Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie falownika LG SV008IG5-4U

11 Kwi 2018 01:33 603 10
  • Poziom 27  
    Nadszedł czas gdy kupiłem pierwszy falownik, a właściwie to dwucyfrową liczbę na promocji...
    https://www.youtube.com/watch?v=hzTcGsSkkeI

Z racji że jest to mój pierwszy w życiu falownik który będę instalował, mam trochę obaw o jego prawidłowe podłączenie. Podaję link do instrukcji gdzie na 7 stronie jest schemat:
    http://www.technologie.com.pl/pdf/lg/falowniki_ig5.pdf

I teraz do rzeczy. Wejścia i wyjścia fazowe są zrozumiałe, rezystor i RS845/modbus też, potencjometr także. Ale dalej są już pytania:
    G -powinno być podłączone do przewodu P tak?
    BX - to jest przycisk stop czy awaryjny stop?
    JOG - Co to jest???
    P1, P2, P3 - co to jest? przyciski do zaprogramowania czy ustawianie prędkości?
    FM - Co to jest???
    30A, 30B, 30C - Co to jest???
    MO, MG - Co to jest???

Mógłby mi ktoś to krótko objaśnić?
    Jesli chciałbym użyć mniejszego silnika i potencjometru to pewnie muszę to najpierw zaprogramować?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Może się czepiam, ale w drugim linku podajesz instrukcję, a w niej przecież wszystko jest ładnie opisany, w tabeli na stronie 8 i 9-tej. Co które we-wy robi, a pewnie w dalszym opisie jest jak to ustawić i jak z tego korzystać. Do falownika o jakiejś mocy możesz mniejszy silnik podłączyć bez problemu , ale większego już nie (nie można przekraczać mocy maksymalnej falownika).
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    G - do PE
    30A, 30B, 30C - wyjście w falowniku jest zamontowany przekaźnik a jego styki to właśnie 30A,30B,30C
    30C - wspólny 30A - NO, 30B - NC
    P1-P4 - wejścia cyfrowe ( w ustawieniach falownika możesz np ustawić że jeśli na P1 - pojawi się jedynka to prędkość np 45Hz, P1 = 0 - 20Hz tak samo z resztą wejść )
    MO, MG - drugie wyjście - tranzystorowe.
    Nie czytałem dokładnie instrukcji ale w większości falowników jest tak że wyjścia czy to przekaźnik ( 30A 30B 30C ) czy tranzystorowe (MO MG ) możesz konfigurować za pomocą ustawień falownika, np: ustawisz że wyjście przekaźnika jest aktywne gdy np: falownik "kręci silnikiem " ( run ) do wyjścia tego możesz np podłączyć sterowanie hamulca silnika jeśli taki posiada. Ewentualnie możesz ustawić tak żeby wyjście sygnalizowało błędy falownika ( przekroczony prąd silnika itp ) i podłączyć jakąś lampkę do sygnalizowania.

JOG - jak to wyjaśnić - Naciskasz przycisk silnik pracuje puszczasz przycisk silnik nie pracuje.

Opisz dokładnie do czego chcesz go użyć wtedy spróbujemy poustawiać parametry.
  • Poziom 27  
    Dzięki za wyjaśnienie, teraz mam już jasność jak się do tego zabrać.
    Na pierwszy ogień idzie wiertarko-frezarka, więc pewnie podłączę potencjometr, tylko że pod ręką mam jedynie 10k :(
  • Poziom 23  
    Może być 10k. Potencjometr podłączasz do VR V1 CM, tak jak w instrukcji. Później ustawiasz parametry falownika ( napięcie, prąd, f-max f-nominalne f-min itp ). Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej silnika.
  • Poziom 27  
    Wczoraj byłem tak zawalony robotą że zapomniałem dodać obrazka:
    Podłączenie falownika LG SV008IG5-4U
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Na początek ustaw tak parametry ( sterowanie z panelu na falowniku ) - przynajmniej ja tak bym ustawił.
    drv - 0 Keypad - Start/Stop realizowany poprzez przyciski na klawiaturze falownika.
    Frq - 0
    F20 - 60 - częstotliwość maksymalna
    F50 - 1
    ACC - 3 - Trzy sekundowe rozpędzanie silnika
    dEC - 3 - trzy sekundy na hamowanie
    drC - F - kierunek obrotów do przodu
    F20 - 60
    F21 - 50
    F22 - 0.1
    H72 -0 -Na wyświetlaczu pokazuje częstotliwość
    H19 - 11

H30 - 0.6 - moc silnika
    H33 - 1.8
    H34 - tutaj musisz doświadczalnie dobrać, jest to prąd silnika bez obciążenia
    H72 - 0
    I44 - 12 -wyjście MO MG ( tranzystorowe ) sygnalizuje pracę falownika tj. jak falownik w run to na wyjściu =1

W teorii tyle powinno wystarczyć po tych zabiegach nacisnięcie "run" na falowniku powinno uruchomić silnik a Stop/reset - powinno zatrzymać silnik. Prędkość zmieniasz -> naciskasz func -> góra/dół -> func.
    Mam nadzieje że o niczym nie zapomniałem - jak by co pytaj.
  • Poziom 27  
    A czy w takim falowniku powinien być wentylator? W instrukcji jest wzmianka o nim, ale w tych co mam (używane) nie ma wentylatorów itp elementów. To jest normalne czy celowo ktoś je sobie wymontował?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Posiadam kilka ( zbędnych ) falowników Altivar 18 0,37kW i w żadnym nie ma wentylatora.
  • Poziom 27  
    Tak mi się zdawało że przy niskich mocach wentylator jest zbędny (firmowe falowniki muszą mieć dużą sprawność) i tylko kurz zbiera.
    Co innego przy dużych mocach, wtedy wentylator musi być i na silniku :)
  • Poziom 31  
    helazbyś napisał:
    Posiadam kilka ( zbędnych ) falowników Altivar 18 0,37kW i w żadnym nie ma wentylatora.

Jak zbędnych to po ile są do oddania :)