Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Altus 110 regeneracja 25/55/1 - Regenerować czy wymienić na GDN 25/60, a może sp

Grendel038 12 Apr 2018 11:51 1041 11
    Grendel038
    Level 9  
    Witam. Mam pytanie w sprawie regeneracji głośników do Altus 110. Posiadam wersję GETON GT 10051 100W. Podobno to wersja na eksport. Zastosowany głośnik niskotonowy to Tonsil gdn 25/55/1 z wentylowaną kopułką cokolwiek to znaczy bo nie znam się na tym. Membrana jest lakierowana i w bardzo dobrym stanie jedynie górne zawieszenie się zużyło. Pytanie. Czy regenerować go w firmie Tonsil czy kupić nowy tylko GDN 25/60 gdyż 25/55/1 nie ma w sprzedaży. Po rozmowie z pracownikiem dowiedziałem się iż zregeneruje mi go na 25/60. Czy macie pomysł na to co lepiej zrobić? Czy będzie jakaś różnica w dźwięku? A może sprzedać te kolumny i nie bawić się w regeneracje bo i średnio tonowe też trzeba
    regenerować. Dołączyłem zdjęcie kolumny.
    Pozdrawiam.
    Altus 110 regeneracja 25/55/1 - Regenerować czy wymienić na GDN 25/60, a może sp
  • Helpful post
    Brivido

Level 33  
    Zostaw je i wymień same zawieszenia.
    Grendel038
    Level 9  
    Nigdy tego nie robiłem, a gość z Tonsilu twierdzi że samodzielna wymiana zawieszenia nie jest tak dobra jak oryginał i po kilku miesiącach raczej się odklei od membrany z powodu silnych drgań. Lecz bardziej mnie interesuję czy będzie różnica w dźwięku i jakości po między tą co mam a nową.
  • Helpful post
    agraba
    Level 20  
    Jeżeli się na tym nie znasz, to raczej na twoim miejscu zleciłbym regeneracje fachowcowi. Fachowa naprawa nie zmieni dźwięku. Jeśli wymienione zostaną całe układy to potrzebne będzie lekkie wygrzanie. Jeśli chodzi o jakość dźwięku z tych kolumn to jest pełno różnych opinii, jednak jako były posiadacz takich kolumn uważam, że warto je naprawić. Dużo też zależy od wzmacniacza, który do nich zastosujesz. Do moich kolumn początkowo podłączyłem Radmora i choć jego moc była trochę za mała do tych kolumn to grał ten zestaw bardzo ładnie. Jednak już z nowym wzmacniaczem Yamahy nie było tak dobrze. Później były podłączone do starszego wzmacniacza Fonica WS-503 i z nim pokazywały co potrafią.
    Grendel038
    Level 9  
    Dzięki za informację. Tylko czy cały wkład razem z cewką 25/55/1 jest jakościowo taki sam jak 25/60 ? U mnie grają z Yamahą RC V357 .
  • Helpful post
    agraba
    Level 20  
    Myślę, że są jakościowo podobne. Po wymianie na nowe powinna poprawić się jakość dźwięku z powodu doszczelnienia obudowy oraz zlikwidowania zniekształceń generowanych przez uszkodzone zawieszenie. Jeżeli membrany są w dobrym stanie to może wystarczy wymienić zawieszenie, bo w całych nowych zestawach chyba niema lakierowanych membran. Wymiana zawieszenia to u fachowca powinna być niewielka kwota, a te kolumny mogą jeszcze długo pograć, jeśli obudowy są OK. Co do współpracy z twoim wzmacniaczem (myślę, że chodziło Ci o RX v357) to niestety nie mogę się wypowiedzieć bo nie znam tego wzmacniacza. Najważniejsze, żeby Tobie się podobało. Jeśli teraz uważasz, że jest dobrze to po naprawach będzie tylko lepiej.
  • Helpful post
    Brivido

Level 33  
    Z jakością może być różnie, a cewki w 55 i 60 nie są takie same. Membran też nie lakierują już.
    Grendel038
    Level 9  
    Brivido wrote:
    Z jakością może być różnie, a cewki w 55 i 60 nie są takie same. Membran też nie lakierują już.

Konstruktywna odpowiedź. Bardzo proszę o rozwinięcie. Czym różnią się te cewki? Która lepsza? Czy lakierowana membrana lepsza?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Brivido

Level 33  
    Budową, nie odpowiem teraz dokładnie, ale ja jestem zawsze za tym by doprowadzać wszelkie rzeczy do oryginalnego stanu. I w samych GDN 25/55, jeśli tylko membrana i cewka jest ok to tylko wymiana samego zawieszenia. Tych głośników jest mało, a mówią, że dobre są. Natomiast w samych Altusach chyba ich nie było, a przynajmniej fabrycznie nie powinno być takich różnic w membranach głośników średniotonowych GDM i niskotonowych GDN. Prawdopodobnie były tam GDN 25/40/3, bądź GDN 25/60. Obecne głośniki można sprzedać i kupić inne.
    Grendel038
    Level 9  
    Brivido wrote:
    Budową, nie odpowiem teraz dokładnie, ale ja jestem zawsze za tym by doprowadzać wszelkie rzeczy do oryginalnego stanu. I w samych GDN 25/55, jeśli tylko membrana i cewka jest ok to tylko wymiana samego zawieszenia. Tych głośników jest mało, a mówią, że dobre są. Natomiast w samych Altusach chyba ich nie było, a przynajmniej fabrycznie nie powinno być takich różnic w membranach głośników średniotonowych GDM i niskotonowych GDN. Prawdopodobnie były tam GDN 25/40/3, bądź GDN 25/60. Obecne głośniki można sprzedać i kupić inne.

Te kolumny właśnie mnie zastanawiają. Ich budowa kształt i zastosowane elementy. Głośnik wysoko tonowy to GDWT 9/70/1 też nietypowy jak w Altusach, średniak tradycyjny jednak bez obudowy z tyłu, a zerotnica przykrecona do obudowy i też inna niż na zdjęciach jakie można znaleźć w necie.
    Nabyłem je w latach 90 tych w normalnym sklepie jako nówki z papierami. Nie sądzę by ktoś w nich grzebał. Też skłaniam się do tego by zawieszenie tylko zmienić. Tylko potrzebuje wlaśnie informacji co lepsze będzie. Pozostaje kwestia czy klejenie zawieszenia wystarczy do śmierci pianki czy rozklei się szybko tak jak to mówił gość z Tonsilu.
  • Helpful post
    agraba
    Level 20  
    Pamiętam, że na początku lat 90 było kilka wariacji na temat Altusów 110. Wysyłano je na eksport i czasami wzornictwo było robione pod zamawiającego. Podobno niektóre były podrabiane. Te, które miałem wyglądały tak samo jak Twoje (chodzi o układ głośników), ale nazywały się Midlton Altus 110. Głośnik wysoko tonowy też był GDWT 9/70/1 ale był kwadratowy. Też kupiłem je w sklepie z papierami i w kartonach. Później miałem jeszcze "oryginalne" Altusy (ZgB 70-8-061) z wysokim GDWT 9/40/5 z roku 1987, jednak żona burczała, że mam za dużo kolumn i wzmacniaczy i musiałem je sprzedać.
    Jeśli jest możliwość wymiany samego zawieszenia to ja bym tak zrobił.
    Grendel038
    Level 9  
    Zregenerowane na zasadzie wymiany zawieszenia na oryginalneTonsilowskie w lokalnym serwisie RTV za nie wygórowaną cenę. Znowu pięknie grają. Dzięki wszystkim za podpowiedzi co zrobić.