Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykaz konstrukcji łatwodostępnych, na budowę maszyny prądu stałego.

10 Kwi 2018 21:10 333 4
 • Poziom 11  
  Słyszałem, o przeróbkach silnika od pralki automatycznej, na maszynę prądu stałego. (Według nauki, każda maszyna prądu stałego, jest prądnicą, lub silnikiem). Nie wspomnę o klasyku, jakim był (i jest), silniki popularnej ,,Frani", prymitywnej pralki, która do dzisiaj, ma swoich zwolenników. Interesuje mnie uzyskanie 0,5 KW mocy, z możliwie dużymi obrotami, ale to już tylko napięcie i moc źródła, dyktuje ten efekt. Jak pomyślę, o prymitywnym silniku w piaście, pierwszych rowerów z napędem elektrycznym (z nowszymi konstrukcjami, nie miałem przyjemności) to nasuwa mi się myśl, że silnik elektryczny w rowerze, powinien, także, przekładać swoją moc do koła, przez jakąś przekładnię, np. bezstopniową. Np. przez dwa koła, o zmiennej średnicy bieżni, będących skojarzonych z pasem gumowym, pracującym krawędziami. Taką przekładnię, podwójną, widziałem w osobowym DAF (ta holenderska wytwórnia, obecnie produkuje tylko ciężarówki). I to na tyle, lub aż tyle...
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 38  
  jamcijest napisał:
  I to na tyle, lub aż tyle...

  Tyle czego?
  Przekonania, że silnik prądu stałego o prędkości X rpm, jest silnikiem który potrafi się kręcić jedynie X razy na sekundę?

  Zobacz co to jest PWM, dlaczego dzięki temu mamy teoretycznie silnik który się kręci od 0 do X obrotów, więc po co przekładnia?
 • Poziom 11  
  Przekładnia automatyczna, płynnie zmieniająca obroty. To o ileż łatwiejszy ruch pojazdu, od zera prędkości. Ponadto, obciążenie silnika nie jest tak drastyczne. Jadąc po raz pierwszy nowoczesnym pociągiem, słyszałem pracę silnika i stopniowanie pracy przekładni. Dysponując małym silnikiem , jesteś w stanie rozpędzać obiekt napędzany, bez drastycznych przeciążeń prądowych. To chyba wszystkim, jest zrozumiałe.
  Odwrotnie, aniżeli w piaście/silniku w rowerze ,,elektrycznym" starej generacji. Musisz pomagać, początkowo, kręcąc pedałami, aby pomóc silnikowi, w jego dalszej pracy.
 • Poziom 38  
  jamcijest napisał:
  Jadąc po raz pierwszy nowoczesnym pociągiem, słyszałem pracę silnika i stopniowanie pracy przekładni.

  jamcijest napisał:
  Dysponując małym silnikiem , jesteś w stanie rozpędzać obiekt napędzany, bez drastycznych przeciążeń prądowych.

  Poczytaj trochę o działaniu napędu w pociągach..

  Nadal nie rozumiem w jakim celu powstał ten wątek..
  Jak na razie to piszesz jedynie o tym jak mało wiesz o działaniu silnika oraz przekładni.
 • Poziom 11  
  Śmiało, jestem dyletantem i to na wielu płaszczyznach. Ale czy człek, posiadający wiedzę, byłby skłonny ośmieszać się, pytając? Interesują mnie jednostki prądu przemiennego, ,,dostępne od ręki", w tym, na pewno silniki, z naszych popularnych urządzeń domowo-garażowych, z których mógłbym wykonać (po dogłębnym zapoznaniu się z tematem) coś na kształt maszyny prądu stałego, o mocy nie większej od 1000 Watt.
  Co do przekładni automatycznej, to chyba jednak ,,pogrzebię sobie" w necie. Na pewno znajdę odpowiedź. Dlaczego chcę skojarzyć źródło napędu z przekładnią? Ponieważ wiem, niemal na pewno, że tak będzie lepiej. Nie przemęczę przewodów, ew. komutatora, ani wszelkich połączeń. To tyle, co wiem.