Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Black&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnika

12 Kwi 2018 02:19 690 7
  • Poziom 38  
    Jakiś czas temu wpadła mi w ręce wyżej wymieniona zabytkowa wiertareczka z odciętym kablem. Rozkręciłem i niby na oko ( tak wiem chłop w szpitalu umarł) nie było widać jakiś głębszych uszkodzeń lecz po rozebraniu i sprawdzeniu wirnika okazało się że po między nie którymi wycinkami są spore różnice w rezystancji grubo zawyżone tak więc raczej wirnik do wymiany. Z racji że to zabytkowa wiertarka zastanawiam się nad tym ile by kosztowało przezwojenie z wyważaniem takiego wirnika. Stojan sprawdziłem i niby obie cewki mają identyczna rezystancję brak przebicia do obudowy stojana.

Tylko teraz mam mały dylemat z racji że wiertarka jest na 220V to czy teraz nie pasowało by przezwoić jej pod 230V a jeśli się da to czy cewki stojana też muszą być przezwojone ?

Black&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnika

Zdjęcie poglądowe wiertarki.
    Black&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnikaBlack&Decker D820 Wiertarka - Przezwojenie wirnika
  • Poziom 39  
    220 a 230 v żadna różnica - nie trzeba przewijać uzwojeń z powodu zmiany napięcia. Jak znajdziesz fachowca do przewinięcia - koszty różne i zależą od okolicy.
  • Poziom 42  
    Pomimo ładnego wyglądu sprzętu, obawiam się, naprawa może być niezbyt opłacalna. Trzeba by podzwonić po zakładach trudniących się przezwajaniem silników. Być może ktoś się podejmie przezwojenia wirnika, bo w normalnej sytuacji przy uszkodzeniu wirnika wymienia się go na nowy. Może trzeba poszukać w katalogach firmy. Być może ten wirnik jest stosowany nadal w ich urządzeniach.
  • Poziom 39  
    W katalogach producenta ceny wirników potrafią być zabójcze - do swojego Boscha za wirnik cena była większa niż dałem za wiertarkę...
  • Poziom 42  
    koala106 napisał:
    W katalogach producenta ceny wirników potrafią być zabójcze - do swojego Boscha za wirnik cena była większa niż dałem za wiertarkę...
    To jest zachęta producenta, aby kupić nowy produkt, a jednocześnie zniechęcenie, by nie naprawiać starego.
  • Poziom 38  
    Pytałem w jednym zakładzie to mi odmówili że nie przezwajają takich wirników będę szukał dalej może ktoś się podejmie. Tu nie rozchodzi o to czy się opłaca czy nie po prostu jest to solidny sprzęt a nie jakieś byle co wyprodukowane w chinach i podpisane markowym logo. Ta akurat wiertarka zrobiona była w UK wiem że tego typu wiertarki miały też etykietki z napisem Germany.
  • Poziom 28  
    W mojej okolicy jest co najmniej 2 firmy które przewijają silniki komutatorowe.
    Przewijałem podobnych gabarytów wirnik za 70zł.
  • Poziom 17  
    Ten wirnik którego foto wstawiłeś jest już przezwajany, to nie jest oryginał .
    Wpierw sobie zajedź gdzieś gdzie sprawdza ci na elektromagnesie czy nie ma zwarcia .
    Wtedy jest nie do odratowania .
    Patrząc po fotce to masz lutowane połączenia komutator - uzwojenie. Tego się nie lutuje .
    Luty puszczą a po większym nagrzaniu siła odśrodkowa wyrzuci cynę .
    Jeżeli nawijasz wirnik to komutator się nacina a przewody zaklepuje delikatnie.

Jak masz opalarkę i trochę cierpliwości to sobie sam możesz naprawić ten wirnik .