Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

chlodziarka do wody akwarium

Bozek886 10 Apr 2018 18:08 1656 19
    Bozek886
    Level 7  
    dzień dobry Wszystkim.
    Mam akwarium w którym jest 300 litrów wody o temperaturze +- 30 stopni C, a potrzebuję 22stopni. Z racji tego, że fabryczne chłodziarki kosztują majątek postanowiłem spróbować zrobić coś samodzielnie z ogniw Peltiera. z grubsza całość miała by wyglądać tak:
    Profil aluminiowy 100x20x tyle ile będzie trzeba. przez profil będzie płynąć woda z akwarium. obieg będzie wymuszany przez pompkę 1200l\h.
    do profilu przykleję ogniwa, a do nich radiator i wentylatory... za sterowanie będzie odpowiadał termostat akwarystyczny z sondą w akwarium. Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w sprawach elektroniki, dlatego postanowiłem zapytać Was
    Chciałbym użyć ogniw o takich parametrach:
    Ogniwo Peltiera 12V 136W TEC1-12715
    Dane techniczne:
    - model: TEC1-12715
    - wymiary: 40x40x4mm
    - napięcie zasilania: 12V (max 15V)
    - moc max.: 136W
    - długość przewodu: ok 20cm

1) Czy to w ogóle ma sens?
    2) ile takich cudeniek było by potrzebne
    3) czym to zasilić
    olekt2002
    Level 30  
    Bozek886 wrote:
    Mam akwarium w którym jest 300 litrów wody o temperaturze +- 30 stopni C

Skąd taka temperatura?
    funak
    Level 24  
    Sprawność ogniwa peltiera jest stosunkowo nieduża, zatem ogromnie dużo energii musiałbyś dostarczyć, aby wychłodzić tyle wody. Temperatura 30 stopni to spora temperatura, skąd taka temperatura Ci się bierze? Pytam, bo jeśli temperaturę otoczenia masz mniejszą, to może zastosować wymiennik ciepła z dodatkowym zbiornikiem wody która by krążyła poza akwarium. Opisz, skąd bierze Ci się 30 st.
    vodiczka
    Level 43  
    olekt2002 wrote:
    Skąd taka temperatura?
    Zapewne z upałów i mieszkania bez klimatyzacji. U mnie w mieszkaniu, latem często trzyma +28°C. :cry:

Obniżka temperatury 300l wody o 8°C w ciągu 1h wymaga chłodziarki o mocy cieplnej 2,8kW przy założeniu braku wymiany ciepła pomiędzy wodą i powietrzem.
    Innej (mniejszej) mocy potrzeba aby utrzymać temp. wody na poziomie 22°C przy temp. otoczenia ok. 30°C.
    Dokładne obliczenia są możliwe przy znajomości współczynników wymiany ciepła przez ściany akwarium ale można oszacować tę moc mierząc czas w jakim temperatura w akwarium zmieni się o np. 1°C przy znanej różnicy temperatur wody i powietrza.
    olekt2002
    Level 30  
    vodiczka wrote:
    Zapewne z upałów i mieszkania bez klimatyzacji.

Tyle, że mimo takich upałów i temperatur w mieszkaniu woda w akwarium zawsze będzie chłodniejsza o 2-3 stopnie. Uwierz, wiem co piszę, posiadam podobne akwarium.
    Bozek886
    Level 7  
    Nie mieszkam w Polsce... te 30 stopni to nie teraz... tylko przygotowania do "sezonu" bo już powoli upały się zaczynają... Jak się zaczną to większość z temperatury otoczenia i trochę z mocnych lamp... acha te 30 st to nie musi być wartość startową... bo co tydzień wymieniam część wody, a to mocno obniża temperaturę... więc uzadzenie musiało by tylko taki stan zeczy utrzymać...
    Ach na cenie prądu mi nie zależy, bo bardzo tani...
    Ricoh_220

Level 37  
    A czy nie lepiej dostarczać świeżą wodę wypompowując starą ?
    Gdyby tym zarządzać automatycznie to problem masz z głowy.
    Ogniwa peltiera podniosą temperaturę otoczenia i koło się zamknie.
    vodiczka
    Level 43  
    olekt2002 wrote:
    ]Uwierz, wiem co piszę, posiadam podobne akwarium.
    Wierzę (parowanie wody) ale autor tematu nie podał gdzie trzyma to akwarium. Może w piekarni albo w przedsionku sauny.:D

Dodano po 3 [minuty]:
    Już wyjaśnił dlaczego u niego tak ciepło.
    Bozek886 wrote:
    No to jakąś stara mini chłodziarka/lodówka plus wężownica w środku.
    Rezystor240
    Level 41  
    Ricoh_220 wrote:
    A czy nie lepiej dostarczać świeżą wodę wypompowując starą ?

Widać, że nigdy nie miałeś akwarium.
    Nie można tak robić, ponieważ na bieżąco będą usuwane bakterie niezbędne do normalnego funkcjonowania rybek.
    W przeciwnym razie, ryby będą chorować.
    Bozek886
    Level 7  
    Akwarium stoi w salonie domu bez Klimy
    Taki klimat i nic Pan nie zrobisz... i te 22 stopnie to by była temperatura książkowa... generalnie chodzi o to, zeby zbic jak najbardziej. W zeszłym roku były tylko wentylatory i ... były straty w sile żywej akwarium. Ale gdyby to połączyć...
    Stała wymiana wody odpada... wraz z wodą wylewal bym nawozy i wszystko co do wody leje... , a akwarium przeżyło by taka destabilizacji, że głową małą...

Dodano po 28 [minuty]:

vodiczka wrote:
    2,8
    vodiczka wrote:
    Obniżka temperatury 300l wody o 8°C w ciągu 1h wymaga chłodziarki o mocy cieplnej 2,8kW

rozumiem, że dostarczenie takiej ilości energii przy pomocy ogniw jest niemożliwe/ nieuzasadnione ekonomicznie:(
    funak
    Level 24  
    Możesz zastosować płytowy wymiennik ciepła, poniżej zamieszczam przykładowy:
    https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/...-wymiennik-plytowy-la-14-20-3-4-lutowany.html

Nie jest to reklama, wziąłem pierwszy odpowiedni link z google.

Taki wymiennik zapewni Ci izolację wody między akwarium, a czymkolwiek innym, co będzie chłodzić.

Do takiego wymiennika podłączasz dwoma rurami wodę z akwarium, zaś do pozostałych dwóch wodę o niskiej temperaturze. Teraz trzeba się zastanowić, jak wytworzyć tą niską temperaturę.
    Bozek886
    Level 7  
    a czy klimatyzator dało by się tak przerobić, żeby chłodził wodę, a nie powietrze żeby podłączyć go pod taki wymiennik?
    olekt2002
    Level 30  
    Bozek886 wrote:

To zainstaluj klimatyzację i nie zawracaj gitary.
    Bozek886
    Level 7  
    olekt2002 wrote:
    olekt2002 wrote:

nie mój dom
    funak
    Level 24  
    Klimatyzator posiada wymiennik ciepła: środek chłodniczy - powietrze.
    Zatem, aby wykorzystać klimatyzator musiałbyś zastosować dodatkowy wymiennik powietrze - woda. i dalej do akwarium woda - woda.

I już tutaj nie wydaje się ekonomicznie, więc chyba lepsze(może nieco abstrakcyjne) wydaje się być włożenie chłodnicy powietrze - woda do lodówki :/
    Bozek886
    Level 7  
    ok. dzięki za wyjaśnienia.

Dodano po 10 [minuty]:

ogniwa dopadają... ale znalazłem inspirację w innym wątku... mam dość duży ogródek... pod ziemią jest zimno... czy rura powiedzmy 100m zakopana na odpowiedniej głębokości zdała by egzamin? jak głęboko trzeba by ją zakopać?
    zster

Level 28  
    Tak działają gruntowe wymienniki ciepła. Stosuję podobne rozwiązanie przy wentylacji mechanicznej. Głębokość kopania jak i "uzysk" energetyczny zależą głównie od rodzaju gruntu i jego wilgotności. Można przyjąć od 10W do 60W na metr kwadratowy wymiennika.
    Bozek886
    Level 7  
    Metr kw wymiennika to metr kwadratowy powierzchni rurki, czy metr 2 ziemi z rurami co jakiś czas?
    zster

Level 28  
    Metr kw. gruntu. Choćbyś rurkę układał bardzo gęsto, to grunt ma swoją pojemność i przenikalnosc cieplną. Ja kładłem u siebie rurę PE "niebieską" o średnicy 32mm ( taką akurat miałem). Kopałem szeroki wykop na głębokość od 1.6 do 2 m i rurkę układałem spiralne. W sumie weszło ok 180m rury. Obliczenia i zależności można znaleźć w materiałach o pompach ciepła.
    matielektro
    Level 15  
    Witam. Miałem kiedyś podobny problem, za 150 zł kupiłem używaną chłodziarkę do piwa oczywiście do KEG-ów do tego pompka obiegowa do wody w akwarium. W takiej chłodziarce jest normalna cicha sprężarka i dwie spirale. Jedna mrozi wodę nalaną do wewnętrznego pojemnika a druga spirala to przepływ piwa lub wody z akwarium. Pozdrawiam. [/tr]