Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw gł. 4ohm, wzmak 8 ohm

xxx79 19 Sie 2005 20:30 894 7
  • #1 19 Sie 2005 20:30
    xxx79
    Poziom 2  

Witam.
    Mam zestaw komponentowy car audio (midbasy na zwrotnicach + gwizdki na zwrotnicach) 4 ohm, 80W RMS, 160 max. Chciałbym je dogłębnie przetestować :) Ale mam wzmaka stacjonarnego Unitra Stereo reciver AT0199 (amplituner). Niestety ma on wyjścia 8ohm. Czy mogę do niego podpiąć te głośniki i je przetestować. Ile ma W RMSu ten wzmacniacz przy 8ohm, a ile przy 4. Pytam bo nie chcę go spalić, a już na pewno nie chcę spalić głośników.
    Niestety na razie nie mam wzmacniacza CA, dlatego chce sprawdzić zestaw na stacjonarnym.

Proszę o szybką odpowiedź.

0 7
  • #3 19 Sie 2005 20:58
    xxx79
    Poziom 2  

Tylko tyle? Więc nie przetestuję ich. To przy 4ohm ile będzie miała W? Czy to jest tak, że moc się dwukrotnie zmniejsza?

0
  • #4 19 Sie 2005 21:15
    foxik000000
    Poziom 28  

Ta unitra może jeszcze mieć 35 wat tylko unitra jest na tyle dobra że ona ma duży zapas mocy,podaj model tej unitry. Ale przy 4Ω moc sie zwiększa a nie zmniajsza ale poczekaj jeszcze na odpowiedzi innych urzytkowników elektrody może oni ci coś jeszcze doradzą:D

0
  • #5 19 Sie 2005 21:21
    xxx79
    Poziom 2  

Podałem: AT0199. Chodziły na tym duże Altusy.
    Ale czy omy są ok? Czytałem, że jak głośniki mają mniej niż wzmak to końcówki padają. Jak będzie w tym wypadku?

0
  • #6 19 Sie 2005 21:28
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

No może byc nieciekawie. Możesez zaryzykować, Jak nie bedziesz go mocno watował, (tak do połowy to max) to powinno wytrzymać.

0
  • #7 20 Sie 2005 01:02
    Tremolo
    Poziom 43  

jest wiele mozliwości co z tym fantem zrobić żeby nie upalić końcówki.

Po pierwsze - mozesz wyliczyć przy jakich ustawieniach moc wzmacniacza wynosi około 30 Wat / 4 om

Jeden głosnik 4-omowy. To przy takim samym napięciu jak dla 8 omów na wyjściu ma 2x razy większy prąd, niestety ciepło jakie powstaje zmienia się jak kwadrat prądu (ciepło Joula-Lenza), czyli bedize się grzać tak mniej więcej 4-ry razy bardziej niż 8-omówka. Można to naprawić poprzez zmniejszenie napięcia na transformatorze o jakieś 25%, polepszenie chłodzenia, ostrożne granie tak żeby prąd maxymalny i moc maksymalna tranzystorów nie została przekroczona.

moc się teoretycznie zwiększy dwa razy - ale nie należy zapominac o tym że przy mniejszym oporze zmniejszy nam się tez napiecie wyjsciowe względem 8 omów.

Możesz jeszcze spróbowac dać większe tranzystory na wyjście, wymienić cewki głosników (bezsens), dac trafo głośnikowe (ograniczenie pasma), dac opory w szereg do łośnika - czyli dać zarabiać elektrowni i zwiększać ciepło w mieszkaniu.

Jeśli chces zobliczyć moc przy 8 Omach to dzielisz moc pobieraną z kontaktu (lub moc z transformatora) przez 2 potem przez ilosc kanałów
    czyli z mocy 100Wat przy 8 omach masz 2x25W

jeśli masz 100W i używasz 4-omówek to masz jakies 2x30W - skuteczność wzrasta (aczkolwiek wszystko zalezy od wielu czynników)

Wystarczy, że podasz ile ma ten wzmacniacz z kontaktu, reszte wyliczymy.

0
  • #8 20 Sie 2005 10:23
    xxx79
    Poziom 2  

Witam.
    Thx, za taką wypowiedź. Tylko, że ja chce sprawdzić zestaw głośników, który ma 80W RMS, nie będę nic zmieniał w wzmacniaczu, bo chce tylko wypróbować zestaw. Nie mam wzmaka Car Audio i muszę to zrobić na stacjonarnym.
    Na tej nitrze jest 220V i 170VA. Ale znalazłem gdzieś, że ma ona 2x25W. Choć na Artusach ładnie pokazywał swoją moc, dziwne.
    Mam jeszcze wzmaka Teleton A390 140W max, ale on też ma 8ihm. I tego na 100% nie mogę spalić bo by mnie właściciel ubił :;)

0