Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów silnika prądu stałego- przebija triak.

12 Kwi 2018 21:59 399 5
 • Specjalista AGD
  Hej. Potrzebuję zrobić regulację obrotów do małego silnika prądu stałego (na magnesach) i na 110V (ameryka). Ma z 10W nie więcej. Zmontowałem gotowy kit avt do regulacji obrotów silnika (z soft startem) na triaku. Ograniczyłem regulację do 110V i dałem prostownik jednopołówkowy (dioda). Na małych obrotach jest ok, ale jak zwiększyłem na maksa to pochodziło chwilę przebiło BTA16, oraz diodę (mają zwarcie). Czy w takim układzie mogą występować piki napięcia ponad 600V? Czy dać mostek prostowniczy i mocniejszy triak?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  @jpserwis Tak się nie robi. Greatz musi byc zawsze. I albo regulacja w DC za mostkiem, też ograniczona do połowy napięcia typu PWM, albo fazowa na triaku przed mostkiem. Problem z możliwością zniszczenia silnika przy przebiciu się triaka lub tranzystora - klucza w PWM (ja osobiście )rozwiązuję przez dodanie szeregowo bezpiecznika, a na wejściu silnika 130 V warystora. Możesz ewentualnie jeszcze spróbować ,,swój" układ, ale z drugą diodą bocznikująca silnik (w kierunku zaporowym).
 • Specjalista AGD
  Regulator zostawię, ale dam mostek za nim. Czy warystora 130V nie przebije? Napięcie skuteczne będzie 110V, ale szczytowe jak bez regulatora.
 • Poziom 43  
  @jpserwis Nie. Będzie ,,tłamsił" te piki generowane przez silnik. Dioda identycznie. A piki generuje silnik w momencie powstania ,,dziury napieciowej " (brak drugiego półokresu przy prostowaniu jednopołówkowym, a wirnik kręci się wśród magnesów :D ) Tak też zachowuje się mostek bezpośrednio na silniku - przepięcia gaszą dwie diody z gałęzi mostka. I to jest najprosze wyjście. Warystor Musi być użyty jw.
 • Specjalista AGD
  Dzięki. Dowiaduję się nowej rzeczy o warystorze. Myślałem, że on przewodzi tylko raz w życiu i ma palić bezpiecznik. Tak myślałem, że to silnik indukuje te strzały.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  @jpserwis Wyjaśnilem. Warystor się nie pali - warystor zwiera, oczywiście przy odpowiednim doborze bezpiecznika.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Buduję czasem takie układy, ale bez warystora, bo mam sieć 110 VAC i to do mocy ~ 500 W. Przy przewatowanym triaku i mostku (80 -100%), są wieczyste :D