Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faac 740 - problem w słoneczne dni...

jacakam 10 Kwi 2018 21:52 786 21
  • #1 10 Kwi 2018 21:52
    jacakam
    Poziom 10  

Witam.

Mam pytanie dotyczące działania napędu bramy FACC 740 .
    Problem polega na tym że przy pochmurnej pogodzie i w nocy napęd działa bez problemu. Natomiast jeżeli świeci słońce i pada na czujki optyczne to brama po otwarciu nie zamyka się w ogóle. Czy macie jakiś pomysł co jest na rzeczy?

Moderowany przez Marek J.:

Wydzielono z "obcego" tematu:
    3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

0 21
  • #2 11 Kwi 2018 07:59
    glider33
    Poziom 19  

jacakam napisał:
    Witam.

Mam pytanie dotyczące działania napędu bramy FACC 740 .
    Problem polega na tym że przy pochmurnej pogodzie i w nocy napęd działa bez problemu. Natomiast jeżeli świeci słońce i pada na czujki optyczne to brama po otwarciu nie zamyka się w ogóle. Czy macie jakiś pomysł co jest na rzeczy?

Fotokomórki do wymiany (co to za firma ?), ale zacznij od czyszczenia optyki wewnątrz obudowy. Często w środku można znaleźć takie białe kokony od jakiegoś robaka.

0
  • #3 11 Kwi 2018 08:13
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Zamień nadajnik z odbiornikiem.

0
  • #4 11 Kwi 2018 11:12
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Znaczy się zamontuj odbiornik tam gdzie nie oślepia go słońce. Miałem sytuację z nie zamykającą się rano bramą bo wschodzące słońce świeciło centralnie w odbiornik. Zamieniłem (tak jak radzi przedmówca) nadajnik z odbiornikiem i dodatkowo do odbiornika dodałem daszek przeciwsłoneczny własnej roboty.

0
  • #5 15 Kwi 2018 20:08
    jacakam
    Poziom 10  

No niestety poddałem się.... nic nie działa. Teraz nawet nie działa otwieranie.
    Korzystałem z opisu jaki jest w załączniku ale nic nie działa. Mam już dość tego chińskiego szajsu. Spróbuję zmienić na nowe fotokomorki Jak to nie podziała to mam to w d....

0
  • #6 15 Kwi 2018 22:24
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Pomiń na razie fotokomórki i sprawdź poprawność działania napędu.

0
  • #7 16 Kwi 2018 06:48
    jacakam
    Poziom 10  

Zgodnie z izalaczona instrukcją połączyłem bez zabezpieczeń ale napęd w ogóle nie reagował. Zdziwiło to mnie ale nigdy nie działał bez fotokomorki więc może musza one być. Dziś rano brama się w ogóle nie otworzyła niestety.

1
  • #8 16 Kwi 2018 07:18
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Sprawdż poprawność połączeń.

0
  • #10 16 Kwi 2018 20:51
    jacakam
    Poziom 10  

Stop z minusem przy układzie bez fotokomorki czy z fotokomorkami ?

Dodano po 5 [godziny] 3 [minuty]:

Niestety coś jest nie tak.
    Po podłączeniu zarówno z jak i bez fotokomorki brama dziala nieprawidłowo. Uruchamia się ale chodzi w przod i tyl po kawalku i staje. Widać to na filmie

Obejrzyj film „Facc 740 kody i diody” w YouTube
    https://youtu.be/DkKrZDsHZoQ

0
  • #13 18 Kwi 2018 12:30
    jacakam
    Poziom 10  

Nie mam enkodera. Przynajmniej takiej nakładki na silniku. Nastawienia zrobiłem wszystkie takie jak są domyślne w instrukcji.

Brama rusza ale na kilkanaście cm i zatrzymuje się i trochę cofa. Jak jest otwarta to zamyka się o kilkanaście cm a następnie ponownie cofa. Otwarcie całej szerokości bramy (4m) to kilkanaście takich cykli.

Niestety połączenie bez fotokomorki nie działa i brama w tych ustawieniach w ogóle nie rusza ani na otwarcie ani na zamknięcie.

Mamcren dodatkowy mostek na zaciskach, którego nie ma na rysunku w instrukcji i nadal nic.

0
  • #14 18 Kwi 2018 20:25
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Zatrzymanie i cofnięcie świadczy o przekroczeniu zadanego prądu silnika. Zdemontuje listwę zębatą koło silnika i sprawdż działanie bez obciążenia.

0
  • #15 18 Kwi 2018 20:58
    jacakam
    Poziom 10  

Tego nigdy nie próbowałem. Więc warto . Jutro podejmę się wyzwania. A czy jest sposób na pracę bez fotokomorki? Trzeba zresetować napęd czy jakieś magiczne zaklęcie 😄😄

0
  • #16 19 Kwi 2018 06:38
    kotbury

Nie trzeba zaklęć, wystarczy połączyć ze sobą FSW_OP, FSW_CL i TX_FSW (rys 5). Do tego (z fotkami zresztą też) EDGE i STOP trzeba połączyć z minusem.
    A co do przekraczania prądu przez silnik - jak się zdaje - ta centralka nie ma żadnej możliwości monitorowania prądu silnika. Jest tylko obwód monitorujący sinusoidę napięcia zmiennego na zasilaniu (na potrzeby regulacji mocy silnika i zwolnień) oraz obwód kontroli działania triaka - może tam cos padło?

0
  • #17 19 Kwi 2018 18:00
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Jeżeli nie monitoruje prądu silnika to zatrzymanie i cofnięcie jest związane z pracą fotek. Może jakiś zimny lut , drgania napędu mogą generować złe napięcia z wejść fotek.

0
  • #18 19 Kwi 2018 19:38
    jacakam
    Poziom 10  

Hmmm. No dobra . Były dziś 2 próby
    1
    Z połączeniem bez fotokomorek jak na zdjeciu i efekt. Nie działa chodzi dkokowo jak na filmie

https://youtu.be/vruMZFXw7_w

Później zdemontowalem listwe i efekt też mizerny

https://youtu.be/WQfJolpGqxs

Na razie poległem niestety. Pcham brama ręcznie.... masakra ale chociaż sąsiedzi mają ubaw.

0
  • #19 20 Kwi 2018 00:13
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Centrala posiada diody sygnalizujące status napędu. Opisz proszę lub zamieść filmik jakie są wskazania podczas "wadliwej" pracy. Czy sprawdzałeś kondensator? Czy próbowałeś coś zmieniać w ustawieniach centrali? Jeśli tak przywróć wartości domyślne zgodnie z instrukcją.

0
  • #20 20 Kwi 2018 10:46
    jacakam
    Poziom 10  

Centrala posiada diody sygnalizujące status napędu.
    OK jak tylko wrócę do domu i znajdę chwile to nagram filmik.

Czy sprawdzałeś kondensator?
    Nie, tego jeszcze nie sprawdzałem.

Czy próbowałeś coś zmieniać w ustawieniach centrali?
    Zmieniałem kilka razy ale ostatecznie wróciłem do tych które są opisane w instrukcji jako domyślne wartości.

0
  • #21 20 Kwi 2018 10:59
    kotbury

Zamieścił filmik wcześniej - brama jedzie w dobrym kierunku sekundę, potem zawraca i jedzie sekundę na zwolnieniu (LEDy świecą poprawnie, wyświetlacz wskazuje to co jest). Listewka na zdjęciu post wcześniej zmostkowana prawidłowo.

Pozostaje awaria centralki.

Jeśli awaria silnika (uszkodzone doprowadzenia uzwojeń stojana | ruszający sią stojan) - to zmiany kierunku byłyby chaotyczne a nie równo po sekundzie.

Do autora: sprawdź dokładnie na wszelki wypadek parametr t (czas ruchu bramy) i wyzeruj wszystkie możliwe zwolnienia.

1
  • #22 21 Kwi 2018 01:03
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

kotbury napisał:
    Zamieścił filmik wcześniej

Racja, sorki...
    jacakam napisał:
    Nie mam enkodera. Przynajmniej takiej nakładki na silniku. Nastawienia zrobiłem wszystkie takie jak są domyślne w instrukcji.

Tutaj były nieraz niezgodności. W niektórych centralach była opcja EC=y lub EC=no, a w innych EC=0 (enkoder wyłączony) lub wartość cyfrowa do EC=99 (najmniejsza czułość). Co ciekawe wartością domyślną jest w tych drugich EC=99 ( a powinno być EC=0). Sprawdziłbym te wartości i ew. zmienił...

1