Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor

11 Apr 2018 12:13 3804 5
  • Level 4  
    Witam

Z góry przepraszam jak coś namieszałem, nie mam doświadczenia w pisaniu na forach,
    Mam stary ekran LCD z laptopa /14-15 cali/. Sprawny bo działał do końca. Chciałbym przerobić go na taki niezależny monitor np dla raspberry pi. Potrzebuje do niego płytki z wejściem na HDMI i inne wtyczki video. Ogólnie nie wiem czego potrzebuje. Numer na ekranie to N141/1 -L03, nie wiem, czy to dokładnie ten numer dlatego dodaję zdjęcia.
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitorMatryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    Ekran ma płytkę do Lampy CCLF i z niej wychodzi mała wtyczka
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    Z tyłu ekranu jest płytka,
    Do niej podpięta jest taśma z ekranu i wychodzi wtyczka
    Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
    Ogólnie potrzebuje zastaw który mi odpali ten ekran i będę mógł podłączyć do niego tą mała płytkę z zasilaniem do lampy /o ile da radę to podłączyć/. Potrzebna mi tez informacja o zasilaniu jakie będę do tego potrzebował i ewentualnych ustawieniach tej płytki. No i główne pytanie czy można ją tutaj kupić? Jakby podanych danych było za mało to postaram się uzupełnić.

Pozdrawiam
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  • Helpful post
    Level 24  
    dziagan wrote:
    Witam

Z góry przepraszam jak coś namieszałem, nie mam doświadczenia w pisaniu na forach,
    Mam stary ekran LCD z laptopa /14-15 cali/. Sprawny bo działał do końca. Chciałbym przerobić go na taki niezależny monitor np dla raspberry pi. Potrzebuje do niego płytki z wejściem na HDMI i inne wtyczki video. Ogólnie nie wiem czego potrzebuje. Numer na ekranie to N141/1 -L03, nie wiem, czy to dokładnie ten numer dlatego dodaję zdjęcia.......

Model matrycy to N141I1 -L03
    Tu masz jego datasheet http://www.beyondinfinite.com/lcd/Library/Chimei/N141I1-L03.pdf

Potrzebujesz dokładnie tych samych komponentów o których pisałem tutaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17159134#17159134

Dla pewności powtórze :)

Do odpalenia N141I1 -L03 potrzebujesz:
    Taki kabel LVDS lub polutuj sobie sam z tego co był przy matrycy
    Taki kontroler V29
    lub
    Taki V56 Kontroller
    Taki inverter lub polutuj sobie sam z tego co był przy matrycy
    Taką 7keys keyboard
    To wszystko co potrzebujesz z podzespołów.
    Zastosuj dowolny firmware mający w nazwie "1280x800" oraz "SI6L", jeśli nie ma to "SI8L" (dla V56).
    Ustaw jumper na kontrolerze na na 3,3V .
    Paczki z firmware'ami znajdziesz na mojej stronie https://sites.google.com/site/lcd4hobby/
    Ma działać.

Zasilacz 12V 2-3A przetwornicowy, plus w srodku, nie wolno pomylic plus z minus :) .

Jak nie umiesz lutowac, to zamow Taki inverter juz z kablem
    Pasuje do kontrolera.
  • Level 4  
    Witam

Właśnie przyszła mi płytka v56, kabel z matrycy chciałem sobie polutować więc go nie zamówiłem /mój błąd/. Problem tkwi w tym, ze chodź mam wszystkie dane pinów z matrycy i z kontrolera v56 to ich podpis sprawia mi kłopot, a nie chciałbym na dzień dobry wszystkiego spalić. Jeśli ktoś byłby tak miły i na obrazku pod spodem przypisał mi numerki pinów z matrycy do tych z kontrolera v56.

• Level 4  
    Wszystko śmiga aż miło, miałem drobne problemy tylko z oryginalnym inwerterem do matrycy, ale okazało się, że potrzebuje on na rozruch aż 19v wiec zamówiłem uniwersalny, który bez problemu działa. Bardzo dziękuje za pomoc. Teraz zostało go tylko wykończyć w innym tego słowa znaczeniu :). Zamykam i jeszcze raz dziękuje.

Matryca LCD z laptopa jako niezależny monitorMatryca LCD z laptopa jako niezależny monitor
  • Level 4  
    Wszystko śmiga aż miło, miałem drobne problemy tylko z oryginalnym inwerterem do matrycy, ale okazało się, że potrzebuje on na rozruch aż 19v wiec zamówiłem uniwersalny, który bez problemu działa. Bardzo dziękuje za pomoc. Teraz zostało go tylko wykończyć w innym tego słowa znaczeniu :). Zamykam i jeszcze raz dziękuje.

Dodano po 16 [minuty]:

Do zamknięcia tez trzeba coś napisać. Wiec opisze bardziej szczegółowo.

Do mojej matrycy zamówiłem to co kolega wyżej mi podał, czyli płytkę v56, niestety chciałem zrobić jak najwięcej samemu wiec ograniczyłem się tylko do płytki z pilotem i dodatku z 7 przyciskami i diodą ir. Tak jak pisałem wyżej oryginalny inwerter okazał sie za bardzo wymagający /19v/ i musiałem dokupić uniwersalny /który pracuje chyba w przedziale 5-26v/. Przerobienie kabla od matrycy się udało dzięki koledze Remzibi, ale polecam kupić taki kabel hobbystom elektronikom takim jak ja!! Dalej wystarczyło wgrać już tylko soft, z trzech opcji dla rozdzielczości 1280x800 /16:10/, po pierwszej miałem szumy w górnym pasku ekranu, drugi soft już chodził perfekcyjnie. Jeszcze raz dziekuje!