Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie sygnału antenowego w mieszkaniu

12 Kwi 2018 18:00 855 6
 • Poziom 3  
  Chciałem się poradzić w sprawie rozprowadzenia i rozdzielenie sygnału antenowego (na koncentryku) na przykładzie vectry. Jestem na etapie remontu i chciałem pociągnąć instalacje tak aby w każdym pokoju było gniazdo antenowe. Sytuacja wygląda jak na poniższym schemacie wraz z długościami kabla:

  Rozdzielenie sygnału antenowego w mieszkaniu[/url]

  Chciałem się podpytać jakie rozdzielacze zastosować w dwóch miejscach zaznaczonych na czerwono aby stracić na nich jak najmniej do tego jedna odnoga sieci musi trafić do modemu internetowego.

  Dodatkowo czy taka instalacja da sobie rade czy trzeba ją wzmacniać ... jeśli wzmacniać to czym.
 • Poziom 3  
  @PITERRR Tak... w Vectrze jest sygnał doprowadzany do mieszkania kablem antenowym. Ten kabel antenowy rozdzielany jest na internet (idzie on do modemu) i do telewizorów (dokładniej do dekoderów cyfrowych) można tez ten sam kabel podłączyć bezpośrednio do telewizora wtedy odbiera się sygnał analogowy.
 • Poziom 34  
  Ze względu na duży poziom sygnału TV zwróć uwagę aby wtyczki montowane na kablu do telewizorów stanowiły metalową obudowę.
 • Poziom 43  
  Sygnał do modemu musi być odseparowany, aby nie wprowadzać zakłóceń do sieci dostawcy. Od tego są zwrotnice multimedialne, ewentualnie blokery kanału zwrotnego, ale one nie mają separacji galwanicznej.

  Poza tym sygnału Ci nie starczy na tyle urządzeń. Można dać na wejściu wzmacniacz, ale z obsługą KZ albo dalej zwykły, tylko do TV. Zleć to komuś, kto zna się na rzeczy.

  Jeżeli uprzesz się robić to sam, nie stosuj żadnych marketowych rozdzielaczy tylko to co dostawcy: markowe elementy firm: Vector, Technetix/Tratec, Telmor.
 • Poziom 31  
  Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że "grzebanie" przy sieci kablowej, której właścicielem jest jakiś dostawca nosi niebezpieczeństwo wprowadzenia zakłóceń dla innych użytkowników, ze względu na komunikację dwustronną - kanał zwrotny (Internet). Należy stosować elementy i urządzenia sprawdzone i dopuszczone do użytkowania przez tychże dostawców. To nie jest indywidualna instalacja w domku jednorodzinnym.
  Zastosowanie wzmacniacza zaraz na wejściu instalacji nosi w sobie właśnie takie ryzyko. Najpierw należy zastosować gniazdo/rozdzielacz mulimedialny np. z rodziny GMF lub GMDF (w zależności od potrzeb): https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Gniazda-abonenckie/Gniazda-Multimedialne
  najlepiej z podwójną izolacją - przykładowo GMDF-350 - DATA/RTV.
  A potem dokonać podziału sygnału nisko szumnym i nisko stratnym rozgałęźnikiem i to od razu na cztery TV aby nie mnożyć bytów np. PCT-1000-4W (Vectra je stosuje):
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...try/Rozgalezniki/PCT-1000-xW-rozgalezniki-PCT
  lub mikro-wzmacniacz przed PCT:
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmacniacze-przedwzmacniacze
  Nie znamy poziomu sygnału na wejściu. Jeśli po podziale go zabraknie to można zamiast rozgałęźnika biernego zastosować aktywny 1/4 np, RTA-140:
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...niacze/Mikrowzmacniacze-abonenckie/(offset)/5