Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ograniczenie prądowe do zasilacza

kacpo1 12 Kwi 2018 13:06 558 25
  • #1 12 Kwi 2018 13:06
    kacpo1
    Poziom 26  

Witam.

Zamierzam zrobić zasilacz regulowany z zasilacza ATX. Na wyjściu ma 12V i 13A, więc mam zamiar podpiąć przetwornice step up 150W 12-35V i max 10A. Za nią układ do mierzenia napięcia i poboru prądu, oraz właśnie regulacje tego prądu. Potrzebuję schematu do dosyć dokładnego, i tutaj zaznaczę, że zależy mi na dokładności, dużej mocy, prądzie do tych 10A-13A i napięciu max 35V, układu sterowania napięciem i maksymalnym prądem.

0 25
  • #3 12 Kwi 2018 15:02
    gumisie
    Poziom 38  

kacpo1 napisał:
    Na wyjściu ma 12V i 13A, więc mam zamiar podpiąć przetwornice step up 150W 12-35V i max 10A.
    Witam.
    Zasilacz ATX, 12V x 13A = 156W (MAX), Ok. lecz jak uzyskasz te 10A przy napięciu 35V ?, przecież to 350W. :!:

0
  • #4 12 Kwi 2018 16:00
    kacpo1
    Poziom 26  

gumisie napisał:
    Ok. lecz jak uzyskasz te 10A przy napięciu 35V ?,

Tutaj mogłem się wyrazić trochę nie jasno. Chodziło mi, o parametry przetwornicy - maksymalnie 10A.

Freddy napisał:
    Który prąd potrzebujesz ograniczyć?

Tu się pojawia problem. Ponieważ przetwornica jest na 12-35V, to zasilacz miałbym też tylko w takich parametrach. Więc myślę nad jakimś przełącznikiem, między 12-35V z przetwornicy i 0-12V prosto z ATX, i za tym "przełącznikiem" regulacja napięcia i maksymalnego poboru prądu i dalej miernik napięcia, i miernik poboru prądu.

0
  • #5 13 Kwi 2018 13:39
    kacpo1
    Poziom 26  

Jeśli to działa tak ja myślę, to w zasilaczu i tak chcę wykorzystać STM32, do mierzenia napięcia (12-bit ADC ) i wtedy PWM z STM równolegle z kondensatorem do op-ampa i to na MOSFET'a. Mylę się? Jeśli tak, proszę o poprawienie mnie.

0
  • #6 13 Kwi 2018 14:26
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kacpo1 napisał:
    Zamierzam zrobić zasilacz regulowany z zasilacza ATX. Na wyjściu ma 12V i 13A, więc mam zamiar podpiąć przetwornice step up 150W 12-35V i max 10A.

Uwaga, bo znaczna część przetwornic ma prąd maksymalny odniesiony do wejścia.

kacpo1 napisał:
    oraz właśnie regulacje tego prądu.

A co tam będzie dalej podłączone?

kacpo1 napisał:
    Tu się pojawia problem. Ponieważ przetwornica jest na 12-35V, to zasilacz miałbym też tylko w takich parametrach. Więc myślę nad jakimś przełącznikiem, między 12-35V z przetwornicy i 0-12V prosto z ATX, i za tym "przełącznikiem" regulacja napięcia i maksymalnego poboru prądu i dalej miernik napięcia, i miernik poboru prądu.

Jeśli próbujesz zbudować tą metodą zasilacz laboratoryjny to jest problem, bo od tego rodzaju zasilaczy często wymagamy funkcji źródła prądowego, czyli ustawiamy 1A i ma trzymać niezależnie od obciążenia - czy jest zwarcie czy jakieś -tam obciążenie. Taką regulację osiągniesz bez problemu tylko wpływajac na pracę przetwornicy.

kacpo1 napisał:
    i wtedy PWM z STM równolegle z kondensatorem do op-ampa i to na MOSFET'a. Mylę się?

I ten MOSFET ma "łyknąć" całą moc przy zwarciu?

0
  • #7 13 Kwi 2018 14:37
    kacpo1
    Poziom 26  

Jeśli to pomoże, to chcę wykorzystać tę przetwornica : Link

jdubowski napisał:
    Taką regulację osiągniesz bez problemu tylko wpływajac na pracę przetwornicy.

W takim razie jak zmodyfikować taką przetwornice? Możesz rozwinąć trochę wątek?

jdubowski napisał:
    I ten MOSFET ma "łyknąć" całą moc przy zwarciu?

Więc masz jakiś schemat lub polecisz co zrobić? Bo będę potrzebował również regulować maksymalny prąd, nie z przetwornicy, a np. prosto z 5V zasilacza.

0
  • #9 13 Kwi 2018 14:57
    jdubowski

kacpo1 napisał:
    Jeśli to pomoże, to chcę wykorzystać tę przetwornica : Link

Zasadniczy błąd leży u podstaw koncepcji - tego rodzaju przetwornica step-up bez separacji galwanicznej ma dławik wpięty między wejście a wyjście, w związku z tym możesz ograniczać prąd tylko przez ograniczenie napięcia do 12V, przy zwarciu popłynie i tak prąd ograniczony rezystancją dławika i wydajnością zasilacza.
    kacpo1 napisał:
    W takim razie jak zmodyfikować taką przetwornice? Możesz rozwinąć trochę wątek?

Rozmaluj schemat to się zobaczy, ale patrz wyżej.

kacpo1 napisał:
    Więc masz jakiś schemat lub polecisz co zrobić?

Z zastosowaniem tego zasilacza i tej przetwornicy to za wiele nie wykombinujesz - najwyżej coś o funkcjonalności "bezpiecznika automatycznego" - po przekroczeniu pradu nastąpi odcięcie zasilania.

kacpo1 napisał:
    Bo będę potrzebował również regulować maksymalny prąd, nie z przetwornicy, a np. prosto z 5V zasilacza.

Dla ma łych prądów stabilizator liniowy. Dla dużych pradów - bezpiecznik w oprawce albo wyżej opisany odcinacz przy przekroczeniu prądu, to się da zrobić na paru tranzystorach i przekaźniku.

Rozwiązanie kompleksowe - kup sobie chiński zasilacz laboratoryjny...

0
  • #10 13 Kwi 2018 14:59
    kacpo1
    Poziom 26  

zibq napisał:
    Bardzo fajnym rozwiązaniem są te przetwornice:

To są już raczej gotowe zasilacze. A mi zależy, żeby zrobić coś samemu, i się nauczyć. Bo właśnie np. nie potrafię zrobić regulowanego ograniczenia prądu.

jdubowski A gdyby wywalić tę przetwornicę, można dodać układ do regulacji prądu maksymalnego?

0
  • #11 13 Kwi 2018 15:10
    jdubowski

kacpo1 napisał:
    To są już raczej gotowe zasilacze. A mi zależy, żeby zrobić coś samemu, i się nauczyć. Bo właśnie np. nie potrafię zrobić regulowanego ograniczenia prądu.

Jak sie chcesz uczyć to nie stawiaj wygórowanych wymagań na prąd i napięcie. Zrób do max. 12V i 1A.

0
  • Pomocny post
    #13 13 Kwi 2018 15:15
    jdubowski

kacpo1 napisał:
    Już "pogodziłem" się z przetwornicą :D Czyli napięcie do 12V, ale jednak chociaż te 5A chcę z niej wyciągnąć.

Przetwornicę odłóż na bok, zrób zasilacz liniowy:
    Ograniczenie prądowe do zasilacza

0
  • #15 13 Kwi 2018 15:35
    jdubowski

kacpo1 napisał:
    Wykorzystam jednak ten regulator http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm338.pdf .

W/g którego schematu w tym PDFie?

kacpo1 napisał:
    I schemat który podałeś, jest tylko i wyłącznie do regulacji maksymalnego prądu, czy i prądu i napięcia.

Do regulacji prądu (P2) i napięcia (P1).

0
  • #16 13 Kwi 2018 15:40
    kacpo1
    Poziom 26  

jdubowski napisał:
    W/g którego schematu w tym PDFie?

Patrząc na schemat który podesłałeś do LM317, porównując ze schematem z początku PDF i schematem nr. 43, po prostu podłoże pod schemat podesłany przez Ciebie, regulator LM338.

0
  • #17 13 Kwi 2018 15:53
    gumisie
    Poziom 38  

@kacpo1 cały czas zastanawiam się nad tym, z jakiego powodu ludzie próbują z zasilacza ATX, "stworzyć zasilacz laboratoryjny :!: ".
    Najczęściej kończy się to wielkim rozczarowaniem, nie mówię już o uszkodzeniu takiego zasilacza, lecz o możliwości uszkodzenia sprzętu :!: zasilanego "takim czymś".

zibq napisał:
    Bardzo fajnym rozwiązaniem są te przetwornice:
    https://www.gotronik.pl/przetwornice-dp-dps-dph-c-287 291.html
    Ale to inna półka cenowa.
    Czy taka "fajna" to nie wiem, lecz cena "zaje_fajna".
    W gadżetach elektrody była przetwornica z pełnym opisem kol. TechEkspert : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17053774#17053774
    Sądzę że takową warto byłoby zakupić, do tego transformator np. bezpieczeństwa 24V/10A (ze szrotu), mostek gretza, kondensatory filtrujące oraz kilka dodatkowych rzeczy i mamy całkiem przyzwoity zasilacz.
    Pozdrawiam

0
  • #18 13 Kwi 2018 16:38
    kacpo1
    Poziom 26  

Zdecydowałem się na ATX + regulator LM338.
    Tylko nie rozumiem jednej rzeczy,

jdubowski napisał:
    Przetwornicę odłóż na bok, zrób zasilacz liniowy

Dlaczego w takim razie, nie dodać za przetwornicą układu składającego się z kilku takich stabilizatorów podłączonych równolegle ? Nawet w PDF jest taki przykład.

0
  • #19 13 Kwi 2018 17:23
    gumisie
    Poziom 38  

kacpo1 napisał:
    Tylko nie rozumiem jednej rzeczy
    Odpuść sobie pomysły tego typu.
    Zanim zrozumiesz, poczytaj ze zrozumieniem. Link

0
  • #20 13 Kwi 2018 17:33
    kacpo1
    Poziom 26  

gumisie napisał:
    kacpo1 napisał:
    Tylko nie rozumiem jednej rzeczy
    Odpuść sobie pomysły tego typu.
    Zanim zrozumiesz, poczytaj ze zrozumieniem. Link

Jaki cel ma taki post? Zamiast pomóc, naprowadzić na błąd, napisać dlaczego nie robić takiego zasilacza? Zamiast tego uparcie twierdzisz, żeby go nie robić, i takie zasilacze to "największe zło"

gumisie napisał:
    Najczęściej kończy się to wielkim rozczarowaniem, nie mówię już o uszkodzeniu takiego zasilacza, lecz o możliwości uszkodzenia sprzętu zasilanego "takim czymś".

0
  • #21 13 Kwi 2018 17:50
    Freddy
    Poziom 43  

kacpo1 napisał:
    Zamiast tego uparcie twierdzisz, żeby go nie robić, i takie zasilacze to "największe zło"
    Czy to tak trudno zrozumieć, że zasilacze liniowe całą moc Uwe - Uwy * I muszą stracić na ciepło?

0
  • #22 13 Kwi 2018 18:04
    jdubowski

kacpo1 napisał:
    Dlaczego w takim razie, nie dodać za przetwornicą układu składającego się z kilku takich stabilizatorów podłączonych równolegle ? Nawet w PDF jest taki przykład.

Tja, i wyjdzie ci radiator wielkości skrzynki piwa.

0
  • #23 13 Kwi 2018 18:14
    gumisie
    Poziom 38  

kacpo1 napisał:
    Zamiast pomóc, naprowadzić na błąd, napisać dlaczego nie robić takiego zasilacza?
    Błędem jest próba wykorzystania zasilacza komputerowego ATX (warto poznać zasadę działania tego typu zasilacza) jako zasilacza "warsztatowego" z regulacją napięcia wyjściowego oraz regulacją prądu. (temat "wałkowany" również na elektrodzie)
    Teoria,teorią, praktyka czyni: "mistrza" i nikt Tobie niema prawa zabronić wszelkiego typu praktycznych "doświadczeń".
    Pozdrawiam

P.S.
    "Odpinam" się od tematu.

0