Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Black&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnika

gradek83 12 Kwi 2018 02:19 432 7
  • #1 12 Kwi 2018 02:19
    gradek83
    Poziom 36  

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce wyżej wymieniona zabytkowa wiertareczka z odciętym kablem. Rozkręciłem i niby na oko ( tak wiem chłop w szpitalu umarł) nie było widać jakiś głębszych uszkodzeń lecz po rozebraniu i sprawdzeniu wirnika okazało się że po między nie którymi wycinkami są spore różnice w rezystancji grubo zawyżone tak więc raczej wirnik do wymiany. Z racji że to zabytkowa wiertarka zastanawiam się nad tym ile by kosztowało przezwojenie z wyważaniem takiego wirnika. Stojan sprawdziłem i niby obie cewki mają identyczna rezystancję brak przebicia do obudowy stojana.

Tylko teraz mam mały dylemat z racji że wiertarka jest na 220V to czy teraz nie pasowało by przezwoić jej pod 230V a jeśli się da to czy cewki stojana też muszą być przezwojone ?

Black&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnika

Zdjęcie poglądowe wiertarki.
    Black&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnikaBlack&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnika

0 7
  • #2 12 Kwi 2018 07:22
    koala106
    Poziom 39  

220 a 230 v żadna różnica - nie trzeba przewijać uzwojeń z powodu zmiany napięcia. Jak znajdziesz fachowca do przewinięcia - koszty różne i zależą od okolicy.

0
  • #3 12 Kwi 2018 07:24
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Pomimo ładnego wyglądu sprzętu, obawiam się, naprawa może być niezbyt opłacalna. Trzeba by podzwonić po zakładach trudniących się przezwajaniem silników. Być może ktoś się podejmie przezwojenia wirnika, bo w normalnej sytuacji przy uszkodzeniu wirnika wymienia się go na nowy. Może trzeba poszukać w katalogach firmy. Być może ten wirnik jest stosowany nadal w ich urządzeniach.

0
  • #4 12 Kwi 2018 07:37
    koala106
    Poziom 39  

W katalogach producenta ceny wirników potrafią być zabójcze - do swojego Boscha za wirnik cena była większa niż dałem za wiertarkę...

0
  • #5 12 Kwi 2018 07:57
    stanislaw1954
    Poziom 41  

koala106 napisał:
    W katalogach producenta ceny wirników potrafią być zabójcze - do swojego Boscha za wirnik cena była większa niż dałem za wiertarkę...
    To jest zachęta producenta, aby kupić nowy produkt, a jednocześnie zniechęcenie, by nie naprawiać starego.

0
  • #6 13 Kwi 2018 14:36
    gradek83
    Poziom 36  

Pytałem w jednym zakładzie to mi odmówili że nie przezwajają takich wirników będę szukał dalej może ktoś się podejmie. Tu nie rozchodzi o to czy się opłaca czy nie po prostu jest to solidny sprzęt a nie jakieś byle co wyprodukowane w chinach i podpisane markowym logo. Ta akurat wiertarka zrobiona była w UK wiem że tego typu wiertarki miały też etykietki z napisem Germany.

0
  • #7 13 Kwi 2018 15:04
    zibq
    Poziom 27  

W mojej okolicy jest co najmniej 2 firmy które przewijają silniki komutatorowe.
    Przewijałem podobnych gabarytów wirnik za 70zł.

0
  • #8 13 Kwi 2018 23:23
    jaskiniowiex
    Poziom 15  

Ten wirnik którego foto wstawiłeś jest już przezwajany, to nie jest oryginał .
    Wpierw sobie zajedź gdzieś gdzie sprawdza ci na elektromagnesie czy nie ma zwarcia .
    Wtedy jest nie do odratowania .
    Patrząc po fotce to masz lutowane połączenia komutator - uzwojenie. Tego się nie lutuje .
    Luty puszczą a po większym nagrzaniu siła odśrodkowa wyrzuci cynę .
    Jeżeli nawijasz wirnik to komutator się nacina a przewody zaklepuje delikatnie.

Jak masz opalarkę i trochę cierpliwości to sobie sam możesz naprawić ten wirnik .

0