojego dysku nie ma aktualizacji firmware lub podaj aktualny firmware i model.
    To także ważne, dostaliśmy kiedyś partię laptopów które się wywracały - Dell wymienił w nich dyski SSD na innego producenta i problem ustał.

0
  • #13 28 Kwi 2018 19:17
    ice29
    Poziom 4  

Tak, mam A19 z lutego faktycznie.
    Poza tym w ciągu ostatnich dwóch lat często aktualizowałem sterowniki, np. jak wychodziły nowe, a problem ciągle występował, więc wątpię by to w nich problem.
    Po ostatniej wymianie dysku i innych komponentów aktualnie mam takie sterowniki kart graficznych:
    Intel z16.10.2017: wersja 20.19.15.4835
    NVIDIA z 09.10.2017: wersja 23.21.13.8795
    Dysk to Samsung SSD PM871 mSATA 512GB, sterownik faktycznie jest dosyć stary, pobrałem coś takiego:
    https://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsdt1/drivers/driversdetails?driverId=RYMD3
    Jednak jak po chwili zobaczyłem to inna wersja dysku 851, a nie 871. Póki co dla mojego modelu nie widzę nic nowszego.

Ostatnia odpowiedź Della to, że mogą mi zlecać robienie tych samych testów (co nic nie da) i zlecać wymianę tych samych komponentów... aż do końca gwarancji.

0
  • #14 06 Lip 2018 00:12
    ice29
    Poziom 4  

Coż, temat wałkowany z serwisem Della 2 lata, tutaj też niestety nie znalazłem wskazówek, które pomogłyby wyeliminować usterkę... Niestety wątek chyba nierozwiązywalny.
    Następnym razem chyba trzeba wybrać inną markę.

0
  • #15 06 Lip 2018 02:03
    lisek
    Spec od monitorów

Ten model oraz ten cpu niskonapięciowy (Broadwell-ULT)
    i7-5600U (SR23V) For Dell Latitude E7450 (Late 2014)
    DP/N: 0KVR03 KVR03
    płyta : ZBU11 LA-A963P rev.1.0
    dedicated
    GPU: (NVIDIA GeForce 840M) ( N15S-GT-S-A2)
    Memory Type: DDR3L
    kbc MEC 5085-LZY
    BIOS: UC2+UC3
    UC2 - 25Q64FVSIQ
    UC3 - 25Q32FVSIQ
    UV9 - 25L1006E

Płyta LA-A961P does not have GPU
    "podobny" SM to Compal_LA-A971p_r0.3 / kbc na LA-A901p BQ777)
    MEC5085 jest na LA-A914
    DELL Latitude e7450 - Praca na baterii, ekran gaśnie na chwilę, reset sterownikó

Zrób próbę na samym AKU I system Linux (samostartujacy z płyty lub z USB, opisywano na forum)
    AKU masz org. Dell ?!
    Jest Aku wykrywane prawidłowo?
    Service tag jest obecny i jest Ok.?

p.s
    Na platformie ( LA-6561P) podobny efekt dawał brak sygnału DGPU_DELECT (zanik) z kbc.
    U46 (ECE5028-lzy) z pin.B14 napięcie 3.3V podawane jest na U84 (pin.17) oraz U85 (pin.54)
    Te dwa układy odpowiadają za przełazcanie grafik : Disc i z cpu.
    Popatrz jak masz u Siebie

0