Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja

CMS 10 Kwi 2018 19:36 4572 16
  • Witam moich drogich czytelników. Chwilę mnie nie było, bo i roboty sporo i jakieś święta się po drodze nawinęły, a do tego rozłożyło mnie jakieś wiosenne choróbsko.
    W każdym razie, znowu jestem :).

Dzisiaj zrecenzuję Wam bardzo prosty generatorek funkcyjny od naszych skośnookich przyjaciół. Generator oparty jest na popularnym układzie XR2206.
    Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja
    Za kwotę około siedemnastu polskich złotych możemy nabyć na Aliexpress mini generatorek oferujący nam przebiegi sinusoidalne, trójkątne oraz prostokątne w zakresie od 1Hz do 1MHz. U majfriendów trzeba za niego zapłacić około 17PLN, w Polsce nawet 90PLN plus koszty wysyłki.

Zacznijmy zatem od prezentacji zawartości przesyłki.
    Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja

Jak widać na zdjęciach, dostajemy zestaw do własnego montażu, czyli, tak zwanego u nas KIT'a.
    Jak zwykle w takich przypadkach zaczynamy od wlutowania "najniższych" elementów.
    Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja

Co wnikliwsi z was zauważą, że jeden kondensatorek jest kilkadziesiąt lat starszy od pozostałych. No cóż, chińczyk, się pomylił i zamiast 220 dał 104, więc musiałem dobrać jakiś "z szufladki".
    Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja
    Po zmontowaniu płytki, wygląda to tak.

Czas na obudowę. Producent był tak miły, ze podczas laserowego wycinania formatek, postanowił również wygrawerować opisy na front panelu. Chwali się to zdecydowanie na plus.
    Niestety ale podczas składania obudowy okazało się, że Chińczycy nie przemyśleli wszystkiego jak należy. Śrubki które są w zestawie i mają służyć do przykręcenia PCB do obudowy, byłyby idealne na długość, gdybyśmy chcieli przykręcić "gołą" płytkę. Niestety po wlutowaniu elementów grubość płytki rośnie o grubość lutów i obciętych końcówek wyprowadzeń i poskładać już się nie uda. Zatem trzeba mieć na uwadze fakt, że we własnym zakresie musimy się zaopatrzyć w dłuższe śrubki M3 i jakieś dystansy, między płytką, a spodnią częścią obudowy. Ja użyłem gumowych podkładek wykonanych z kawałka wężyka.

Teraz nadszedł czas aby wspomnieć o stronie technicznej tego urządzenia.

1. Zasilanie urządzenia jest zrealizowane poprzez złącze typu DC Jack. Wymiary wtyku to 5,5mm x 2,5mm. Standardowo plus w środku, minus na obudowie.
    2. Układ toleruje napięcie zasilające w zakresie 9VDC - 12VDC.
    3. Generator dysponuje przebiegami:
    - Sinusoidalnym (wybieranym zworką) na "dolnym" pinie złącza ARK.
    - Trójkątnym (tak jak wyżej, wybieranym za pomocą zworki) na "dolnym" pinie złącza ARK.
    - Prostokątnym (podanym na stałe, niezależnie od ustawień zworkami), na środkowym pinie złącza ARK.
    4. Mamy do dyspozycji pięć przedziałów (ustawianych zworką):
    - 1 - 10Hz.
    - 10 - 100Hz.
    - 100Hz - 3kHz.
    - 3kHz - 65kHz.
    - 65kH - 1MHz.
    Dla wszystkich rodzajów przebiegów (przynajmniej teoretycznie).
    5. Mamy tez do dyspozycji trzy potencjometry:
    - AMP - reguluje amplitudę sygnału w zakresach:
    - dla przebiegu sinusoidalnego: 0-3V / przy napięciu zasilającym 9VDC
    - dla przebiegu trójkątnego: 0-3V / przy napięciu zasilającym 9VDC
    - dla przebiegu prostokątnego: 8V – brak możliwości regulacji / przy napięciu zasilającym 9VDC.
    Niestety regulacja działa "w odwrotną stronę". Czyli skręcony do końca w prawo, to najmniejszy poziom sygnału. Wierzcie mi, że to naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Już przy robieniu zdjęć do artykułu, dało mi się to we znaki.
    - Fine - do precyzyjnej regulacji częstotliwości przebiegu.
    - Coarse - do zgrubnej regulacji częstotliwości przebiegu.
    Te dwa ostatnie na szczęście regulują się już w normalnym kierunku.
    6. Jest tez wspomniane trzy pinowe złącze ARK, na którym mamy GND, Square i Sinus/Triangle.

Zauważyłem, że zakresy ustawiane zworką nie bardzo sie pokrywają z rzeczywistością. Dla przykładu, maksymalna częstotliwość na zakresie do 10Hz wynosi 20Hz, a na zakresie do 100Hz, wynosi 200Hz.
    Zauważyłem jednak, że jeśli na danym zakresie, przekroczymy ustawioną zworką częstotliwość to przebieg może się drastycznie zmienić. Aczkolwiek nie musi, zależy to od częstotliwości. Najwięcej chyba powiedzą zdjęcia.

No i w końcu to co lubicie najbardziej, czyli trochę obrazków, z przebiegu testów.
    Zdecydowałem się za pokazanie przebiegów dla każdego rodzaju i częstotliwości na zasadzie:
    - zakres pierwszy - minimalne skręcenie potencjometrów, a następnie maksymalne rozkręcenie potencjometrów. Mowa o potencjometrach Fine i Coarse, bo ten od Amplitudy podkręcałem minimalnie tylko w razie potrzeby. Tak samo dla pozostałych zakresów, oprócz ostatniego, bo oscyloskop już nie wyrabiał.

Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja

Przepraszam, za pomieszanie kolejności zdjęć, ale nie jest to moja wina, lecz błąd serwera elektrody. Myślę jednak, że nie będzie to dla Was jakimś większym problemem. Wszak wszystko widać jak na dłoni, tylko trochę nie po kolei.

Na powyższych zdjęciach widzimy zachowanie przebiegu, od ułamków Hertza, do dwustu kilo Hertzów. Aczkolwiek kieszonkowy oscyloskop, którego użyłem do recenzji, ma taką cechę, że powyżej wspomnianej częstotliwości zaczyna się gubić.

Na zdjęciach możemy też zaobserwować, że "jakość" przebiegu jest mocno zależna od jego częstotliwości. A to dopiero SINUS. Zaraz Wam zaprezentuję trójkąt i prostokąt, gdzie jest znacznie gorzej.

Kolejna porcja fotek.
    Tym razem TRÓJKĄT, tutaj już przebiegi nie wyglądają tak ładnie:
    Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja

No, to jedziemy z PROSTOKĄTEM:

Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja
    Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja

Tutaj ponownie, mimo pomieszanej kolejności fotek, widać wyraźnie, że z prostokątem ten generator radzi sobie zdecydowanie "najsłabiej".

Jak widać, nie jest to IDEALNY generator, ale czego wymagać za tą cenę.
    Dodam, jeszcze, że te "brzydkie przebiegi" sprawdzałem też na "starodawnym" "prawilnym" oscyloskopie i były tak samo paskudne.
    Próbowałem robić zdjęcia, ale aparat w telefonie, jakoś nie chciał sobie radzić z ekranem oscyloskopu CRT i na zdjęciach byłem w stanie uchwycić jedynie "zaszumiony" fragmencik przebiegu. Z tego też powodu, nie umieściłem zdjęć oscylogramów z oscyloskopu CRT. Dodam jednak, że prostokąt przy niskiej częstotliwości tak samo nie przypominał prostokąta. Wyglądał prawie identycznie jak tutaj

Podsumowując.
    Jestem pewien, że taki taniutki generatorek, w dodatku zaopatrzony w dość wytrzymałą obudowę, może w znacznym stopniu ułatwić pracę początkującemu elektronikowi.
    Jedyny warunek, który należy spełnić, aby ten generatorek był przydatny, to posiadanie jakiegokolwiek oscyloskopu. W przeciwnym wypadku generator będzie bezużyteczny, ponieważ nie posiada żadnego wyświetlacza prezentującego zadane parametry.
    Polecam szczególnie do elektroniki z branży AUDIO.
    Główną wadą tego urządzenia jest jego "maleńkość" i lekkość. To przewód zasilający decyduje gdzie będzie leżał generator :). Przydały by się jakieś nóżki przyssawki.

EDIT 15.04.2018:

Przepraszam, ze tak późno, ale coś mi wypadło i nie miałem tu zajrzeć.
    Dodaję obiecane zdjęcia oscylogramów w trybie DC. Zasada pomiaru taka sama jak wcześniej.
    Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja Prosty generator funkcyjny XR2206 do własnego montażu - Made in China - Recenzja

Gulson wprowadził poprawkę i mam wrażenie, że zdjęcia nie są już w przypadkowej kolejności, ale za to dodawane są od końca.

Jeśli chodzi o oscylogramy z prawdziwego oscyloskopu, to naprawdę się starałem, wykonałem około czterdziestu zdjęć dla różnych przebiegów i udało się wybrać tylko kilka zdjęć na których cokolwiek widać.
    Wrzucam je tylko po to, "żeby nie było, że nie próbowałem" :).

Uchwycenie jednoczenie kineskopu i nastaw oscyloskopu w ogóle było niemożliwe.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne! Ranking DIY
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Kwi 2018 19:52
    yogi009
    Poziom 42  

Miło obejrzeć konstrukcję opartą o dawne analogowe kości. Sam korzystam z własnej konstrukcji generatora audio opartego i ICL8038 (ceramiczny oryginał od Intersil'a, a obudowa fabryczna z 1,5mm blachy). Wielokrotnie pozwolił mi wyjaśnić tajemnicze zachowania w układach audio. Zdecydowanie ważny element pracowni elektronicznej.

• #3 10 Kwi 2018 21:25
    tomal8403
    Poziom 13  

Mam taki sam. Z tym potencjometrem od amplitudy to kwestia przecięcia jednej ścieżki i podlutowania przewodem innej nóżki potencjometru.
    Urządzenie generuje na wyjściu składową stałą chyba 1/2 napięcia zasilania (nie wiem jak to jest w profesjonalnych generatorach?).
    Poza tym jest to podróbka prawdziwego XR2206 który z tego co pamiętam można zasilać do 24V a ten powyżej 12V daje niestabilne przebiegi.
    Na Youtube jest filmik jak gość poprawia ten sprzęt (kształt sinusoidy, jakieś harmoniczne chyba i zmiana napięcia wyjściowego na mniejsze).

• #4 10 Kwi 2018 22:03
    marekzs3
    Poziom 19  

Które przebiegi kolega uważa za najbardziej "Paskudne" ?

• Sklep HeluKabel
  • #5 11 Kwi 2018 06:42
    koko0
    Poziom 12  

Mój stary G432 chyba się ładniej zachowuje..... mimo że ma bardzo dużo lat a kalibracji to nigdy nie widział :)

• #6 11 Kwi 2018 08:27
    tomal8403
    Poziom 13  

A tak w ogóle to czemu ten DSO150 jakoś dziwnie pokazuje Vpp i Vrms?
    Vrms powinno być Vpp/(2sqr(2)).

• #7 11 Kwi 2018 13:36
    2P
    Poziom 19  

Trochę naciągane te pomiary oscyloskopem o paśmie 200 kHz i z próbkowaniem 1 Msps. Tutaj na prawdę przy większych częstotliwościach sygnałów trójkątnego i prostokąta trudno powiedzieć czy generator źle generuje czy "oscyloskop" źle mierzy.

Pomiar prostokąta przy niskiej częstotliwości i "oscyloskop" ustawiony w tryb AC - duży błąd, praktycznie dyskwalifikujący cały pomiar. To co widzimy to stała czasowa filtru składowej stałej "oscyloskopu", nie generowany przebieg. Z trójkątem dla 2,5 Hz tak samo.

• #8 11 Kwi 2018 13:57
    ^ToM^
    Poziom 33  

Słuszna uwaga, trzeba to podać na normalny oscyloskop, wtedy się zobaczy jakość przebiegu. Jednak myślę, że w cenie kosztów przesyłki kurierskiej krajowej to będzie przydatne urządzenie. :D

• #9 11 Kwi 2018 17:08
    CMS
    Administator HydePark

2P napisał:
    Pomiar prostokąta przy niskiej częstotliwości i "oscyloskop" ustawiony w tryb AC - duży błąd

Jutro zamieszczę nowe pomiary. Faktycznie strzeliłem gafę.

^ToM^ napisał:
    trzeba to podać na normalny oscyloskop, wtedy się zobaczy jakość przebiegu.

Postaram sie załatwić jakiś inny aparat i zrobić fotki oscylogramów, z prawdziwego oscyloskopu.

• #10 12 Kwi 2018 09:50
    seba_x
    Poziom 31  

Zrób zdjęcia z DSO150 i "prawdziwego oscyloskopu" tak dla porównania .

• #11 15 Kwi 2018 14:03
    CMS
    Administator HydePark
  • #12 18 Kwi 2018 09:47
    keseszel
    Poziom 26  

Patrząc na prezentowany układ nasuwa mi się jedno pytanie. Czy warto jeszcze samodzielnie budować generatory w oparciu o konstrukcje prezentowane w latach 1990 - 2000, czy kupić takiego gotowca? Cena?

• #13 18 Kwi 2018 11:06
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 28 Kwi 2018 12:13
    yogi009
    Poziom 42  

keseszel napisał:
    Czy warto jeszcze samodzielnie budować generatory w oparciu o konstrukcje prezentowane w latach 1990 - 2000, czy kupić takiego gotowca? Cena?

Być może nie każdy to rozumie, ale własnoręczne wykonanie jakiegokolwiek projektu elektronicznego jest związane z koniecznością pokonania wielu problemów konstrukcyjnych i stricte elektronicznych. Człowiek w takim procesie nabywa wiedzy w zastraszającym tempie :-)

• #15 29 Kwi 2018 00:46
    keseszel
    Poziom 26  

Cena.. Stop.. Tu nie idzie o cenę, tylko o jakość. Czy do hobbystycznego używania taki chinczyk wystarczy?

• #16 30 Kwi 2018 08:45
    NoweMillennium
    Poziom 17  

keseszel napisał:
    Cena.. Stop.. Tu nie idzie o cenę, tylko o jakość. Czy do hobbystycznego używania taki chinczyk wystarczy?

Zależy jakie hobby. Czy sprzet audio, czy ultradźwięki, czy układy cyfrowe.

• #17 01 Maj 2018 22:40
    yogi009
    Poziom 42  

NoweMillennium napisał:
    Zależy jakie hobby. Czy sprzet audio, czy ultradźwięki, czy układy cyfrowe.

Kolega leci kryterium częstotliwości, czy jakimś innym?

Szukaj w 5mln produktów