Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzynka elektryczna a podpięcie sąsiadów w przyszłości - konsekwencje (?)

kthxb 13 Kwi 2018 11:11 9939 54
    kthxb
    Poziom 7  
    retrofood napisał:
    Przejazd przez bramę powinien być utwardzony i obecność kabla w tym miejscu komplikowałaby sprawę, chociażby w przypadku awarii.

Nie do końca rozumiem. Przecież i tak przebijać się będą pod drogą asfaltową najkrótszą trasą więc tak czy tak, część prostopadła kabla będzie ułożona na utwardzonym zjeździe (załóżmy kostka). No chyba, że skręcą delikatnie i pójdą wprost do mojej skrzynki, nie wiem czy tak można, nie znam się.

Różnica między skrzynką z lewej a prawej to taka, że w przypadku skrzynki z prawej będzie więcej kabla o te kilka metrów, bo trzeba będzie wrócić do sąsiada. Jeżeli obawiacie się o kabel pod utwardzonym zjazdem, to co ma powiedzieć sąsiad/sąsiedzi jak zrobią sobie kostkę na drodze wewnętrznej lub asfalt albo miałbym wjazd z boku. Przecież cały czas będzie ktoś po nim jeździć i jest go znacznie więcej. Szukamy perfekcyjnego rozwiązania a w rzeczywistości problem jest znikomy czy ja nie rozumiem istoty problemu kabla położonego pod kostką?

Dziękuję.

• Pomocny post
    retrofood
    Moderator sekcji Technicznej
    kthxb napisał:
    retrofood napisał:
    Przejazd przez bramę powinien być utwardzony i obecność kabla w tym miejscu komplikowałaby sprawę, chociażby w przypadku awarii.

Nie do końca rozumiem. Przecież i tak przebijać się będą pod drogą asfaltową najkrótszą trasą więc tak czy tak, część prostopadła kabla będzie ułożona na utwardzonym zjeździe (załóżmy kostka). No chyba, że skręcą delikatnie i pójdą wprost do mojej skrzynki, nie wiem czy tak można, nie znam się.

Przecież od słupa można pójść w lewo i przeciąć drogę prostopadle do lewego rogu.

Dodano po 1 [minuty]:

kthxb napisał:
    Jeżeli obawiacie się o kabel pod utwardzonym zjazdem, to co ma powiedzieć sąsiad/sąsiedzi

Nic nie ma powiedzieć, bo tam nie ma innego wyjścia (chyba że zechce ominąć całe wnętrze działki). A życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać.
  • Pomocny post
    dasilvaart
    Poziom 17  
    Kolego kthxb - co do ułożenia kabla to ja dalej twierdzę, że projektant ma obowiązek się z Tobą konsultować i uzyskać na piśmie zgodę na lokalizację ZK (złącze kablowe)
    Co do drogi wjazdowej - jeżeli masz plan zagospodarowania i jest w tym miejscu zaznaczony wjazd to projektant powinien (wręcz musi) wziąć pod uwagę ten fakt i w miejscu drogi kable będą (albo powinny) być ułożone w rurach typu SRS o długości ok 6 mb (takie wyliczenie z szerokości drogi + zapas ).
    Jeżeli drogi nie ma w planach to dla Twojego dobra - zaopatrz się w taką rurę i w chwili gdy wykonawcy będą układać kabel pogadaj, żeby ułożyli rurę i do niej wsadzili kabel -- jak pogadasz w odpowiedni sposób to też są ludzie i raczej nie odmówią pomocy - piszę to tak na wszelki wypadek .
    A tak z innej bajki - to ciekawy jestem który to RE

I jeszcze jedno - jeżeli jest droga wewnętrzna utwardzona to można zawsze układać okablowanie w o rurowaniu typu Arot i projektant też ma obowiązek to brać pod uwagę.
    kthxb
    Poziom 7  
    Witajcie, proponują mi lokalizację jak poniżej. Nie mam pojęcia jak będą biec kable do sąsiada. Nie rozumiem tego idiotyzmu, że nie mogą biec w gminnym pasie zieleni, tylko po mojej działce. Czy potrzeba potem iść do notariusza i ustalić jakąś służebność, jakieś opłaty, jakie są negatywne skutki tego, że kabel będzie biec równolegle do mojej działki, a nie po gminnym pasie zieleni?
  • Pomocny post
    vodiczka
    Poziom 43  
    kthxb napisał:
    Nie rozumiem tego idiotyzmu, że nie mogą biec w gminnym pasie zieleni, tylko po mojej działce.
    Też nie rozumiem.
    Za prowadzenie kabla po twojej działce możesz zażądać symbolicznej opłaty rocznej. Może gmina chce więcej? :)
    Obwiązki twoje i ZE powinny być zawarte w umowie, którą obie strony podpiszą. Nic na gębę.
  • Pomocny post
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    Tak tylko wyłączysz tą częśc z swojego użytkowania. Ja bym się nie zgodził gdybyś tylko ty z tego korzystał to co innego.
    keseszel
    Poziom 26  
    Kabel na wjeździe układa się w rurze Arota. Więc nie demonizujcie. Jeżeli brama powstanie po ułożeniu kabla, kabel będzie bez rury ułożony..cóż..sorry Winetou.
    Kolega pokazał jak chce by było, ma do dyspozycji zapewne kilku projektantów. Jak będzie chciał dokładniej się dowiedzieć ma do dyspozycji albo adwokata, albo radce prawnego, którzy wskażą mu wykładnię prawa, zapewne nie za darmo. Tutaj możemy sobie pobiadolić, ponarzekać, pofilozofować ale żadnych konsekwencji z tego mieć nie będziemy. I to chyba wszystko. Daj kolego znać co zrobiłeś po tym całym szumie.
    kthxb
    Poziom 7  
    keseszel napisał:
    ma do dyspozycji zapewne kilku projektantów

Konkretnie to jednego, na którego jestem chyba skazany, bo Tauron robił przetarg i on się ze mną kontaktował. Dam znać co się udało ugrać.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Najbardziej logiczna propozycja padła w poście #32.
    Zbieżna z resztą z moimi doświadczeniami przy wykonawstwie przyłączy energetycznych.
    Zapytaj tego projektanta jaka jest przyczyna takiej trasy i dlaczego nie może zaprojektować tego przewiertem prostopadłym do lewego narożnika na drogę wewnętrzną, z jakiej przyczyny musi pchać się w światło wjazdu i do wewnątrz działki.
    kthxb
    Poziom 7  
    zbich70 napisał:
    Najbardziej logiczna propozycja padła w poście #32.

Zgadzam się, tak też mu zaproponowałem, na lewo a potem prostopadle do narożnika. Zobaczymy co odpowie.
    dasilvaart
    Poziom 17  
    kthxb czy wykonawca podłączenia przysłał Ci dokumenty do podpisania i czy TY je podpisałeś ? - Jeżeli nic nie podpisałeś to możesz wywalczyć to na czym Ci zależy.
    Biorąc pod uwagę różnicę odległości pomiędzy Twoją propozycją a projektanta to projektant walczy o "pietruszkę" - i tak materiał jest powierzony więc ..... zresztą szkoda pisania.
    Jeżeli podpisałeś jakiś papier w którym jest uwzględniona lokalizacja to przeniesienie do 2 mb jest bez problemowa ale powyżej to koszt około 2 tyś zł.
    Piszę te wielkości z pamięci więc mogę być w lekkim błędzie.

Co do przetargu to z tego co mi wiadomo to przetarg jest kilkuletni na wykonywanie przyłączy tzw. obszarowych [pospolicie nazywa się to obszarówką] ale to chyba temat na inne rozmowy.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    dasilvaart
    Poziom 17  
    plum jeżeli nie rozwojowe to po co przelotowe ?? Nie lepiej ZK 1 E 1 P i do tego można dokleić kiedyś w przyszłości 1P
    Co rejon to inne ZK są preferowane i inne wymagania. Dla tego też pytałem kolegi o lokalizację - ale się nie dopytałem.
    To złącze ZK2LOO jak dobrze wygoglowałem jest to ZK z dwoma liniowymi (ARS2) i dwoma zabezpieczeniami (ARS00)
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    @plum1978, @dasilvaart
    Proponuję przed dalszymi dywagacjami zaczekać na odpowiedź Autora post #40 na zapytanie z postu #39.
    Póki co nie wiemy czy to projektant jest niegramotny, czy też taki przebieg projektowanej trasy ma jakieś ważkie uzasadnienie. Wszak mamy tylko odręczny rysunek inwestora, a nie mapę do celów projektowych i resztę dokumentacji.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Krzysztof Reszka
    plum1978 napisał:
    Jeśli przyłącze jest wykonywane w myśl art. 29a P.B to nie musi być mapy do celów projektowych - nie podlega to zgłoszeniu ani pozwolenia na budowę.

Kolego nie wprowadzaj autora w błąd . Kabel od słupa pobiegnie w pasie drogowym.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    plum1978 napisał:
    Wystarczy mapa zasadnicza

Ale nie widzę też mapy zasadniczej, jest tylko prosty szkic Autora, z którego niewiele wynika a zwłaszcza nie wiadomo jak wygląda okolica w szerszej perspektywie.
    Jak pisałem wcześniej, poczekajmy na informacje Autora - czyli co projektant miał na myśli, co powodowało że wyznaczył taką właśnie trasę.
    kthxb
    Poziom 7  
    Panowie i Panie(?), dziękuję za odpowiedzi, mały update. Sytuacja z pozycją skrzynki jest zamknięta i może stanąć w lewym narożniku jak na obrazkach poniżej. Jak chodzi o trasę kabla , to wygląda to tak, że trasa przyłącza jest już uzgodniona i wpada prostopadle od słupa do mojej działki - w ciągu miesiąca mogę mieć skrzynkę, natomiast muszę wyrazić zgodę na podpięcie w przyszłości sąsiada. Projektant i wykonawca w jednym wydaje się w miarę ugodowy i powiedział, że mam do tego prawo, żeby żądać tę trasę inaczej (np. dwie propozycje jak na pierwszym obrazku). Natomiast najpierw trzeba wycofać "starą", a potem wszystkie uzgodnienia i zgody jeszcze raz z "nową" i on to zrobi, natomiast cała procedura przy optymistycznym patrzeniu zajmie około 5 miesięcy. Mówił, że z kablem w zjeździe nie będzie problemu, bo on to zrobi tak, żeby było dobrze (kable w rurach itp.).

Pozostaje pytanie czy jest sens ryzykować, że nie będzie skrzynki na czas budowy i prosić sąsiada o prąd, aby tylko wyrzucić ten równoległy odcinek kabla poza moją działkę? Są w ogóle jakieś negatywne skutki, że ten kawałek kabla w mojej działce będzie wspólny w przyszłości dla mnie i sąsiadów?

dasilvaart
    Poziom 17  
    Co do zgody na podpięcie następnego użytkownika (odbiorcy) energii to Twoja zgoda nie ma znaczenia (przynajmniej u mnie w rejonie) ,
    ZK (złącze kablowe) jest własnością zakładu dystrybucyjnego z Twoja część to ta z licznikiem.
    Zakład energetyczny między innymi dla tego nakazuje umieszczenie ZK w granicy posesji a trasę kabla w terenie "wspólnym" (miejski, gminny ... ) aby dostęp do tego kabla był bez ograniczeń i bez niszczenia terenu prywatnego.
    Wpięcie się do ZK od strony terenu gminnego (wspólnego) nie naruszy Twojej własności (terenu) i nie będziesz miał nic do powiedzenia i jakiekolwiek protesty nic nie wskórają.
    Więc czy podpiszesz zgodę czy nie znaczenia raczej nie ma - no chyba, że rejon pod jaki podlegasz rządzi się innymi prawami--- ograniczeniem ilości podłączanych w dalszej kolejności złącz jest tylko przekrój kabla jaki będzie "przechodził" przez Twoje złącze.
    Lokalizacja ZK jaką pokazałeś jest rozsądna i raczej teraz Twoja decyzja czy podpiszesz czy będziesz czekał pół roku na nowe decyzje o lokalizacji (uzgodnienia w RE, gmina, geodeci, konserwator zabytków, wyciągi mapek i pewnie jeszcze kilka innych papierków ) .
    Tej decyzji nikt za Ciebie nie podejmie.
    Aha weź pod uwagę, że jak już projektant to klepnie to jeszcze papiery muszą trafić do wykonawcy który ma czas na realizację zadania następnie odbiór prac od zleceniodawcy (energetyka) i dopiero składasz wniosek założenie licznika energii - a to też może potrwać do miesiąca.
    Tyle wypocin z mojej strony - chyba kolega ma już sporą wiedzę na ten temat.
    Pozdrawiam i życzę byś szybko miał prąd na placu budowy.
    kthxb
    Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź natomiast moje ostatnie pytanie dotyczyło ewentualnych negatywnych skutków tego, że kabel wspólny będzie w mojej działce, a nie tego, czy Tauron musi mieć moją zgodę na wpięcie czy nie.
    Krzysztof Reszka
    kthxb napisał:
    że kabel wspólny będzie w mojej działce,

To o czym tu już pisane było że ograniczysz sobie prawo własności. Jeśli nic nie planujesz ani teraz ani w przyszłości to nie ma problemu.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Krzysztof Reszka
    kthxb napisał:
    muszę wyrazić zgodę na podpięcie w przyszłości sąsiada

plum1978 napisał:
    by w momencie podpisania notarialnie służebności przesyłu .

plum1978 napisał:
    Trochę ograniczyłbym pisanie postów nie-merytorycznych

I z tym się zgadzam.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Krzysztof Reszka
    Zwróciłem tylko uwagę że ta zgoda musi być wydana. Temat zamkniemy na razie , jeśli autor ma uwagi zawsze otworzymy.